2258 NAFPAKTOS EVINOS MITY GRECJA KONTYNENTALNA

WP1

Najistotniejsze parametry

  • Typ obiektu
    historia

Opis

2258 NAFPAKTOS EVINOS MITY GRECJA KONTYNENTALNA

38.398776, 21.581213

Rzeka Evinos (lub Fidaris, Lykarma) wzięła nazwę od króla Evinosa, który utonął w jej wodach goniąc Ida, który porwał jego córkę, księżniczkę Marpissę. Historia wydarzyła się w Aetolii w zachodniej Grecji.

Ojciec Marpissy, król Evinos, był synem wojowniczego boga Aresa i odziedziczył po ojcu wszelkie talenty wojenne. Dlatego uważał, że tylko najlepszy kandydat był wystarczająco dobry dla jego córki. Kiedy więc Marpissa osiągnęła wiek odpowiedni do małżeństwa, Evinos postanowił oddać rękę swojej córki tylko temu, kto pokona go w wyścigu rydwanów. Wielu mężczyzn podjęło wyzwanie, ale Evinos wygrywał wszystkie wyścigi. Bez skrupułów ścinał głowy wszystkim pokonanym. Aż pewnego dnia pojawił się młody człowiek imieniem Ida ze swoim uskrzydlonym rydwanem. Ida był synem Posejdona i słynął z tego, że jest nie do pokonania. Na dworze króla zobaczył taniec Marpissy, zakochał się w niej. W tajemnicy powiedział do niej: "Nie bój się, nie chcę twojej krzywdy. Po prostu chodź ze mną i wyjdźmy przed świtem! " Wzruszona delikatnością Idy, Marpissa posłuchała jego słów. Para uciekła w środku nocy i udała się do Messini na Peloponezie. Kiedy król Evinos dowiedział się, że jego córka zniknęła, ruszył za nią w pogoń. Ale podczas przeprawy przez rzekę Lykorma, Evinos stracił nadzieję na znalezienie córki. Zabił więc konie i utopił się w rzece. Rzeka później została nazwana "Evinos" na cześć króla.

Ale Evinos nie był jedynym, który ścigał tę parę. Wśród ścigających był też Apollo, przystojny bóg słońca. Apollo nigdy się nie ożenił, ale przyszedł czas, kiedy zabrakło mu małżeństwa. Miłość pojawiła się za sprawą także pięknej księżniczki Marpissa. Apollo również chciał ją poślubić. Wkrótce Apollo dogonił Ida i zaczęła się walka. Walka była bardzo wyrównana, bo Ida był bardzo silny. Aż nagle Zeus, król bogów, zwrócił uwagę na toczoną walkę i skierował w celu uspokojenia, pioruny pomiędzy walczących. "O co chodzi?", dopytywał Zeus. "Ojcze, jestem zakochany w Marpissie i chcę się z nią ożenić", powiedział Apollo. A ten śmiertelnik chce przeszkodzić moim zamiarom". Ida powiedział Zeusowi: "Marpissa jest moja, bo my się kochamy!". Mądry Zeus pozostawał sceptyczny przez jakiś czas. Potem zwrócił się do Marpissy i powiedział: "Księżniczko Marpissa, decyzja należy do ciebie!" Marpissa uśmiechnęła się i powiedziała mądrze: "Apollo, ty jesteś bogiem, zawsze będziesz młodzieńczy i silny. Ale spójrz na mnie, jestem śmiertelna. Teraz jestem młoda, ale z czasem się zestarzeję, a uroda wyblaknie. Wtedy już mnie nie będziesz kochać i na pewno mnie opuścisz. Więc biorę Idę za mojego męża". Apollo ugiął się pod wrażeniem dojrzałości księżniczki. Życzył jej dobrze i spokojnie oddalił się swoim uskrzydlonym rydwanem. Ida i Marpissa byli szczęśliwym małżeństwem Z ich związku zrodziła się córka Kleopatra, która później została żoną mitycznego bohatera Melaagrosa. Mit stał się librettem do XVIII w. opery Ida i Marpissa wiedeńskiego kompozytora Ignaz Xaver Ritter von Seyfried. Niestety nie osiągnęła poziomu, który powodowałby wystawianie tej opery obecnie.

Imię Marpissa nadano ładnej plaży na wyspie Paros.

INNE MITY

Rzeka jest także znana z mitologii jako miejsce gdzie Herkules zabił Nessusa. Herkules, po powrocie ze ślubu z Deianirą, córką Oeneusa, chciał przekroczyć rzekę Evinos, która akurat miała wysoki poziom i płynęła gwałtownie. Centaur Nessus zaproponował przeniesienie żony Herkulesa przez rzekę. Ponieważ Deianira była piękna, Nessus próbował ją zniewolić. W tej sytuacji Herkules, używając strzały którą otrzymał od Hydry, zawierającej truciznę, zabił Nessusa i rzucił na niego górę (Tafestos lub Klokova lub Paliovouna). Nawet dzisiaj mówi się, że gdy ktoś przebywa w tych okolicach czuje smród Nessusa.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu