2311 PALEOKASTRISA MIEJSCOWOŚĆ KORFU CORFU KERKIRA

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Rodzaj plaży:
  kamienie
 • Charakt. Dna:
  kamienie i piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

2311 PALEOKASTRISA MIEJSCOWOŚĆ KORFU CORFU KERKIRA

39.672114, 19.702995

OGÓLNIE

Paleokastritsa to urocza miejscowość, położona na zachodnim wybrzeżu Korfu 25 km od stolicy wyspy. To najbardziej malownicze miejsce na wyspie. Uroku dodaje szereg zatok (Agia Triada, Platakia, Alipa, Agios Spirydon, Agios Petros, Ambelaki), które z pewnej perspektywy prezentują się jak serca. Ich skaliste, skąpane w kwiatach i zieleni zbocza wznoszą się nad zimnymi, krystalicznie czystymi, zielono-turkusowymij wodami. W zatokach usytuowały się mniejsze i większe plaże, które na ogół przyjęły nazwy zatok. Będąc tu trzeba skorzystać z orzeźwiającej kąpieli. To również dobre miejsce do nurkowania. Wody obfitują w niezwykłe podwodne życie.

AKTYWNOŚCI

Paleokastritsa mieści się siedziba Achilleon Diving Center uważanego za najlepszą szkołę nurkowania na całej wyspie.

Istnieje wiele możliwych tras pieszych.

Z Paleokastrisa można podjąć szereg wycieczek pieszych:

 • do plaży Agios Georgios przez Donkey path (oślą ścieżką) i punkt widokowy Bela Vista, okoliczne wsie i zamek Angelo Kastro 15 km
 • do plaży Liapades 8 km
 • do Donkeys Rescue (rezerwatu osiołków) 39.690679, 19.757021 z odpoczynkiem w restauracji La Grotta16 km

OKOLICA

Aby podziwiać panoramę należy podjechać do jednego z punktów widokowych w wiosce Lakones, położonej na stromym zboczu gór w otoczeniu oliwnych gajów. Dojazd jest kręty i wąski więc autobusy z turystami pokonują ją go ocierając się niemal o ściany budynków. Najpopularniejszym punktem widokowym jest tawerna Bella Vista (piękny widok prowadzona przez Polaka 39.679154, 19.699020) lub Golden Fox (złoty lis 39.679142, 19.698226). Widok jest naprawdę niesamowity. W pobliżu znajduje się parking i sklepiki z pamiątkami i lokalnymi wyrobami (likiery z kumkwatu, miód tymiankowy). Można podjechać do pobliskiej wioski Makrades, gdzie przy głównej ulicy działa kilka dużych sklepów z szerokim zakresem lokalnych specjałów (zioła, przyprawy).

Kultowym i bardzo znanym miejscem jest restauracja La Grotta. Do restauracji schodzi się schodkami. Lokal jest ukryty wśród skał. Można siąść na jednym z tarasów usytuowanych na skałkach, dobrze zjeść, skosztować lokalny trunek, pływać, nurkować wśród skał. Roztaczający się stamtąd widok na morze jest piękny, choć samo miejsce na plażowanie trochę zbyt małe. Większym problemem jest znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania.

Koniecznie trzeba wstąpić do monastyru Moni Theotoku 39.669900, 19.701108. Podchodzi się do niego od strony plaży Agios Spirydion. W klasztorze znajduje się małe muzeum ze zbiorem ikon i kilkoma innymi dość osobliwymi eksponatami jak bp. szkielet wieloryba czy ważąca ponoć 400 kg ogromna muszla.

Kilka km na północ od Paleokastritsy, blisko wioski Krini znajduje się twierdza Angelokastro, ruiny bizantyjskiej fortecy z XIII w.

REJSY MORSKIE

Paleokastritsa to także świetny punkt wypadowy dla krótszych i dłuższych rejsów. Poleca się krótki rejs, najlepiej mniejszą łódką, do tzw. Błękitnych Grot. Rejsy zaczynają się w zatoce Agios Spirydion gdzie czekają zacumowane przy molo łodzie ze sternikami. Jeśli chce się wynająć łódź na dłużej trzeba wybrać się do jednej z wypożyczalni w porcie 39.672286, 19.708024 lub do zatoki Ampelaki 39.673139, 19.700872. Wtedy można popłynąć w rejs wzdłuż wybrzeża, podczas którego można podziwiać, lub też zawitać na jedną z niedostępnych plaż od lądu. Zwykle takie plaże otoczone są wysokimi, białymi klifami. Koszt wynajęcia łodzi waha się od 50 do 200 euro w zależności od rodzaju łodzi i umiejętności targowania. Jedną z atrakcji takiego rejsu, oprócz podziwiania pięknego wybrzeża jest skała przypominająca kształtem głowę małpy lub lwa. Inną jest pobyt na niedostępnej od lądu Rajskiej Plaży 39.653597, 19.726433, położonej u stóp potężnych białych klifów. Z uwagi na nagrzewające się kamyki na plażach trzeba pamiętać o zabraniu butów z grubą podeszwą.

PLAŻE

Agia Triada patrz zakładka Nr 2309

Agios Petros patrz zakładka Nr 2312

Agios Spiridon patrz zakładka Nr 2313

Alipa patrz zakładka Nr 2314

Ambelaki patrz zakładka Nr 2315

Liapades patrz zakładka Nr 2316

Platakia patrz zakładka Nr 2317

Paradise patrz zakładka Nr 2318

Kasteli patrz zakładka Nr 2319

Rovinia patrz zakładka Nr 2320

Stelari patrz zakładka Nr 2321

Iliodoros lub Liniodoros patrz zakładka Nr 2322

Limni patrz zakładka Nr 2323

Giali lub Yiali patrz zakładka Nr 2324

DOJAZD I DOJŚCE

Paleokastritsa jest doskonale skomunikowana ze stolicą wyspy Korfu. Jedna droga prowadzi do miejscowości i w niej się kończy. W ciągu dnia bez większego kłopotu można dotrzeć tutaj regularnie kursującymi autobusami. Rozkłady jazdy i przystanki na trasie autobuus Α9 (relacja:Corfu - Paleokastritsa) rozpoczyna się z Υπεραστικό Κτελ - Green Bus Station w stolocy wyspy a kończy w Paleokastritsa 7 - Παλαιοκαστρίτσα 7 (Τέρμα). Autobusy kursują w godzinach od 06:30 do 20:30, w w: dni robocze.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu