2267 PORTO TIMONI (TWIN BAY) KORFU CORFU KERKIRA

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  50 m /80 m
 • Szerokość:
  10 m /10 m
 • Rodzaj plaży:
  kamienie i głazy
 • Charakt. Dna:
  piasek, kamienie, skały
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

2267 PORTO TIMONI (TWIN BAY) KORFU CORFU KERKIRA

4,5

39.715249, 19.658119

Pod nazwą Porto Timoni kryją się dwie plaże położone poniżej bajkowej miejscowości Afionas. Plaże położone są na małej mierzei łączącej klifowy półwysep z niewielkim cyplem. Miejscowość zamieszkuje ok. 300 osób. Jest to jedna z najwyżej położonych osad na Korfu (300 mnpm.). Wiadomo, że wioska Afionas została po raz pierwszy zasiedlona w VI w. pne. Została porzucona, a następnie ponownie zasiedlone w VI wieku ne. W wiosce krążą legendy o zapomnianym pałacu pełnym skarbów. Były one podstawą poszukiwań archeologicznych ale rezultaty okazały się nade skromne. W centrum wsi znajduje się stary kościół cichym placu (płaskowyżu), od którego rozchodzi się kilka wąskich uliczek.

PLAŻE

Wąska mierzeja pozwala na wybór północnej lub południowej plaży. Obie plaże są kamienisto – żwirkowe. Dlatego aby przebywać na tych plażach warto zabrać karimatę. Ta mniejsza nazywana jest dla odróżnienia Limni zaś większa Porto Timoni. Plaże otaczają wspaniałe zielone, gęsto porośnięte wzgórza. Jedna plaża jest z jasnymi błękitnymi wodami, a druga z ciemniejszymi niebieskimi wodami. Każda z nich ma inną temperaturę wody. Wody są krystaliczne i umożliwiają bezpieczne nurkowanie wśród skał. Na plaży można znaleźć nawet trochę cienia. Na zdjęciach często wyglądają jak plaża Limni w Paleokastritsa. Bez wątpienia obie omawiane plaże należą do najbardziej urokliwych i dziewiczych plaż na Korfu. Co ciekawe, wcale nie są oblegane przez tłumy turystów ze względu na trudy dojścia i powrotu.

DOJAZD I DOJŚCIE

Dojazd nie jest trudny do miejscowości Afionas. W sprzyjających okolicznościach może udać się znaleźć miejsce do zaparkowania. Do parkingu wiedzie bardzo wąska i stroma droga. Próba parkowania na ulicy może skończyć się mandatem w wysokości 200 EURO o czym informują liczne ostrzeżenia. Dalszą drogę trzeba odbyć pieszo. Warto najpierw wybrać się na punkt widokowy przy którym umieszczono niewielką tablicę informacyjną kierującą na trasę do plaży. Widok na zatokę ze wzgórza jest niesamowity. Widać pobliską zatokę Agios Georgios, plażę Arillas i okoliczne góry wyspy aż do Pantokrator 39.747551, 19.871712, najwyższą górę Korfu, oddaloną o około 20 km. Na północ przy dobrej pogodzie można zobaczyć resztę zachodniego wybrzeża Korfu i wyspy Diapontia (Mathraki, Othoni, Erikoussa).

W przypadku wątpliwość jak iść do omawianej plaży dodatkowych informacji może udzielić właściciel niewielkiego baru działającego przy punkcie widokowym. Na zejście do plaży potrzeba ok. 30 minut. Do Porto Timoni prowadzą dwie ścieżki, które spotykają się ze sobą w połowie drogi! Powrót trwa nieco dłużej. Trasa jest słabo oznakowana ale dość czytelna. Jest oczywistością, że aby dojść do poziomu morza trzeba się nieźle natrudzić. Zejście miejscami jest strome i na całej długości skaliste. Osoby niezorientowane często wybierają się w obuwiu jak na plażę. Tymczasem warunki są bardziej odpowiednie dla wykorzystania obuwia sportowego, a jeszcze lepiej butów górskich. Drugim utrudnieniem jest fakt, że prawie całe zejście jest wystawione na promieniowanie słoneczne więc trzeba odpowiednio się ubrać, wziąć nakrycie głowy i duży zapas wody do picia. Ostatnio często korzysta się z możliwości dopłynięcia z plaży Agios Gorgios.

W drodze powrotnej do Afionas, po zmęczeniu wspinaczką i upałem można wstąpić do restauracji Dionysos położonej na szczycie wzgórza z pięknym widokiem.

Z omawianych plaż można wspiąć się ścieżką na cypel. Na stoku, wykorzystując częściowo jaskinię, zbudowano maleńki kościółek, Agios Stilianos 39,712484, 19,654985, który jest zbudowany w małej jaskini. (gr: Aγιος Στυλιανος). Kościółek jest patronem dzieci. Raz w roku w kościółku odprawiana jest msza w ich intencji. W kościółku znajduje się wiele ikon oraz starych, dziecięcych zabawek. W pobliżu podobno znajdują się ruiny twierdzy, zbudowanej w 300 r.pne. przez Pirrosa (Pyrrusa), króla Epiru. W północno-zachodniej części Akri Arilla (Point Arilla) znajdują się wykopaliska, w których odkryto wioskę z czasów neolitu. Wg tradycji w pobliżu wspomnianej restauracji Dionysos znajdowała się antyczna kolumna. Została ona zniszczona przez bombę zrzuconą z niemieckiego samolotu podczas II wojny światowej.

TRZECIA PLAŻA

Idąc na północ od wspomnianego kościółka można dotrzeć do kolejnej, małej plaży. Wydaje się, że warunki plażowania są tu gorsze niż na omawianych poprzednio plażach.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu