394 KALOGRIA = STROFILIA K.PATRAS PELOPONEZ

WP A

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  9000 m
 • Szerokość:
  40 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bardzo łatwy
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  zalesione
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

394 KALOGRIA = STROFILIA K PATRAS PELOPONEZ

3G

38.135010, 21.369602

Plaża Kalogria znajduje się w północno-zachodniej części Peloponezu. Plaża jest piaszczysta i ma 9 km długości i 80 metrów szerokości. Piasek jest biały i miękki, a morze bardzo płytkie, doskonałe dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża jest oznaczona Błękitną Flagą. Topless nie jest dopusczalny. Woda bardzo czysta, turkusowa. Oceniana na najwyższym poziomie. Dno w morzu piaszczyste. Nurkowanie atrakcyjne tylko wśród miejscami występujących skał. Dojazd do plaży prowadzi dobrą drogą przez przez lagunę Prokopos a następnie niezbyt szeroki ale długi, niezwykły jak na Grecję, las sosnowy Strofilia (20000 akrów). Plaża znajduje się w obszarze chronionym wg Konwencj z Ramsar nastawionej na ochronę terenów podmokłych (bagien i mokradeł). Ochronie towarzyszy aktywna działalność edukacyjna i praktyczna (czyszczenie i ochrona środowiska). Zbliżając się do plaży można w lesie wybrać jedną z dróg gruntowych i dojechać do odcinków plazy, które są mniej odwiedzane.

Plaża Kalogria jest zorganizowana. Na plaży można wynająć sprzęt do uprawiania sportów wodnych (narty wodne, spadochron, banan). Również można wypożyczyć samochód, rower lub motocykl i zrobić wycieczkę do pięknego lasu lub w inne miejsca. Z tego miejsca można osiągnąć samochodem w ciągu jednego dnia Delfy, Olimpię a nawet Ateny. Pieszo jest w zasięgu miasteczko Metochi. W pobliżu Kalogria znajduje się kilka hoteli i pokoje do wynajęcia. W pobliżu bar i kilka restauracji w pięknym otoczeniu.

W weekendy przyjeżdża tu spora część mieszkańców Patras, bo jest to najbliższa dobra plaża. Do chwili obecnej nie odczuwało się nadmiernego zainteresowania inwestowaniem w tych okolicach.

Plaża otwarta na Morze Jońskie. Można zobaczyć kilka wysp Etolia Acarnania i Południowe Wyspy Jońskie. Także widać na północy Oxeia

Dotychczas utrzymywana komunikacja autobusowa:

Patras – Kalogria: 08:30*, 11:00, 13:15, 15:15, 17:00, 19:10

Kalogria – Patras: 10:00*, 12:30, 14:30, 16:30, 18:30, 20:30

Odjazdy oznaczone gwiazdką tylko w dni powszednie.

Odjazd autobusów z postaju KTEL na ulicy Othonos Amalias i Zaimi. Bilety tam i z powrotem 8 €. Taki sam wydany w autobusie 8.40 €

W poblizu 38,1596, 21,3715 płatny teren dla kamperów. Ceny: 10 € dziennie, w tym dostęp do gniazdka o małym natężeniu. Zwiększona moc gniazdka np. dla zasilania klimatyzacji odatkowo 3 €. W ramach opłaty podstawowej dostęp: Wi-Fi, prysznice na świeżym powietrzu, łazienka i korzystanie z grilla. Dodatkowo minimarket z akcesoriami turystycznymi (gaz, ciecze do chemicznych WC).

W pobliżu bliskiego lotniska Araxos możliwość wynajęcia kampera lub samochodu.

Oprócz wspaniałej plaży dla poszukujących innych atrakcji jest ponad 80 tras wspinaczkowych w pobliskim Mavros Oros 38.185695, 21.387353. W pobliżu miasta Araxos Larissou, jest najważniejszy Mykeński Akropol zachodniej Grecji. Zjeżdżająć z głownej drogi w kierunku Kalogria, po kilkuset metrach z lewej widać lagunę Prokopou z prawej wzniesienie z murem obronnym – pozostałość twierdzy Dyme 38.156389, 21.403056. Twierdza została usytuowana w strategicznym miejscu, na skalistym wzgórzu. Została nazwana Dymaion, Dymaean lub Dyme. Według mitologii "Mur Dyme" został zbudowany przez półboga Heraklesa podczas jego walk z Elean’ami. Faktycznie mur został zbudowany najpewniej ok. r. 1300 pne. Ślady zamieszkania tych okolic są datowane na 3500 r. pne. Twierdza pozostała w użyciu aż do panowania Wenedów w 18 wieku. Służyła do ochrony "kraju Dyme " (kilku pobliskich osad) przed atakami Elean.

Ściany zamku stanowiły okrąg i miały długość 200 metrów, 10 metrów wysokości i 5 metrów grubości. Twierdza brała udział w bitwie Dyme i około 220 pne i zdobyta została przez Elean pod wodzą Eurypidesa. Dymeanie odebrali twierdzę z pomocą Filipa V Macedońskiego podczas wojny między Achajami i Ligą etolską (220-217 pne.). Podczas II wojny światowej mury zostały ponownie wykorzystane przez okupujących Włochów, którzy zbudowali wiele stanowisk wojskowych i uszkodzili prehistoryczne umocnienia. Resztki muru dotrwały do dzisiaj częścioweo dzięki prowadzonym pracom konserwatorskim.

Uwaga!

Istnieją ostrzeżenia, że sąsiednia droga z Paralimni nie jest w użyciu i nie jest utwardzona.

Rezerwat Kotichi Strofilia ma znaczenie międzynarodowe. W rezerwacie płytkie jezioro – rozlewisko zajmujące 800 ha oraz las sosnowy. Znakomite warunki dla odpoczynku ptaków przelotowych i pozstających na stałe. Można zobaczyć: kaczkę podgorzałkę, sokoła pustułeczkę, czaplę nadobna, czaplę białą, ibisa kasztanowatego, żwirowca (pratincole), rybitwę białoczelną i wiele innych. Rezerwat objety jest projektem unijnym w którym zwiększa się zasadzenia lasu, kontroluje stan wód, powiększa wymianę wód dla poprawy jej właściwości. Las jest chyba największy nad Morzem Śródziemnym. Punkt informacyjny (The Visitor Centre) jest w miejscowości Lappa(s) tel: 2693031651. Centrum jest otwarte od 8 do 16 tylko w dni weekendu. Na terenie rezerwatu widokowe wieże do obserwacji ptaków.

W lesie Strofilia rosną sosny (Pinus pinea), wzdłuż wybrzeża na długości 15 km długości i 0,5-3,5 km szerokości. W żyją lesie fretki, łasice, kukułki, szczygły, krogulce, sroki, wrony i inne rzadkie gatunki ptaków w Europie. Wiele płazów, gadów i rzadkich roślin. W jeziorze naturalna hodowla okonia morskiego, szarych pięcioramiennych gwiazd i węgorzy. Pomiędzy lasem a plażą ciągną się małe wydmy.

Istnieje wiele ścieżek dla pieszych, które prowadzą do różnych typów siedlisk. Obszar obejmuje niskie wzgórza i Mavrę Vouna (Czarną Górę, wysokość 240 m).

Lagunę Prokopou nazywano nieprzypadkowo Papieską Laguną. Od czasów starożytnych była bardzo ważną naturalną hodowlą ryb. W czasach okupacji weneckiej, dostarczano na stół papieski leszcze ze złoconymi głowami.

Kemping Golden Sunset Nr 38 20 km, Kato Alissos Nr 46 22 km.

 

opracował 

 

Krzysztof Krasińsk 

 

mail

 

krasin111@wp.p

 

http://greckirelaks.pl/

 

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

9000x40

Campingi

Obiekty w poliżu