298 FINIKOUNDAS = FINIKOUNTAS = FOINIKOUNDAS = FOINIKOUNTAS PELOPONEZ

WP 1A

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  3000 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na najwyższym poziomie
 • Obciązenie
  duże
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  bardzo łatwy
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

298 FINIKOUNDAS = FINIKOUNTAS = FOINIKOUNDAS = FOINIKOUNTAS PELOPONEZ

3G

36.807389, 21.808206

Miejscowość turystyczna zachowująca klimat rybackiej wsi z malowniczymi zatokami.

W centrum Foinikounta znajduje się plaża miejska, oznaczona Błękitną Flagą. Jest tu piękny piasek, gdzieniegdzie ławice oszlifowanych otoczaków i niesamowite płytkie morze. Plaża jest bardzo dobra dla małych dzieci. Na plaży jest kilka zorganizowanych odcinków z parasolami i leżakami. To miejsce jest dobre do nurkowania. Toalety są bardzo dobre jak na greckie standardy. Duży rozmiar powoduje, że jest mnóstwo miejsca dla kąpiących się, a także sporo miejsca na plaży. To są przyczyny popularności plaży.

Sąsiednie piaszczyste plaże, na zachód od wcześniej omawianej, mają prawie 3 km długości. Często ich odcinki nazywane są podobnie jak działające przy nich tawerny i kempingi (Finikes, Mavrovouni, Charoupis, Thenes, Mitini). Tylko gołe skały znajdują się między miejscką plażą i omawianą plażą położoną. Bliskość miasteczka powoduje, że dostępnych jest wiele kawiarni, tawern i restauracji, gdzie można otrzymać smaczne dania i relaksować się widokiem na morze. Wieczorem można pospacerować po zatłoczonych ulicach i odwiedzić sklepy. Rano, piekarnie i sklepy rybne są gotowe do przyjęcia kupujących.

Nie ma tu wielkich hoteli, a noclegi zapewnia się przede wszystkim w apartamentach i prywatnych pokojach

Finikounda jest idealnym miejscem na pobyt pod namiotem. Są tu 4 kempingi każdy na przyzwoitym poziomie.

Na pierwszym miejscu należy wymienić kemping Anemomilos. Jego wielką zaletą jest to, że można do niego dotrzeć idąc z plaży na wzgórze w ok. 5 minut. Kemping jest tuż przy plaży więc podczas większego tłoku właściciele kemperów stawiali dotychczas swoje samochody dosłownie na plaży, a pojazdy przejeżdżały po ułożonych deskach pod kołami. Aby uniknąć tłoku najlepiej być tu w końcu sezonu.

Około 500 metrów dalej na zachód jest nowy kemping Thines. Stanowiska nie są tak oryginalne jak na Anemomilos, dodatkowo w sąsiedztwie przebiega droga do plaży. Toalety są świetne. Między kempingiem i Anemomilos Thines znajduje się szkoła surfingu Alpha.

Dalej kilometr na zachód leży kemping Ammos. Miejsce jest bardziej przestronne, nie wygląda nawet przy pełnym obłożeniu na bardzo zatłoczone. W pobliżu kempingu można spotkać plażujących naturystów. Plaża raczej bez szans na znalezienie zacienionego miejsca. Na wschód od Finikounda jest kolejny kemping Loutsa. Posiada własną prywatną zatokę z piaszczystą plażą. Jest bardziej cichy i na uboczu. Spacerem do miasta jest podobna odległość jak z kempingu Ammos, ale ścieżka wzdłuż drogi nie tak miła (2 km).

Jest jeszcze jedno pole namiotowe w pobliżu Finikounda: Jest około 5 km na wschód od wybrzeża przy nowej drodze do Koroni. Na nieoznaczonym skrzyżowaniu, naprzeciwko Tsapi jest kemping. Początkowo droga utwardzona szybko ustępuje złej polnej drodze, a kończy się po 4 km na pięknej, piaszczystej plaży. Kemping ma na miejscu własną tawernę (druga tawerna znajduje się tuż obok kempingu).

Ogólnie Finikouda, jest dobrze przygotowana na turystów.

Restauracja To Kyma jest w centrum Finikounda i ma nie tylko piękny taras na plaży, ale także oferuje obok zwykłego grilla szeroki wybór ryb i owoców morza, a także dobrze duszony gulasz z warzyw i zapiekanki.

Naprzeciwko Finikouda leżą wysepki Schiza i Sapienza. Na Schiza znajduje się jedna plaża. Jest kilka pięknych plaż na Sapienza, ale przed wyjazdem trzeba być ostrożnym ponieważ w trakcie sezonu łowieckiego, istnieje ryzyko spotkania z myśliwym (to raczej tutejszy żart).

Istnieje również podwodny park archeologiczny, gdzie miejscowi rybacy znaleźli dużą ilość granitowych kolumn i sarkofagów które wiózł statek z Cezarei w Palestynie. Tak jak w pozostałej części Grecji trzeba mieć uprawnienia do nurkowania z aqualungiem. Rozwiązaniem może być wykupienie opieki instruktora, który umożliwi legalną eksplorację.

100x15 + 800x20 + 80x20 (Loustsa)

Kempingi:

Thines Nr 86 100 m od plaży,

Ammos Nr 9 200 m,

Anemomilos Nr 11 ok 1 km,

Loutsa Nr 58 3 km.

DOJAZD I DOSTĘP

Dostęp do plaży Finikouda jest dość łatwy. Należy podążać główną drogą Koroni - Methoni. Istnieje kilkanaście dróg prowadzących nad morze, przy czym niemal każda nie jest dłuższa niż 400 m. W godzinach porannych można znaleźć miejsce do parkowania.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

 

Obiekty w poliżu