2269 AGIOS GEORGIOS PAGON KORFU CORFU KERKiRA

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  2000 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i żwir
 • Charakt. Dna:
  piasek i żwir
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  rozległa, monotonna zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

2269 AGIOS GEORGIOS PAGON KORFU CORFU KERKIRA

4

39.719411, 19.675682

2000

Plaża Agios Gorgios wzięła swoją nazwę od kościoła o takim wezwaniu, który znajduje się w miejscowości. Miejscowość zamieszkuje kilkadziesiąt osób zaś w sezonie przybywa ok. 2000 wczasowiczów. Popularność tego miejsca zaczęła się ok. 1980 r. Plaża oznaczona jest Błękitną flagą za czystość I jakość usług. Plaża położona jest w zatoce o szerokości ponad 1 km. Na jej krańcach znajdują się dwa wysokie cyple, które chronią  częściowo przed silnymi wiatrami I wysokimi falami. Wody są w zasadzie czyste ze śladowymi ilościami wodorostów. W części północnej są dość głębokie a w południowej płytkie. Dlatego południowa część plaży jest chętnie odwiedzana przez rodziny z małymi dziećmi. Plażowicze na niektórych odcinkach plaży są chronieni przez ratowników. Na plaży leży głównie drobny żwir, piaszczysty odcinek znajduje się w południowej części plaży. Okoliczne wzgórza pokryte są drzewami oliwnymi, lasami i winnicami. Na plaży jest kilka skupisk parasoli z łóżkami plażowymi wystawionymi przez pobliskie restauracje I tawerny. Sąsiadują z nimi niewielkie hotele, które położone są amfiteatralnie na zboczach malowniczych wzgórz. Na plaży jest kilka ośrodków oferujących rozmaite sporty wodne (windsurfing, scuba diving, snorkeling). Oferuje się  dłuższe wycieczki łodzią ze sternikiem. a także możliwości wynajęcie łodzi motorowej bez konieczności okazania licencji. Nadto udostępnia się kajaki, deski serfingowe i inny sprzęt pływający. Miłośnicy nurkowania znajdą ośrodek ze sprzętem do nurkowania. W miejscowości jest wypożyczalnia samochodów I kilka wypożyczalni skuterów motocykli, quadów itp.

Miejscowość jest zabudowana dość nieregularnie. Przejście z jednego końca plaży do drugiego można zrealizować wzdłuż linii brzegowej, co jest dość uciążliwe, ponieważ żwir jest zaskakująco niespójny i grzęźnie się dość głęboko. Trasa ponad plażą jest miejscami zablokowana i wymaga małych obejść. Przejazd pojazdem jest jeszcze bardziej kłopotliwy. W niektórych miejscach podróż utrudniają liczne autobusy obsługujące wczasowiczów powodując kompletne zatarasowanie drogi. Takie sytuacje kierowcy rozwiązują nad podziw sprawnie, bez napięć i kłótni. Być może utrudniony dojazd powoduje względnie małe nasycenie plaży przyjezdnymi turystami.

Zaleca się odwiedzenie wysoko położonej. bajkowej miejscowości Afionas na prawym cyplu plaży (patrz zakładaka 2268). Można tam dojść pieszo, a także dojechać samochodem lub motocyklem do parkingów przy dwóch restauracjach z których roztacza się piękny widok 39.720934, 19.658789. Ze szczytowego punktu widokowego zaczyna się bardzo czytelna ale słabo oznakowana ścieżka do fenomenalnej plaży Porto Timoni 39.715211, 19.658086. Ścieżka jest stroma I skalista, więc warto zabrać mocne obuwie sportowe, a nawet górskie buty. Sama plaża jest opisana odrębnie w zakładce Nr 2267. Warto zauważyć że, niezbędne jest zabranie odpowiedniego zapasu wody. Do wspomnianej plaży można wybrać się także łodzią motorową z wypożyczalni na plaży Agios Georgios.

Nieco mniej atrakcyjna jest wędrówka na południowy cypel plaży Agios Georgios. Najpierw dochodzi się do tawerny Molino o wysokim standardzie obsługi 39.719411, 19.675682. Nieco dalej istnieje dostęp do morza w m, 39.706476, 19.681538. Idąc drogą na południe można dotrzeć do tawerny rybackiej 39.698970, 19.677966, która reklamuje się najdłuższą historią istnienia na wyspie. Warto spróbować przejść ok 1 km aby móc spróbować wyjątkowych dań z ryb innych owoców morza. Dla szczególnie wytrwałych istnieje możliwość dojścia do ruin zamku Angelokastro przez Makrades i Krini.

DOJAZD I DOJŚCIE

Dojazd do plaży Agios Georgios jest tym trudniejszy im bliżej do plaży. Najczęściej dojeżdża się poprzez miejscowość Agros 39.720590, 19.724749. Tutaj kończy się dość dobra droga i zaczyna przeplatanka lepszych i gorszych, a zwłaszcza węższych i krętych odcinków. Ponieważ w niektórych miejscach może okazać się konieczne dania drogi, wycofując do najbliższego poszerzenia, więc raczej nie należy jechać na krętych odcinkach z szybkością większą niż 20 km/godz. Pierwsza możliwość skierowania w stronę plaży jest w m Aspiotades w m 39.720300, 19.710728. Zjazd oznaczony jest odpowiednim znakiem drogowym. Zaletą tej drogi jest ograniczenie dopuszczalnego ciężaru pojazdów do 8 T. Oznacza to, że na tej drodze nie można spotkać tarasującego drogę autobusu. Drugą zaletą jest stosunkowo krótki dojazd nieco ponad 3 km. Wadą tej drogi jak i pozostałych wariantów są niewyobrażalne uszkodzenia, które mogą skutecznie zniszczyć podwozie samochodu osobowego. Drugim wariantem wykorzystywanym przez autobusy jest wąziuteńka i kręta droga zaczynająca się przy tablicach kierujących do Arilas i Sidari. Nie należy jechać tak jak pokazują tablice lecz zjechać w drogę w m 39.738670, 19.681371. Momentami wydaje się, że droga będzie nieprzejezdna, ale po wykonaniu kolejnego skrętu, okazuje się, że pojawiają się szanse dalszej podróży. Największych emocji może dostarczyć przejazd przez stalowy mostek w m 39.718009, 19.681364. Na szczęście to raczej jest ostatnia przeszkoda o ile nie będzie trzeba jeszcze podjechać powyżej kościoła Agios Georgios Pagon.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu