2378 MESSONGHI MORAITIKA KORFU CORFU KERKIRA

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  400 m /400 m
 • Szerokość:
  30 m /25 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bardzo łatwy
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

2378 MESSONGHI MORAITIKA KORFU CORFU KERKIRA

39.476359, 19.934946

39.483753, 19.930024

3,5

800

4 G

Messonghi i Moraitika to dwie miejscowości na wschodnim wybrzeżu Korfu, praktycznie stanowiące jeden organizm podzielony niewielką rzeką o nazwie Messonghi. Miejscowość Messonghi zajmuje południowy brzeg rzeki a Moratika północny. Usytuowane są ok 22 km od stolicy wyspy. Obie wioski są bardzo podobne i wiele ich cech można przypisywać zamiennie.

Messonghi należy do jednych z większych kurortów w regionie.

MIEJSCOWOŚĆ MORAITIKA

Stare, tradycyjne centrum - Ano Moraitika zbudowane zostało na wzniesieniu. Leży przy głównej drodze do Lefkimmi. Ta część jest zdominowana przez wąskie uliczki i tradycyjne domy z małymi dziedzińcami. Tu można znaleźć kilka tradycyjnych tawern i wiele pokoi do wynajęcia. Miejscowość jako pierwsza została zasiedlona w 16 w. przez przybyszów z Peloponezu. Obecnie licząca zaledwie 600 mieszkańców wioska nigdy nie jest zbyt zatłoczona. Znalezienie pokoju lub mieszkania jest dość łatwe. Wzdłuż głównej ulicy znajduje się sporo barów, restauracji i sklepów. Jedzenie w tutejszych lokach jest doskonałej jakości. Oferuje się najlepsze dania kuchni lokalnej. W Moraitika znajduje się całodobowa klinika oraz apteki. Wydaje się, że Moraitika posiada bogatszą ofertę turystyczną zwłaszcza w zakresie liczby pubów i noclegów. Tutaj jest kilka starych domów, kościół Theotoku Kimseos i wspaniały widok na morze. Istnieje ekskluzywne centrum nurkowe, które oferuje zarówno kursy wstępne, jak i zaawansowane.

Na krótkie wycieczki poleca się wizytę na pobliskiej plaży Agios Ioannis Peristeron (patrz zakładka Nr 2327).

Nowa część miejscowości usytuowana została bliżej morza. Już w czasach rzymskich linia brzegowa była celem letnich turystów. Moraitika była także celem turystów już od lat 70., mimo konkurencji Benitses. To kluby nocne potrafiły przyciągnąć wielu turystów z Benitses i pozostałej części południowego Korfu. Taki stan trwał do lat 80. Obecnie jest tu cicho i spokojnie gdy oddalić się o 100 m od plaży. Można tu przeżyć magiczne wieczory, szczególnie podczas pełni księżyca.

MIEJSCOWOŚĆ MESSONGHI

W Messonghi jest wiele sklepów. W centrum wioski znajduje się jeden duży supermarket, który ma doskonały wybór artykułów spożywczych, owoców i warzyw, prezentów, strojów plażowych itp. W samej wiosce jest także wiele mniejszych sklepów. Łatwo znaleźć skrzynkę pocztową i kafejkę internetową. Teren jest stosunkowo płaski, bez stromych wzgórz. Gaje oliwne zajmują prawie każdy skrawek ziemi. Drogi w wiosce i wokół niej nie są szerokie, dlatego ruch pojazdów jest ograniczony.

Messonghi nie zostało zepsute przez turystykę. Panuje tu spokojna, luźna atmosfera. Są możliwości udania się na wiejskie spacery, a przy samej wsi znajduje się wiele małych farm z hodowlą zwierząt.

We wsi są dwa supermarkety.

PLAŻA MESSONGHI

Plaża Messonghi to odcinek plaży, który przylega do miejscowości o tej samej nazwie. Jest zwykle czysta, piaszczysta z kamykami. Wody są krystaliczne, płytkie, idealne dla dzieci. W głębszych miejscach są idealne do nurkowania. Dno jest w zasadzie wolne od jeżowców, ale ryzyko obrażeń w wyniku nadepnięcia powinno skłonić do zakładanie obuwia do wody. Plaża jest bezpieczna i spokojna, ponieważ droga tranzytowa jest oddalona od plaży. Plaża jest dobrze zorganizowana. Brak udogodnień dla niepełnosprawnych. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych i wzięcia lekcji nurkowania. Można wypożyczyć rowery wodne, a także uprawiać różne sporty wodne. Oferuje się przy hotelu Christina paragliding, bananowiec, ringos. Na plaży można wynająć parasole i leżaki, a także skorzystać z pryszniców i szatni. Przy plaży znajdują się bary i tawerny, które serwują przekąski, pełne posiłki, kawę i napoje. Toalety dostępne są w działających tu lokalach. Wzdłuż plaży rosną drzewa zapewniając naturalny cień. Innym wariantem jest wynajęcie leżaków z parasolem.

Jednak większość restauracji i tawern znajduje się przy głównej drodze w kierunku Benitses.

PLAŻA MORAITIKA

Ta popularna plaża jest piaszczysto-żwirowa. Miejscami po wejściu do morza dno jest kamieniste. Plaża Moraitika jest idealna dla dzieci, ponieważ morze nie jest bardzo głębokie. Obszar jest chroniony przed wiatrami, dzięki czemu pływanie jest relaksujące i bezpieczne. Drzewa w otoczeniu plaży oferują naturalny cień. Plaża jest dobrze zorganizowana. Nie jest natomiast dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Brakuje także pryszniców. Można wynająć leżaki i parasole. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych i wzięcia lekcji nurkowania. Przy plaży działają tradycyjne tawerny, które serwują potrawy kuchni greckiej ze świeżo złowionych ryb. Okolica plaży jest spokojniejsza niż centrum wioski. Z plaży organizowane są wyprawy nurkowe i rejsy statkiem, umożliwiające zwiedzanie wybrzeże Korfu aż do Lefkimmi.

RZEKA MESSONGHI

Jak wspomniano obie miejscowości dzieli rzeka Messonghi podobnie podzielona jest też plaża. Rzeka u ujścia do morza staje się dostatecznie szeroka i głęboka aby mogła być miejscem kotwiczenia łodzi i stateczków. Ujście jest chronione falochronami. Warto wybrać się na spacer wzdłuż zielonych brzegów rzeki. Mała platforma o długości około 30 m usytuowana przy południowym falochronie umożliwia podejście do niej małymi łodziami.

SPACERY I WYCIECZKI

Warto pójść na spacer drogą wzdłuż wybrzeża w kierunku Boukari (około 4 km). Trasa jest cicha i spokojna. Po drodze znajduje się wiele tawern i barów, w których można zatrzymać się na przekąskę lub lunch.

Interesująca będzie wycieczka łodzią na południe lub do Grecji kontynentalnej aby odwiedzić jaskinie, błękitną lagunę itp. Wycieczki wyruszają z wybrzeża rzeki Messonghi lub wspomnianego molo.

Warto pojechać do Chlomos i spędzić godzinę lub dwie wędrując uroczymi wąskimi uliczkami tradycyjnej greckiej wioski.

PROBLEMY ZE ŚMIECIAMI

Istnieje wiele sygnałów z przeszłości, że miejscowość podobnie jak cała Korfu słabo sobie radzi ze śmieciami. Jest jednak nadzieja, że problem każdego roku będzie mniej dotkliwy.

DOJAZD I DOSTĘP

Utrzymywana jest komunikacja autobusowa z miastem Korfu. Autobusy jadą kilka razy dziennie. Pozostawienie własnego pojazdu w pobliżu plaży może być problematyczne. Dostęp do plaży z głównego skrzyżowania w wiosce jest płaski, ale z innych miejsc konieczne może być pokonanie kilku stopni. Ma to znaczenie głównie dla osób niepełnosprawnych.

Główny postój taksówek znajduje się pomiędzy Messonghi i Moraitika, jednak zwykle przywołuje się taksówki telefonicznie.

opracował

Krzysztof Krasiński

tel

505871472

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu