715 NAFPLIO = NAFPLON = NAUPLION FORTECA PALAMIDI PELOPONEZ

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Typ obiektu
  Forteca = twierdza
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bardzo łatwy
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

715 NAFPLIO = NAFPLON = NAUPLION FORTECA PALAMIDI PELOPONEZ

37.563086, 22.799152

Forteca Palamidi góruje ponad miastem Nafplio.

BUDOWA TWIERDZY

Wzgórze Palamidi, zawdzięcza swoją nazwę bohaterowi homeryckich eposów Palamidesowi. Palamides był lekarzem i astronomem. Był synem Nafpliosa i Isioni oraz wnukiem Posejdona. Według mitologii to on wymyślił wagę i miary, niektóre litery alfabetu, stacje, które transmitowały wiadomości za pomocą ognia, grę pessoi (strategiczna gra nieco przypominająca szachy). Wykonywał obliczenia astronomiczne i określał użycie monet jako jednostek płatniczych. Wzgórze Palamidi nie było systematycznie ufortyfikowane aż do drugiej okupacji weneckiej. Budowa fortecy nastąpiła się w latach 1711 - 1714, pod koniec drugiej okupacji weneckiej r. z inicjatywy superintendenta floty Augustusa Sagredo. Twierdza nie była tylko wielkim przedsięwzięciem obronnym, ale także jest niezwykłym osiągnięciem pod względem szybkości budowy. Została zbudowana w ciągu 3 lat na 216 metrowym wzgórzu Acronapflia. Twierdza jest przykładem najlepszej architektury okresu weneckiego w Grecji. Prace budowlane zostały rozpoczęte przez zdobywcę miasta Morosini. Inżynierowie Giaxich i Lasalle zaprojektowali twierdzę opartą na systemie wzajemnie wspierających się bastionów, zbudowanych jeden nad drugim na osi wschód-zachód i otoczonych murami. Każdy z ośmiu bastionów jest samowystarczalny, więc jeśli któryś z nich zostałby zdobyty, pozostałe mogły kontynuować obronę. Centralny bastion Agios Andreas był główną kwaterą i był najlepiej wyposażony. Znajduje się tu kaplica Aghios Andreas. Bastion został pierwotnie poświęcony św. Gerardo, patronowi rodziny Sagredo. Przemianowanie kościółka przez Greków na Agios Andreas nie wymagało wielkiego zastanawiania, ponieważ twierdza została zdobyta podczas Greckiej Rewolucji właśnie w dniu św. Andrzeja. Wcześniej wymienione bastiony: zbudowano w czasach weneckiej okupacji: Leonidas i Miltiadis na północy, Robert na północnym zachodzie, Temistokles na południu i Achilles na wschodzie. Bastion Epameinondas został ukończony w czasie tureckiej okupacji, podczas gdy Fokion został zbudowany w całości przez Turków. W czasie okupacji tureckiej chrześcijanie nie mogli wchodzić do twierdzy.

HISTORIA TWIERDZY

Pierwotna nazwa twierdzy pochodzi od greckiego Proveditori (zaopatrzeniowiec-dostawca) ponieważ twierdza służyła jako magazyny dla armii. Wkrótce po jej zbudowaniu w 1715 r Turcy pokonali obronę zamku. Twierdza pozostawała pod kontrolą Turcji do rewolucji greckiej 1921 r. Podczas rewolucji Palamidi była oblegana przez Greków. Wybór obiektu oblężenia związany był z kluczowym znaczeniem dla umiejscowienia w Nafplio - siedziby nowego rządu greckiego. Po wielu dniach i odniesionych porażkach, w nocy 29 listopada 1822 r., Staikos Staikopoulos z Moschonissiotis i 350 żołnierzy niespodziewanie wdarło się do bastionu Achillesa, a następnie zajęło resztę twierdzy Palamidi.

W południe 30 listopada, po gruntownym usunięciu gruzów z opuszczonej kaplicy, odbyła się ceremonia dziękczynienia i uwielbienia, a kaplica od tego czasu została konsekrowana. Akt kapitulacji podpisany został niezwłocznie przez Kolokotronis,a. Każdego roku 30 listopada obchodzona jest rocznica wyzwolenia miasta Nauplion.

Palamidi była także miejscem ponurego więzienia. W 1833 r., w czasach regencji, kiedy król Otto był nieletni, jeden z przywódców rewolucji, Kolokotronis, został uwięziony tutaj pod zarzutem zdrady stanu. Tak więc jeden z głównych bojowników o wyzwolenie kraju i przyjmujący akt kapitulacji twierdzy znalazł się w niej po 10 latach jako więzień. Nie było to pierwsze uwięzienie tego bohatera. Baszta Miltiadis, jedna z największych, została przekształcona w regularne więzienie dla poważnych przestępców ok. 1840 r. i działała do około 1926 r. Bastion Aghios Andreas był również używany jako więzienie o mniejszym rygorze.

ZWIEDZANIE

Do twierdzy wchodzi się przez imponującą bramę. Nad bramą jest relief przedstawiający lwa weneckiego, symbol św. Marka Ewangelisty. Dostrzec można inskrypcję wychwalającą fundatora Sagredo.

Baszty: Achilles, Themistokles i Fokionas są najtrudniej osiągalne, ale widok z nich jest spektakularny. Baszta Fokionas (zwana za czasów weneckich Mezzo Bastione a tureckich Tavil Tabya) prowadzi do wąskiej bramy do zejścia schodami. Bastion Themistockles (Posto di San Agostino/Kara Tabya) jest jednym z większych, oddzielony fosą od Fokianos zaś od Achilles, małą fosą z murem. Bastion Achilles ulokowana został w miejscu bardzo trudnym do obrony i dlatego to miejsce wymagało szczególnej troski obrońców. Niskie mury zachęcały do ataku z tego kierunku. Nic dziwnego, że stąd zaatakowali skutecznie najpierw Turcy, a po wielu latach Grecy. Po wejściu do fortecy można zobaczyć oprócz imponujących bastionów, zabytkową kaplicę Aghios Andreas i duże zbiorniki wodne, które do dziś służą do zbierania wody deszczowej. Bastion Robert, nazwany od imienia francuskiego filohelena, który zginął w bitwie o akropol ateński, ( w czasach weneckich nazywany Mascio a tureckich Deniz Kapi) jest poza zamkniętym terenem zwiedzania i można go obejrzeć schodząc do miasta. Północno-wschodni bastion Militiades jest największy. Ze wszystkich stron, z wyjątkiem zachodu, chroniły go głębokie fosy. Wykorzystywany był przez niemal 100 lat jako więzienie.

Wejście do zamku zasadniczo płatne € 4 ze zniżką € 2 i bezpłatne: dla młodzieży i dzieci oraz 5.06 oraz ostatni weekend września.

Godziny otwarcia w lecie 08:00 - 19:30 po zmroku zamknięte. W sierpniu przy pełni księżyca zamek także może być udostępniony ale trzeba to wcześniej sprawdzić.

Krótki przewodnik po zamku jest dostępny w internecie pod adresem: http://www.tap.gr/tapadb/components/com_jshopping/files/demo_products/062_PAL_PALAMIDION_W.pdf . Można niekiedy otrzymać go w hotelach.

Na zwiedzanie zamku należy przeznaczyć kilka godzin. Z bastionów roztacza się wspaniały widok na zamek Acronauplia zatokę i wyspę Bourtzi..

LEGENDA

Nazwa Palamidi tłumaczona jest także na podstawie legendy o Palamedesie. Według tej legendy, Palamedes kiedy wyruszył na wyprawę do Troi, został fałszywie oskarżony o zdradę przez Odysseusza i skazany na śmierć jeszcze przed upadkiem Troi. Ojciec Palamedes,a, Nafplius, zemścił się, wysyłając swoich synów, by uwiedli żony dowódców oblegających Troję. Podczas długiego oblężenia (trwało 10 lat), tylko jedna żona pozostała wierna mężowi (Penelopa, oczywiście).

WIĘZIENIE KOLOKOTRONIS,A

Lider greckiej wojny niepodległościowej Kolokotronis został wtrącony do lochów twierdzy w wyniku rywalizacji politycznej i wojskowej poszczególnych ugrupowań niepodległościowych. Fakt ten stanowi jedną z ciemnych kart historii Grecji. Więzienie znajdowało się obok kaplicy Agios Andreas głównego bastionu zamku. Jest tu znak, wskazujący na lokalizację więzienia Kolokotronis,a. Wymiary czworokątnej celi wymagają przykucnięcia, aby dostać się do niej. Jednakże dowody raczej wskazują, że faktyczne więzienie znajdowało się w bastionie Miltiades.

PIĘCIU BRACI

W 1502 r. nastąpiła budowa bastionu o nazwie Pięciu braci. Znajduje się on w dużej odległości od fortecy Palamidi ale usytuowany został w celu lepszej obrony dostępu do portu. Nazwa bastionu wywodzi się od faktu usytuowania na bastionie pięciu potężnych armat, które miały bronić skuteczniej dostępu do portu. Miały one współdziałać z armatami usytuowanymi na wyspie Bourtzi. Turcy docenili znaczenie bastionu i wzmocnili jego ściany. Dziś na bastionie można podziwiać 5 brązowych dział z okresu drugiej weneckiej dominacji. Wszystkie armaty pochodzą z początków działania weneckiej wytwórni Jana Franciszka Albergettiego i cechuje je niezwykła pieczołowitość zdobnicza. Wytwory rodu Albergettich były jednymi z najbardziej popularnych w Europie przez kilkaset lat. Kolejne pokolenia produkowały nie tylko uzbrojenie ale także dzwony i elementy dekoracyjne. Obecnie udało się udokumentować prawie 70 armat z żelaza, jak i brązu, pochodzących z XVI i XVIII w.

Z Bastionu co noc przeciągano ciężki łańcuch do wyspę Bourtzi, aby zamknąć wejście do portu Nafplio. Łańcuch miał długość kilkuset metrów. Ta operacja spowodowała, że Nafplion zyskał nazwę "Porto di Cadena" (Port łańcucha). Póżniej Turcy utworzyli podwodną zaporę tak, że port nie był dostępny przez większe statki.

WEJŚCIE DO FORTECY

Do wejścia do zamku można dojechać otwartym autobusem turystycznym € 5 do górnego wejścia, a po zwiedzaniu zejść pieszo schodami z widokiem na stare miasto. Można też odbyć całą wędrówkę pieszo - uwaga prawie 999 stopni do zachodniego wejścia. Wg tradycji zachowało się 999 schodów, ponieważ tysięczny stopień została zniszczony przez konia Kolokotronisa. Jednak w rzeczywistości schodów jest mniej i zostały zbudowane podczas rządów Ottona. Częściowo zachowane schody zbudowane przez Wenecjan nie są udostępnione.

Można też dostać się do zamku wschodnim wejściem przez Epameinondas Bastion. Turcy nazywali go Seytan Tabya czyli Diabelski Bastion uważając to miejsce, za najbardziej narażone na ataki nieprzyjaciela. Na parkingu przed górnym wejściem do zamku zwykle ustawia się przewoźna kantyna.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

 

Obiekty w poliżu