2261 KLASZTORY OKOLOCR NAFPAKTOS GRECJA KONTYNENTALNA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Klasztor
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2261 KLASZTORY OKOLOCR NAFPAKTOS GRECJA KONTYNENTALNA

38.487658, 21.726558

W okolicy znajduje się kilka klasztorów.

ŚW. JANA CHRZCICIELA (MONI PRODROMOU)

Klasztor znajduje się w pobliżu wioski Analipsi zbudowanej wokół bizantyjskiego kościoła.

KLASZTOR PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO (ADELFOTIS METAMORFOSEOS SOTIROS NAFPAKTOU)

38.416852, 21.851970)

Klasztor jest nowoczesną wspólnotą klasztorną na wschód od wsi Skala.

KLASZTOR PANAGIA AMBELAKIOTISSA

38.613650, 21.883613,

Aktywny klasztor wzniesiony został najprawdopodobniej w 1456 r. Jest jednym z najważniejszych klasztorów Nafpaktii. Klasztor uważany jest za Skarbiec Nafpaktii, ponieważ przechowuje bezcenne pamiątki, takie jak ikonę Matki Boskiej, prawą rękę św. Mariora (1735), srebrny relikwiarz (1470) itp. Ołtarz z 1748 r. wykonany został wyjątkową techniką przez miejscowego artystę Athanasio (Damiano). Według legendy, gdy po upadku Konstantynopola Turcy spustoszyli wioskę, rzucili ikonę do rzeki Pinios. Następnego dnia wróciła na swoje miejsce. Turcy po raz drugi rzucili ją do rzeki. Kiedy obraz wrócił się ponownie, Turcy postanowili spalić kościół, aby uniemożliwić powrót ikony. Informacje o obrazie zostały utracone na wiele lat. W 1455 r. pasterz w ówczesnej wioski Kozitsa przez trzy noce widział światło na zboczu wzgórza. Trzeciego dnia, 15 sierpnia 1455 r., postanowił zbadać tajemnicze źródło światła. Odkrył w gałęziach starego dębu obraz z Matką Boską. Klasztor został zbudowany wokół tego dębu, który wciąż rośnie w tym miejscu. Od 1475 r. w klasztorze przechowuje się relikwiarz z prawą ręką św. Polikarpusa, pierwszego biskupa Smyrny. Klasztor zyskał wielkie znaczenie W pobliskiej wiosce powstały warsztaty wyrobów z materiałów szlachetnych, które działały do 1920 r. Podczas rewolucji klasztor ukrywał jej przywódców, a po upadku Messolonghi uchodźców. Obecnie klasztorem zajmują się dwaj mnisi. Podczas wizyty w klasztorze warto podziwiać rzeźbiony w drewnie ikonostas poddany renowacji w 1847 r. Umieszczono na nim proste dekoracje z motywami winogron. Warto przyjrzeć się wielokolorowym wizerunkom na bocznych ścianach świątyni. Zewnętrzne ściany zdobią kamienne wizerunki ludzkich głów. zwierząt i drzew. Klasztor posiada epitafium, rzadkie dzieło sztuki wyhaftowanej w 1735 r. przez słynną „hafciarkę ze Stambułu”, Mariorę. Warto wspomnieć, że istnieje także biblioteka cennych historycznie książek.

MONI KIMISEOS THEOTOKOU VARNAKOVIS

38.474364, 21.963911

Klasztor jest jednym z najstarszych w Grecji, założonym w 1077 r. przez św. Arsenio Vernikoviti na skraju gór Vardousia. Klasztor znajduje się wśród majestatycznego, spokojnego i rozległego krajobrazu. Otaczają go dęby i kasztanowce. Klasztor jest znanym z cudownej ikony Matki Boskiej. W walce wyzwoleńczej Greków klasztor pełnił ważną rolę.

Cesarze bizantyjscy otaczali klasztor szczodrą opieką. Przekazali mu ziemie w dolinie Mornos, rozciągającej się aż do morza w Zatoce Korynckiej. Władcy Komneni tak bardzo kochali Matkę Bożą z Varnakova, że wybrali katholikon klasztoru jako miejsce swojego pochówku. Archeolog Orlandos odkrył ich grobowce pod podłogą wewnętrznego narteksu w 1919 r. Zachowały się kamienie nagrobne. Pod okupacją łacińską, klasztor podlegał greckiemu Despotatowi Epiru. W 1826 r. klasztor został częściowo zniszczony przez Turków. Następnie i został odbudowany przez Ioannisa Kappodistriasa (pierwszego „gubernatora” Grecji po rewolucji 1821 r. zkładki 2049 i 2050) W maju 1826 r. klasztor poniósł straty w ataku zemsty Turków za opór klasztoru przeciwko osmanom. Klasztor żywił, karmił, wspierał, chronił i kształcił i wreszcie walczył u boku powstających Greków. Po exodusie z Messolonghi klasztor przyjął grupę kobiet i dzieci. Później, dla większego bezpieczeństwa, uciekinierzy zostali przeniesieni do Salony.

3 maja 1826 r. nastąpiło oblężenie klasztoru przez siły osmańskie pod wodzą Mehmed Reesit Pasha. Po 23 dniowym, bohaterskim oporze 150 obrońców klasztoru, greccy żołnierze i mnisi zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. Turcy przejęli klasztor i wysadzili główny kościół.

Całkiem niedawno w klasztorze wybuchł pożar. Było to pod koniec stycznia 2017 r. Pożar zaczął się od kotłowni i szybko rozprzestrzenił się po całym klasztorze. Pojawiło się jedenaście wozów strażackich, przybyli strażacy dość szybko ugasili pożar. Dzięki nim pożar nie spowodował znacznych szkód, a zwłaszcza archiwum klasztoru i ocalić cudowną ikonę Theotokos.

ŚW. AUGUSTYNA I SERAFINA SAROFA (ΙΕΡΆ ΜΟΝΉ ΑΓΊΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΊΝΟΥ ΙΠΠΏΝΟΣ ΚΑΙ ΣΕΡΑΦΕΊΜ ΤΟΥ ΣΆΡΩΦ)

38.454779, 21.915453)

Klasztor został zbudowany w 1980 r. Dzwonnica ma 400 dzwonów i jest uważana za jedną z największych na świecie. KOŚCIÓŁ KLASZTORU PANAXIOTISSA

Klasztor znajduje się w zalesionej okolicy, 2 km na północ od m Hania Gavrolimnis.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu