2260 NAFPAKTOS MOSTY GRECJA KONTYNENTALNA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  most
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2260 NAFPAKTOS MOSTY GRECJA KONTYNENTALNA

38.676777, 21.931159

Kamienne mosty Nafpaktii stanowią obiekty, które warto odwiedzić z kilku powodów. Po pierwsze stanowią materialne świadectwa kultury budowlanej realizowanej na przestrzeni wielu lat. Usytuowane są w miejscach gdzie koryto rzek jest wąskie tworząc przełomy, mało odwiedzanych, w dzikich okolicach, w których można znaleźć spokój, zachowaną dziką przyrodę i rzeki lub strumienie stanowiące rzadkość w tej części Grecji. Stanowią niekiedy zapis historycznych wydarzeń toczonych tu walk a także świadectwo wysiłków mieszkańców na rzecz utrzymania komunikacji z sąsiednimi miejscowościami.

Są kaplice, kościoły i klasztory,

 ryczą i kamienne mosty, że świat mija" ”

VOIDOFAENA (ΒΟΙΔΟΦΆΕΝΑ)

38.429743, 21.742549

Na drodze prowincjonalnej łączącej Nafpaktos z Thermo, która biegnie śladami starożytnej ścieżki, znajduje się strumień Voidofaena. Od przełęczy Pitsiniaika do wioski Hani Bania jest dziewięć małych kamiennych mostów, prawdziwe dzieła sztuki stanowiące zabytki historii. Wszystkie zostały zbudowane pod koniec XIX w. jako część projektu komunikacyjnego prowadzonego za czasów Charilaosa Trikoupisa.

Będąc w tych okolicach warto zatrzymać się w Adventure camp dro 38.437952, 21.723601 - parku linowym z infrastrukurą umożliwiającą wypoczynek i kąpiele. Nazwa tego miejsca nawiązuje do rytuału chrzcin co może oznaczać że miejsce było wykorzystywane w tradycyjnych obrządkach chrześcijańskich. Obecnie odwiedziny w tym miejscu będą niezapomnianą przygodą dla trochę starszych dzieci.

AMORANIS AMORANIS (ΚΑΤΑΦYΓΙΟ, ZAMEK)

38.542639, 21.930993

Ma rozpiętość 10 m i długość 12 m. Wysokość od poziomu wody wynosi 7 m, a jego szerokość wynosi 3 m. Most został zbudowany około 1800 roku. Służył do komunikacji między wioskami Kafygio-Anavrite i wioskami Aspria-Kokkinohori, w dopływie Mornos Foniorema.

DORVITAS ΔΟΡΒΙΤΣΆΣ (ΠΟΓΩΝΙΆΣ) ΣΤΟΝ ΚΌΤΣΑΛΟ

38.558117, 21.794881

Most Dorvitsas z XVIII w został zbudowany ponad dopływem majestatycznego Fidaris (Evinos) podczas dominacji osmańskiej. Łączy Dorvitas z Platanos. Jest to łukowy most w Pogoni zbudowany. Łatwo trafić do Kotsalos. Z Melios, gdzie, jak mówią, znajduje się podziemne jezioro, do Kefalovrysos spływa podziemna rzeka. Na zachód od wioski, w gęstym lesie, w miejscu „Gerakari”, znajduje się stary klasztor, opuszczona kaplica Panagia, gdzie w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się wielka uczta. Dorbitsa jest miejscem narodzin arcybiskupa  Damaszku Papandreou.

AMPELAKIOTISA KAKAWOS (ΚAΚΑΒΟΥ)

38.608560, 21.911786

Most Kakavos łączy w najwęższym miejscu strome zbocza wąwozu. Zbudowanio go pod koniec XIX w. Jego długość wynosi 15 m, szerokość około 2 m, wysokość od koryta rzeki przekracza 10 m. Cały most zbudowany jest z doskonałego czerwonawego kamienia pozyskanego z okolicy. Mistrzowie z Epiru użyli materiału wiążącego „mirtzula” jako mieszanki piasku i materiału odpowiadającego obecnemu cementowi.

Estetycznie most tworzy wrażenie, że wychodzi z jednej ze skały i wspiera się na drugiej stronie wąwozu. Most umożliwił komunikację z pobliską wioską Ano Chora.

ARTOTIVAS (ΑΡΤΟΤΊΒΑΣ)

38.565667, 21.743450

Most Artotivas został zbudowany lub przebudowany podczas 1. dominacji weneckiej (1407-1499). Znajduje się w pobliżu wioski Achladokastro, dawniej zwanej Artotiva. Jest jednoprzęsłowy i zbudowany z kamienia. Znajduje się w przewężeniu rzeki Evinos, tuż przed tym dopływem Kotsalos. Ma rozpiętość 22,35 m, szerokość 2,4 m a w szczytowym miejscu grubość 1 m. Przyczółki są mocno nachylone aby zapewnić trwałość konstrukcji. Powierzchnia komunikacyjna jest brukowaną tworząc wąską drogę. Do 1950 r, kiedy powstała nowa droga Therma-Platanos, most łączył zachodnią Aetolię z górską częścią Nafpaktia i Evritania.

KLEPAS (ΚΛΕΠΆΣ)

38.676777, 21.931159

W wąwozie Klepas znajduje się wielki kamienny most łączący niegdyś  mieszkańców Klepas z przeciwległymi południowo-zachodnimi, Kryoneria, Elatovrysi. Most ma długośc 10 m, szerokości 2 m i wysokości od koryta Evinos ok. 20 m. Jego podstawa ma szerokość 3 m. Nawierzchnia drogowa mostu jest pozioma i ograniczona kamiennymi blankami. Most zbudowano w 1885 r. z szarego wapienia. Most Klepas zapewniał komunikację mieszkańców Klepas z regionami Kryoneria, Elatovrysi i innymi. Ten zadbany most przetrwał w doskonałym stanie jako reprezentatywny przykład tradycyjnej techniki mostowej na tym obszarze. W związku z tym podlega szczególnej ochronie. Wybór miejsca budowy mostu wynikał z niewielkiej szerokości rzeki Evinos w tym miejscu. Jego budowa była trudna, ponieważ skały po obu stronach są strome i niedostępne. Korzystając z mostu Moustai Pasha Skodras najechał Karpenisi w 1823 r., po starciach z Markosem Botsarisem pod Kefalovrisi. Tutaj, na szczycie niedostępnych klifów „Apolistros", stracił Bootsaris życie, a jego wojska się rozpierzchły. Wiele drapieżnych ptaków (sokoły, orły) żyje obecnie w tej okolicy co świadczy o korzystnym dla nich ekosystemie.

Most odwiedził w 1890 r. i opisał pisarz, etnograf Andreas Karkavitsas. Ten piękny most przetrwał do tej pory w niezbyt dobrym stanie.

Dostęp z Kryoneri 38.647408, 21.921946

Ze wsi rozpoczyna się dobra, 4 km łatwa droga polna w miesiącach letnich do kaplicy Świętych Taxiarchów 38.679818, 21.907851. Droga gruntowa ciągnie się dalej przez kolejne 300 m. Stąd zaczyna się zejście ok. 900 m słabo czytelnąścieżką wsród skał do brzegu Evinos, natomiast od końca ścieżki do mostu odległość wynosi około 300 m.

Dostęp z Klepy 38.680706, 21.897981

Odległość mostu od miejscowości Klepa wynosi około 4 km. Z Klepy rozpoczyna się kilometrowa droga asfaltowa, a następnie 700-metrowa droga gruntowa. Następnie w dół, z niezbyt dobrej ścieżki, mija się dwa kolejne strumienie i do „Jeziora” po przejściu 1500 m. Tutaj trzeba uważać, aby nie zgubić ścieżki. Istnieją oznaczenia drogi na kamieniach. Zejście następuje zaniedbaną ścieżką wśród krzewiastej roślinności, miejscami występują piargi (całkowita długość 800 metrów z roślinnością krzewów) i po minięciu kamiennej kapliczki kończy się na moście.

KEFALOGIOFYRO ( NAKRYCIE GŁOWY, ΚΕΦΑΛΟΓΙΌΦΥΡΟ)

38.473758, 21.903325

Kefalogiofyro to wspaniały pomnik mostów w okolicy Mornos pod osłoną Rethymno. Został dobrze zachowany od czasów dominacji osmańskiej. Ten most służył komunikacji Doris z Nafpaktią, zwłaszcza gdy Mornos podnosił poziom i był nieprzejezdny. Z tego mostu skorzystali, ocaleni z heroicznej obrony Messolonghi (10 kwietnia 1826) kiedy znaleźli schronienie w pobliskim klasztorze Varnakovas 38.474384, 21.965149 (patrz zakładka 2261). Most, zgodnie z tradycją, jest podwójnie nawiedzony. Dwóch mieszkańców, Arapis z Nafpaktio i Belesitsa z Doric wspólnie chronią most przed gniewem rzeki Mornos. Ten wyjątkowy zabytek mostowy jest uważany przez ekspertów za „doskonale skonstruowany” i pomimo tego, że został zbudowany przed XIX w jest zachowany w bardzo dobrym stanie.

Prawdziwa historia

W doryckim Trikorfo opowiadają o „Kefalogiofyro” i związanych z mostem postaciach. Według Giannisa Eliopoulosa historia mostu jest następująca:

„W wąskim i trudnym do zbudowania korycie rzeki Mornos, gdzie skały nabrzeżne się niemal stykają, zbudowano Kefalogiofyro. W przeszłości Mormos nie miał innych mostów, a zimą przewodnicy przeprowadzali podróżnych przez  stromy i głęboki kanion. A ktokolwiek został wciągnięty w nurty rzeki był zagubiony. Most był niezwykle potrzebny. Ale woda, która się pojawiała, niszczyła fundamenty i groziła zawaleniem mostu. Rzeka niosła glebę, kamienie, gałęzie. Wspomniani mieszkańcy podali sobie ręce. Trzymając się mocno nie pozwolili mętnym i spienionym wodom Mornosu zniszcyć most.

PORARI (ΓΈΦΥΡΑ ΠΌΡΙΑΡΗ SIMOKAMPOS)

38.511001, 21.802274

Kamienny most Porari z 1885 r, który łączy Kambos ze Stylią zbudowano ponad potokiem Porari, dopływem Evinos .

Ostatnio zapowiedziano zatrzymanie ruchu dla wszystkich kategorii pojazdów w rejonie Termo - Loutron Stathis - dystrykt Simos Warto odwiedzić ten most. Miejsce jest idealne do organizowania imprez kulturalnych i pikników.

GRIA (GRANITSIOTIS)

łączy drogę do Nafpaktos - Hani Loi - Kefalogiofiro do Trikorfo. Został zbudowany w 1904 roku, ma rozpiętość 11 m, szerokość 2,30 m i wysokość 5,5 m

MOST W PLATANOREMA (ΠΛΑΤΑΝΌΡΕΜΑ)

38.360950, 21.758653

Most znajduje się w Molykreion Platanorema, został zbudowany w połowie XIX w ponad strumieniwm Platanitis, między Antirrio i Nafpaktos.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu