2262 PATRAS MIASTO OGÓLNIE PELOPONEZ

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2262 PATRAS MIASTO PELOPONEZ

38.244156, 21.729641

OGÓLNIE

Patras to trzecie pod względem wielkości miasto Grecji, największe na Peloponezie. Leży nad Zatoką Patraską i jest drugim co do wielkości, po Pireusie, greckim portem morskim.

Posiada połączenia promowe z Wyspami Jońskimi i Włochami (Ankoną, Brindisi, Bari, Triestem i Wenecją). Dworzec kolejowy znajduje się przy centralnym molo św. Mikołaja (Αγίου Νικολάου). "Araxos National Airport" (Krajowy Port Lotniczy "Araksos"), znajduje się na przylądku Araksos 33 km na południowy zachód). Życie w mieście toczy się szybko, kierowcy są bardziej niecierpliwi niż w innych miastach Grecji. Wieczorem turyści i mieszkańcy zmierzają na główny deptak, przy którym działa wiele restauracji i kawiarni, a sklepy są otwarte bardzo długo. Miasto ma prostą siatkę ulic, tworzących kwartały, trudno jest więc się zagubić. Usytuowane jest na dwóch poziomach. Część stara jest na górnym poziomie, nowa na dolnym. W mieście można trafić na budynki noszące ślady długiej historii. Niestety trafiają się doniesienia, że spacerując można odnieść wrażenie, że jest to jedno z najbardziej zaniedbanych i brudnych miast. Uroku nie dodaje budownictwo na dolnym poziomie miasta - szare pudełka miejscami przedzielone domami z ładniejszymi fasadami. Stara część jest ciekawsza, połączona stromymi ulicami lub chodnikami ze schodami. Z ogólnej monotonii zabudowy wyłamuje się bazylika św. Andrzeja (patrz zakładka Nr 2238). Także jej wnętrze warte jest obejrzenia. Drugim znaczącym budynkiem jest Teatr Apollo (patrz zakładka Nr 2242). W górnym mieście znajduje się dobrze zachowany teatr antyczny odeon (patrz zakładka Nr 2241) i zamek (patrz zakładka Nr 2235). Okoliczne dzielnice pozostały prawie niezmienione, zachowały malowniczy charakter. Powyżej górnego miasta wznoszą się zalesione wzgórza, na których w kilku miejscach urządzono tereny rekreacyjne umożliwiające aktywny wypoczynek i podziwianie pięknych widoków. Jednym z nich jest Ano Poli - Tasi. Tasi został zbudowany w czasach rządów Franków. W czasach dominacji tureckiej dzielnica stała się centrum biznesowym miasta. Były tu także łaźnie tureckie i meczet.

Po wyzwoleniu Turków Patras rozwijało się szybko dzięki portowi umożliwiającemu szerokie kontakty handlowe. Zachowały się piękne neoklasyczne budowle. Życie artystyczne i duchowe jest bardzo intensywne. Stopniowo rozwija się przemysł ciężki, który w rezultacie powoduje wzrost liczby ludności. Dziś Patras jest jednym z najbardziej znaczących miast w Grecji, a jego port nadal odgrywa ważną rolę. Patras to tętniące życiem miasto zamieszkałe przez ok. ćwierć miliona ludzi. Miasto z powodzeniem łączy zalety nowoczesnego miasta z urokiem historycznego. Nabrzeże, piękne place i sporo tradycyjnych i neoklasycystycznych budynków urzekają turystów. Patras zbudowane jest u podnóża bizantyjskiego zamku (patrz zakładka Nr 2235). W okolicy, znajdują się spokojne, rozległe i piaszczyste plaże, które oferują wody znakomite do kąpieli i sportów wodnych. Najlepsza jest Kalogria (patrz zakładka Nr 394). W Marina znajduje się Patras Yacht Club. Wzdłuż atrakcyjnego wybrzeża ulokowało się wiele malowniczych nadmorskich miejscowości z tawernami, oferujących potrawy ze świeżych ryb i tradycyjne dania kuchni greckiej. Istnieje możliwość skorzystania z wycieczek np.: na wyspy Zakynthos, Kefalonia, Ithaca. W mieście znajduje się wiele hoteli, restauracji, tawern, klubów nocnych z muzyką na żywo, w niewielkiej odległości od centrum. W centrum miasta znajduje się wiele sklepów, domów towarowych i butików,.

Dolne Miasto

Warto zajrzeć do kafejki C Molos – (C Μώλος)– jak sama nazwa wskazuje znajdująca się na molo przy stacji Sidirodromikos. Theatraki Cafe Snack Bar to ciekawy lokal w pobliżu teatru na wolnym powietrzu. Cudowne widoki! warto tu skosztować kawy. Na obiad można polecić Faros (gr. Φάρος), 38.244891, 21.725592 gdzie przy uroczej latarni morskiej można zjeść ogromną porcję makaronu z owocami morza.

Na dalnym mieście znajduje się wspomniana Katedra Św. Andrzeja (patrz zakładka nr 2238)

Katedra stanowi cel pielgrzymek chrześcijan z całego świata. Wspomniany Teatr Miejski Apollo (patrz zakładka Nr 2242)

drugi wyróżniający się budynek w mieście. Został zbudowany w 1872 r. Został zaprojektowany przez Ernsta Zillera architekta pochodzącego z Saksonii.

Sport

Dwa miejskie baseny zapewniają zaplecze do treningów pływackich. Centrum sportowe Tofalos organizuje przez cały rok wiele krajowych i międzynarodowych imprez sportowych.

Karnawał I Rozrywki

Wydarzeniem współczesnego miasta jest coroczny, trzydniowy karnawał, tradycja importowana z Włoch. W ostatni dzień, przed pierwszym poniedziałkiem Wielkiego Postu, odbywa się wielka parada w centrum miasta.

W Patras jest kilka modnych barów i tawern, usytuowanych przy ulicy Ágiou Nikólaou wokół schodów, a także przy zamku. Jednak lokalną specjalnością są Ouzer – lokale serwujące uzo, napój alkoholowy destylowany z zacieru winogronowego, pozostałego po wyrobie wina i doprawiony anyżem lub koprem oraz mezédes, czyli przystawki.

Uniwesytet

Dużą rolę odgrywa Uniwersytet Patraski im. św. Andrzeja z ponad 24 tys. studentów, kształcących się na 22 wydziałach.

Kultura

Miasto oferuje szeroki wachlarz możliwości kulturalnych z wieloma imprezami muzycznymi, teatralnymi i festiwalami. Od czerwca do połowy września trwa letni festiwal z przedstawieniami klasycznych dramatów greckich, wystawami fotograficznymi i koncertami rockowymi w rzymskim Odeonie. W Miejskiej Galerii Sztuki oraz w kilku prywatnych galeriach odbywają się wystawy malarstwa i rzeźby artystów lokalnych i międzynarodowych (patrz zakładka Nr 2237). Biblioteka Miejska mieści się w tym samym budynku, także organizuje wydarzenia kulturalne, takie jak spotkania literackie. Wielu słynnych kompozytorów zaczęło w Patras karierę artystyczną. Można znaleźć spektakle z klasyczny repertuar, ale także inne rodzaje muzyki. Kameralna Orkiestra Smyczkowa gminy Patras zaprasza również studentów uniwersytetu do udziału. Teatr Miejski Apollo jest miejscem organizacji zarówno spektakli, jak i koncertów. Są też inne zespoły teatralne, w szczególności Teatr Agora (znany pod nazwą Market) z regularnym programem. Budynek sztuki i literatury ma galerię i widownię na wystąpienia i prezentacje. Stary Szpital Miejski działa od wielu lat jako centrum kulturalne. Każdego roku odbywa się wiele imprez kulturalnych, których kulminacją jest Międzynarodowy Letni Festiwal, który odgrywa ważną rolę w kulturalnym życiu miasta, ponieważ ludzie poznają różne rodzaje sztuki.

Most Rion-Antirion (patrz zakładka Nr 2249)

7 km na północny wschód, w Rion znajduje się południowy koniec długiego mostu Rion-Antirion (2,88 km) łączącego Peloponez z Grecją kontynetalną.

ZWIEDZANIE

Zwiedzanie miasta można rozpocząć od Aghiou Nikolaou 38.245470, 21.739178 (Ayiou Nikoláou), najbardziej znanego deptaku. Tam liczne stopnie prowadzą cię na Stare Miasto do Zamku. Znaczna różnica poziomów powoduje, że z każdym krokiem miasto jest oglądane z nowej perspektywy. Spacer po brukowanych uliczkach odsłania kolorowe neoklasyczne rezydencje, przypominające bogatą przeszłość miasta. Na zachód znajduje się kolejna atrakcja starożytny Odeon. Warto zrobić spacer na place Georgiou, Olgas lub Ypsilá Alónia (czyli wysoki płaskowyż) przy których usytuowane są odrestaurowane neoklasyczne budynki miasta. Na tym ostatnim placu rosną palmy, jest wiele kawiarniami na świeżym powietrzu tuż koło szacownego pomnika Paleon Patron Germanos (patrz zakładka Nr 322) 38.241282, 21.734693. Warto przejść się ulicą Trion Navarchon  (Trzech Admirałów), z drzewami pomarańczowymi, spróbować cukierków loukoumi o smaku tentura z likierem od wieków produkowanym w Patras (zawierający esencje z goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej i owoców cytrusowych). Można spróbować wyśmienitej kawy na ulicy Ifaistou. Nabrzeże Patras usiane jest licznymi kawiarniami i restauracjami. wiele z nich oferuje stoliki na świeżym powietrzu.

Można podejść na krańce miasta do Dassilion (patrz zakładka Nr 2243), małego sosnowego lasu z przepysznym widokiem na miasto, port i Zatokę Patras. Park Skagiopoulio 38.236454, 21.732219 to zielone miejsce w sercu miasta. Na jego terenie znajduje się skromna kafejka Zielone Jabłko (Το Πράσινο Μήλο), kościół przemienienia Pańskiego (Ekklisia Metamorfosi Sotiros).

Hammam 38.242568, 21.742002 (Łaźnie) jest obecnie prywatną firmą, ale kontynuuje swoją działalność zachowując tradycyjne zasady działania. Łażnie zbudowane w XV w. przez Wenecjan, a następnie przystosowane przez Turków, którzy zamienili je w łaźnię turecką. Raczej skromny Hammam działa dziś przy użyciu tych samych technik, co w epoce, w której został zbudowany. Zbiornik do ciepłej wody jest ogrzewany piecem opalanym drewnem. Obecni właściciele łaźni odnowili budynek kilka lat temu, zachowując wystrój wnętrza, w którym dominują elementy tureckich dekoracji. Dzięki temu łaźnia nadal bardzo przypomina tradycyjną łaźnię turecką. Zachowano również starą tradycję, ponieważ kąpiele są otwarte tylko dla mężczyzn w określone dni, a dla kobiet w pozostałe. Działanie łaźni jest nieprzerwane od zamierzchłych czasów, co czyni ją jedną z najstarszych zachowanych łaźni tureckich w Europie. Można korzystać z łaźni aby zregenerować siły po dniu zwiedzania.

Kolorowe targowiska w różnych częściach miasta oferują świeże owoce i warzywa.

ZAMEK (patrz zakładka Nr 2235)

Zamek został zbudowany na wzgórzu przez cesarza bizantyjskiego Justyniana po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 551 r.

MUZEA

Warto odwiedzić muzea w mieście:

Nowe Muzeum Archeologiczne (patrz zakładka Nr 2236),

Muzeum Nauki i Technologii - Uniwersytet w Patras

Zostało założone w 2001 roku jako część Wydziału Nauki Uniwersytetu w Patras. Celem Muzeum jest zbieranie, przechowywanie i badanie przedmiotów, które mają związek z postępem nauki. Od momentu otwarcia muzeum zwiedzają uczniowie z wielu szkół. Bardzo interesującą jest wystawa przedstawiająca rozwój telekomunikacji.

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9: 00-14: 00.

Muzeum Sztuki Ludowej

Muzeum zostało założone w 1977 roku przez Centrum Kultury w Patras (patrz zakładka Nr 2237)

38.234849, 21.731664

Muzeum Prasowe (Gr. Musio Topou)

Muzeum prasowe jest wyjątkowe w Grecji. Zawiera gazety od 1815 r. 1300 różnych tytułów, zawarte w 900 tomach, 67 pamiętników z okresu od 1879 r. do 1970 r. Muzeum prasowe utworzył w 1956 r. Związek Prasy Dziennikarzy Gazet Codziennych na Peloponezie, któremu przewodniczył Demetrios Lagari. Wkraczając w nowoczesną erę, zdigitalizował znaczną część zasobów o wielkości 300 000 stron, do których teraz mogą mieć łatwy dostęp internauci.

Poprzez strony internetowe www.mouseiotipou.gr i www.pressmuseum.gr. Muzeum było współfinansowane przez Unię Europejską

Adres: Maizonos 200

Godziny otwarcia: codziennie od poniedziałku do piątku 9.00-13.00,

Zaplanowane wycieczki z przewodnikiem umożliwiają zainteresowanym obejrzenie dokumentów.

Informacje kontaktowe

 Pani Katerina Tsirou

 Tel: 2610 310488

Email: mouseiotipou@esiepin.gr

WINNICA CLAUS (gr.: Αχάια Κλάους patrz zakładka Nr 2240),

Na zielonym wzgórzu, osiem kilometrów od centrum Patras, znajduje się winiarnia Achaia Clauss, która jest jedną z najwyżej położonych atrakcji turystycznych w regionie. Winnica obecnie ma powierzchnię 1,10 ha. Jest najstarszym i jednym z największych przedsiębiorstw tej branży w Grecji.

Winnicę odwiedza rocznie ok. 200 000 osób.

Starożytny Odeon (patrz zakładka Nr 2241)

W 1889 r. podjęto prace wykopaliskowe, które odsłoniły zachowane części antycznej budowli. W 1965 r. rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Oprócz głównych części teatru odtworzono widownię na której może pomieścić się ponad 2000 widzów

Mury Dymean (patrz zakładka Nr 2239)

Osoby zainteresowane oglądaniem starożytnych ruin powinny obejrzeć (Wall of Dymaeans,Teichos Dymaion lub Castle of Kaloyriá). Jest to unikalny, ufortyfikowany, akropol mykeńskim. Znajduje się 35 km na południowy zachód od Patras.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Language version of the site in preparation

Sprachversion der Site in Vorbereitung

Obiekty w poliżu