2308 PANTOKRATOR GÓRA I MONASTYR KORFU CORFU KERKIRA

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Góra
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

2308 PANTOKRATOR GÓRA I MONASTYR KORFU CORFU KERKIRA

39.747719, 19.872291

To najwyższa góra na wyspie Korfu. Według różnych źródeł jej wysokość waha się pomiędzy 906 i 911 m npm. Na szczycie znajduje się piękny klasztor z XVII w., przytłoczony przez wielkie maszty radiowe umieszczone na drugim wierzchołku. Na szczycie funkcjonuje latem kawiarnia. Z Pantokratora roztacza się fantastyczny widok na wyspę, morze oraz wybrzeże Albanii.

Po drodze mija się niszczejące budynki, gaje oliwne, rzędy cyprysów i pasące się na zboczach kozy. Piesi zobaczą wygrzewające się w słońcu jaszczurki i węże.

KLASZTOR CHRYSTUSA PANTOKRATORA

Początkowo na szczycie góry Pantokrator znajdowała się antyczna świątynia Zeusa. W XVII w. jej fundamentów użyto do budowy nowej świątyni, która nadała górze nazwę. Na stałe mieszka tam jeden duchowny. Rezyduje tu także kilka kotów, które chętnie dają się uwiecznić pozując do fotografii. Do środka klasztoru można wejść i zobaczyć ważną dla prawosławia ikonę Chrystusa Pantokratora z Pismem Świętym w dłoni. Trzeba odwiedzić sklep z pamiątkami, ponieważ zakupy ułatwiają utrzymanie klasztoru.

Kościół zgodnie z zachowanym pergaminowym aktem erekcyjnym został zbudowany w 1347 r. Kościół został zniszczony w 1537 r. Po latach mieszkańcy 23 wiosek położonych na zboczach góry podjęli decyzję o ponownej budowie klasztoru. Budynek, który jest dziś podziwiany, pochodzi z końca XVII w. Korpus jednonawowego kościoła jest otoczony budynkami gospodarczymi zespolonymi od strony północnej i południowej. Na ścianach kościoła zachowały się freski z XVII i XIV w. Oprócz kamiennego kościoła zachował się portyk i wewnętrzne dziedzińce. Wchodząc do klasztoru ma się wrażenie pobytu w nowoczesnym budynku o silnej konstrukcji. W ciągu roku klasztor jest celem licznych pielgrzymów. W pierwszy tydzień sierpnia, z okazji obchodów Przemienienia Pańskiego dociera tu największa liczba odwiedzających. Wzdłuż drogi, która prowadzi w górę, widać w rękach mieszkańców świece niesione do klasztoru.

STARA SINIES

39.744464, 19.882160

U podnóża góry znajdują się pozostałości niezwykłej, historycznej wioski ze wspaniałymi zabytkowymi kościołami i tradycyjnymi budowlami. Znajduje się i mniej niż 10 km od Kassiopi. Budowle powstały prawdopodobnie w XVII w, a wieś została opuszczona w latach 60 XX w. Mieszkańcy przenieśli się na Nisaki (Mała wyspa), do nowoczesnej nadmorskiej wioski, jednej z najpopularniejszych turystycznych miejscowości na północy Korfu.

Dzika roślinność zaatakowała niegdyś Sinies. Mimo to w kościołach pozostały czytelne wielkie freski. Niektóre z malowideł zostały zabezpieczone. Okolice Sinies są trudno dostępne, ponieważ wioska została zbudowana w miejscu dobrze chronionym przed pirackimi atakami. Obecnie nie ma drogi dostosowanej do zwykłych pojazdów, ale odległość z góry Pankrator nie przekracza 4 km, więc można ją pokonać pieszo lub na górskim rowerze.

DOJAZD I DOJŚCIE

Dróg prowadzących na szczyt Pankrator jest kilka. Najładniejsza, ale i najtrudniejsza prowadzi przez Ano Korakiana i drogę 25 serpentyn. Można również dojechać z Ipsos, przez Spartilas, ewentualnie z północy od Acharavi. Wszystkie te drogi łączą się w Sgourades i dalej prowadzi już jedna trasa przez Stinilas i Petalię. Istnieje możliwość dojazdu niemal na sam szczyt. Na szczycie może być problem z miejscem do zaparkowania. Może się okazać, że trzeba będzie nawrócić, zjechać w dół i zaparkować na poboczu. Istnieje niezliczona ilość wariantów tras  pieszych na Pankrator. Przykładowo piesza wędrówka ze Stara Peritia zajmie ok. 2 godzin, z portu Kassiopi natomiast ok. 3 godzin. W internecie jest wiele opisów podejść do szczytu. Niektóre z nich korzystają z wyznaczonych ścieżek inne są dość przypadkowe.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu