2255 NAFPAKTOS PLAŻE GRECJA KONTYNENTALNA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  10000 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

2255 NAFPAKTOS PLAŻE GRECJA KONTYNENTALNA

38.390472, 21.824704

Mówiąc o miejskiej plaży Nafpaktos, odnosimy się właściwie do dwóch plaż. Port Nafpaktos dzieli plażę na dwie części: plażę Psani w zachodniej części i plażę Gribovo na wschodzie. Obie są zorganizowane, bardzo czyste i oferują wiele wygodnych udogodnień, takich jak prysznice, przebieralnie i ratownicy. Zaawansowana infrastruktura spowodowała oznaczenie plaż Błękitną Flagą.

PSANI BEACH

38.390472, 21.824704

Plaża Psani znajduje się na zachód do portu Nafpaktos. To jest  piękna plaża z licznymi udogodnieniami (ratownicy, prysznice, przebieralnie). Jest to długa plaża, o długości około 1 km, z szeroką ofertą restauracji, kawiarni, luksusowych sklepów i innych obiektów. Droga przy plaży to malownicza promenada, idealna na spacery i wycieczki rowerowe. Plaża Psani jest sprzątana codziennie. W sąsiedztwie jest kort tenisowy, a także dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci, które pozwalają rodzicom odpocząć. Przy plaży rosną wielkie platany. Niestety w miesiącach letnich plaża jest mocno obciążona. W pobliżu plazy jest wiele możliwości zakwaterowania (nowoczesne hotele i wynajem pokoi). Istnieją specjalne miejsca parkingowe w kilku częściach miasta.

GRIBOVO

38.392444, 21.835065

Plaża w Gribovo jest jedną z najważniejszych po wschodniej stronie Nafpaktos. To jest zorganizowana plaża. Są tu prysznice i przebieralnie. Działają w sezonie letnim ratownicy. Plaża jest zadbana, codziennie sprzątana. Na plaży leży złocisty piasek, szczególnie w pobliżu wody, zaś małe kamyki na pozostałej części plaży. Przy plaży rosną duże drzewa jaworowe, oferując sporo cienia. Latem na promenadzie ogranicza się ruch pojazdów. Przy plaży Gribovo znajduje się wiele udogodnień (bary, tradycyjne kawiarnie, a także restauracje i tawerny). Jako dodatkowe udogodnienie dla dzieci, jest plac zabaw obok małego malowniczego stawu z kaczkami. Po wschodniej stronie plaży, zgodnie z miejscową legendą, można zobaczyć fontannę miłości, w której kąpała się bogini Wenus.

MONASTIRAKI (PARADISE)

38.406155, 21.944485

Monastiraki to jedna z najbardziej malowniczych plaż w pobliżu Nafpaktos. Piaszczysta plaża w Monastiraki znajduje się 12 km na wschód od Nafpaktos i jest popularna wśród turystów i mieszkańców. Wioska Monastiraki jest tradycyjną osadą rybacką, z dostępnymi udogodnieniami, takimi jak bary i tawerny na wybrzeżu, zapewniając wygodny dostęp bez konieczności opuszczania plaży. Istnieje wiele opcji zakwaterowania (wille, hotele i wynajem pokoi).

W odległości jednego kilometra na zachód od Monastiraki można podziwiać wybrzeże Blue Lake 38.404590, 21.931446, które przyciąga wielu turystów i mieszkańców, a także bar na plaży oferujący wiele udogodnień.

SKALOMA

38.399369, 21.994907

Skaloma wieś znajduje się 17 km od Nafpaktos przy drodze krajowej do Itea. Wioska znajduje się w małej zatoczce z piękną plażą. Wody są ciemnoniebieskie, czyste i głębokie. Przy drodze ponad plażą znajduje się kilka barów z kawą, napojami i jedzeniem. Skaloma to idealny wybór na dni kiedy wieje północny wiatr. W sierpniu plaża jest niestety przepełniona.

KRYONERI

38.344385, 21.594944

Plaża Kryoneri znajduje się 38 km na zachód od Nafpaktos, nad Zatoką Patras u ujścia legendarnej rzeki Evinos. Jest popularnym miejscem wakacyjnym. Krioneri jest idealna do uprawiania sportów wodnych (nurkowanie, łowiectwo podwodne, narty wodne, windsurfing, kitesurfing, jet ski itp.). Plaża Kryoneri ma 2 km długości i ciągnie się na zachód aż do kamienistej plaży Kavourotrypa (3 km) 38.331627, 21.579252. Omawiana plaża jest bardzo bezpieczna dla małych dzieci ze względu na krystaliczne i płytkie wody. Kryoneri oznacza zimne wody, które wypływają ze źródła Glypha w skałach na wschód od plaży, a następnie uchodzą się do morza, obniżając nieco temperaturę wody i zasolenie. Plaża jest dobrze zorganizowana.

W Kryoneri znajduje się kilka hoteli i ośrodków z wszelkimi udogodnieniami. W okolicy znajdują się również greckie tawerny - restauracje, bary na plaży, kluby nocne i kawiarnie. Niektóre tawerny działają przez cały rok. Brak natomiast większych sklepów (najbliższy market znajduje się w wiosce Galatas 3,5 km).

Z plaży rozciąga się malowniczy widok na wapienną górę Varasova 38.366453, 21.591314. Piękno tych potężnych skał jest wyjątkowe. Góra słynie z możliwości uprawiania wspinaczki i paralotniarstwa. W celu dojazdu do podnóża góry Varasova należy kierować się na wschód od plaży. Za kamiennym mostem, zaczynają się klify Varasova. Tutaj zlokalizowane są trasy wspinaczkowe Spasmena i Batman. Znacznie dalej od morza są trasy Afriken i jeszcze dalej Garden od Heroes. Południowe i południowo-zachodnie stoki tworzą imponujący cypel, którego koniec opada pionowo do morza. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc wspinaczkowych w kraju. Nie należy spodziewać się tłumów. Varasova to przede wszystkim miejsce na weekend, więc w środku tygodnia, można liczyć na spokój. Trzy szczyty Varasova są bardzo podobne. Najwyższy szczyt ma 914 m zwany jest Młotem i stanowi punkt trygonometryczny Wojskowej Służby Geograficznej. Skały są solidne, stosunkowo ostre, głównie szare lub żółte. Trasy są zróżnicowane (zwarte ściany, strome płyty, narożniki i pionowe szczeliny, zacięte krawędzie i sporo ukrytych chwytów i oparć). Wyróżnia się ok. 200 tras wspinaczkowych. Stopnie trudności wahają się od bardzo łatwych do bardzo trudnych, większość z nich znajduje się w średnim stopniu (5c-6b). Istnieje również kilka amatorskich tras na których pozostawiono zwykle kilka mocowań (głównie na gładkich odcinkach skał) oraz stałe uchwyty asekuracyjne. Wiosną wiele elementów jest zasłoniętych przez roślinność, więc trzeba żmudnie odsłaniać pozostawione udogodnienia. Miejsce jest idealne do wspinaczki wiosną (kwiecień-maj) i jesienią (wrzesień-listopad).

Szczegóły w przewodniku:

https://climbgreece.com/guidebook/

https://www.routes.gr/?Page=en/Climbing/Areas/Varasova

Oprócz standardowego wyposażenie należy zabrać ze sobą  dwie liny o długości 60 m do wspinaczki i zjazdu.

Istnieją łatwe podejścia dla dzieci pod klifami zwłaszcza w sektorze Batman gdzie droga dochodzi do podnóża góry i jest tam trawiasty obszar do zabawy.

HISTORIA

Góra Varasova ma długą historię. Została uznana za miejsce o historycznym znaczeniu i szczególnym naturalnym pięknie. W niektórych jaskiniach góry Varasova znajdują się stalaktyty i stalagmity. Uważa się, że jej nazwa pochodzi od króla Vary, który mieszkał w okolicy w czasach starożytnych. Inne wersje mówią, że nazwa jest słowiańska i oznacza „miejsce miedzi” lub „miejsce silnych uderzeń powietrza”. W okresie bizantyjskim i podczas okupacji tureckiej zbudowano tu wiele kościołów, klasztorów i pustelni mnichów (ok. 72). Dlatego góra nazywana jest „Świętą Górą Rumeli”, „Athos Zachodniej Grecji” i „Górą Sanktuarium”.  Wiele budowli istnieje do dziś, w tym klasztor jaskiniowy Agios Nikolaos w IX-XVIII w pobliżu Kryoneri, do którego można dotrzeć tylko łodzią. Wyjątkowa świątynia Agios Dimitrios pochodzi z XI w. i cieszy się wielkim zainteresowaniem ze względu na unikalną architekturę. Z powodu imponującej struktury przyjmuje się, że jest to duchowe centrum tego obszaru.

Na wysokości około 835 metrów w otoczeniu dębów po wschodniej stronie góry znajduje się studnia wodna. Amatorzy wspinaczki nocują w wioskach Krioneri, Vassiliki, Hani Bania i Poros Rigani.

PLATANITIS

38.361713, 21.778400

Plaża Platanitis znajduje się 7 km na południowy zachód od Nafpaktos. Platanitis to spokojna plaża z krystalicznie czystą wodą, idealną do pływania, a jednocześnie bardzo malownicza z ładnymi widokami. Jest to idealne miejsce, w którym można cieszyć się słoneczną pogodą i odbywać relaksujące spacery po okolicy. Jest tu kemping i kilka wygodnych opcji zakwaterowania, które promują ich ładny widok na tę plażę, a także widok na most Rio-Antirio.

CHILADOU

38.391201, 21.918870

Wioska Chiliadou to mała wioska na trawiastej równinie Mornos, zaledwie 10 km od Nafpaktos, przy drodze krajowej do Itea. Piaszczysta plaża ma długość 2 km i niewielki port. Plaża przyciąga rozwijaną infrastrukturą turystyczną( bary plażowe, kawiarnie i restauracje). Jest to jedna z najbliższych plaż Nafpaktos. Jest tu przyjemnie, cicho nie tak jak na plaży Monastiraki, gdzie działa głośny bar.

Oprócz pięknych i zorganizowanych plaż opisanych powyżej interesujące są także następujące plaże:

wschodnie:

Marathias 38.392622, 22.016065,

Sergoula 38.385686, 22.064720,

Wyspa Trizonia Red Beach 38.358701, 22.083646 (jedyna wyspa zamieszkała na wyspie w Koryncie).

zachodnie:

Antirrio 38.331020, 21.760652,

Makineia 38.342478, 21.722917,

Riza 38.350761, 21.700839

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu