499 KORYPHASION = PALIOKASTRO K. PYLOS PELOPONEZ

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Typ obiektu
  Forteca = twierdza
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Przestrzeń
  otwarta

Opis

499 KORYPHASION = PALIOKASTRO K PYLOS PELOPONEZ

także : PALIOKASTRO = PALEOKASTRO = PALAIOKASTRO, ΠΑΛΙΟΝΑΒΑΡΊΝΟ = PALIONAVARINO = OLD NAVARINO CASTLE

3,5G

 

36.958383, 21.657212

Cape Koryphasion zamyka lagunę Osman Aga. Klasyczne miasto usytuowane zostało na skalistym cyplul Mt. Koryphasion na północnym końcu zatoki Navarino. Jest znane jako obóz warowny Ateńczyków założony w 425 r. pne. Tutaj skoncentrowali się przed bitwą ze Spartanami na wyspie Sphakteria. Istnieją ślady greckich murów, zarówno wcześniejszych i późniejszych niż te przypisywane Ateńczykom. Niektóre z nich służyły jako fundamenty dla 13 wiecznego zamku Franków. Także starożytne są cysterny i wycinane stopnie oraz pozostałości falochronu na południu przylądka. Pauzaniasz wymienia Sanktuarium Athena Koryphasion, nieznane dziś, a na terenie miasta dom, grób, i jaskinię, wszystko rzekomo Nestora. Ta ostatnia okazała się zawierać datowane ułomki ceramiczne pochodzące z okresów od mykeńskiego do rzymskiego. Mykeński pałac Nestora została odkopany w Epano Englianos, 10 km na północ.

JASKINIA

Od północnej strony wzgórza Koryphasion, w połowie stoku znajduje się jaskinia. Ma ona 44 m długości, 20 m szerokości oraz 30 m wysokości. Jest stożkowa, z małym otworem w górnej części. Oczywiście od czasu do czasu bywają tu ludzie o czym świadczą ślady ogniska. Zgodnie z tradycją, pełniła funkcję stajni dla bydła Nelus i Nestora. Tutaj także Hermes ukrył pięćdziesiąt krów Apolla, które prowadził z Mithos do Piera. W 1874 Schliemann odkrył w jaskini odłamki z czasów mykeńskich, pierwszy dowód, że została ona już zasiedlona przed wiekami. Idąc dalej do góry po wymagającym i stromym zboczu osiąga się Paliokastro.

STARE MIASTO

Stary zamek / twierdza Paliokastro został zbudowany przez Franków ok. 1278/13 na wzgórzu Koryphasion (250 m. npm.) w północnej części zatoki Navarino (cypel zwany Koryphasion lub Coryphasion). Wydaje się że zamek stanął na ruinach starożytnego Akropolu miasta Pylos-Koryphasion okresu klasycznego. W 13 w. twierdza była w znakomitym stanie i nie było tu znaczniejszych wydarzeń. Palaiokastro dzieli się na część północną i południową; w północnej części był pałac Mikołaja III de Saint-Omer.

Paliokastro straciło swoje znaczenie, kiedy w 1573 Turcy zbudowali nową fortecę (Neokastro) przy południowym wejściu do zatoki Navarino. Obecnie zamek Paliokastro znajduje się w ruinie, ale ściany zewnętrzne i jego okrągłe i kwadratowe wieże są w dobrym stanie. Żeby coś zobaczyć trzeba wspiąć się na mury. Można się stąd przyjrzeć fortecy ale także rozpościera się piękny widok na morze i lagunę. W ciągu najbliższych kilku lat całość twierdzy będzie inaczej udostępniana turystom. Wnętrze twierdzy jest całkowicie zniszczone porośnięte krzewami. Należy zachować ostrożność podczas zwiedzania wewnętrznej części i na terenie zamku, bo znajdują się tu duże podziemia, zbudowane przez Wenecjan - cysterny. Podziemia te wcześniej rybacy wykorzystywali do przechowywania ryb złowionych w zatoce.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

 

Obiekty w poliżu