2254 NAFPAKTOS OKOLICA GRECJA KONTYNENTALNA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  Góry
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  zalesione
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2254 NAFPAKTOS OKOLICA GRECJA KONTYNENTALNA

38.565609, 21.743452

W górach otaczających Nafpaktos, można odwiedzić wioski ze wspaniałymi krajobrazami, takimi jak Elatou, Ano Chora itp. Płynącą przez góry rzeką Evinos można spłynąć w ramach organizowanych wycieczek raftingowych. .

ORINI NAFPAKTIA

Mniej niż godzinę jazdy samochodem z Nafpaktos można się znaleźć w otoczeniu lasu, niesamowitej górskiej scenerii z małymi strumieniami i wodospadami oraz malowniczymi wioskami.

RAFTING NA RZECE EVINOS

(patrz zakładka 2259)

Rzeka Evinos jest popularnym celem raftingu i innych aktywności na świeżym powietrzu. Rzeka płynie z gór Korakas i Askouri, niedaleko Artotiana i uchodzi do Zatoki Patraskiej.

Rafting na rzece Evinos należy teoretycznie do łatwych. Organizowana trasa ma długość około 8,5 km.

STARE MOSTY

Na rzece zachowało się kilka starych kamiennych mostów, takich jak Artotivas, Doritsas, Porari, Klepas, Meligova.

Najbardziej interesujący jest największy, jednoprzęsłowy most Artotivas (Kamara) 38.565609, 21.743452.

GOSPODARKA WODNA

Udając się w te okolice warto udać się do zapory Ag. Dimitriou spiętrzającej wody rzeki Evinos (113 milionów m3 2001 r.) 38.671839, 21.837756. Oprócz pięknych widoków jest mało znany fakt, że jezioro jest rezerwuarem wody pitnej, która najpierw jest 30 km tunelem przekazywana do jeziora Mornos. Ze zbiornika Mornos (670 milionów m3) naprzemian kolejno 15 tunelami i 15 kanałami (najdłuższy odcinek ma 100 km 38.276682, 22.958038) woda płynie do trzech stacji uzdatniania wody w Atenach.

KLASZTORY NAFPAKTOS

(patrz zakładka Nr 2260)

W okolicy znajduje się kilka klasztorów :

św. Jana Chrzciciela,

Przemienienia Pańskiego,

Panagia,

Moni Kimiseos Theotokou Varnakovis,

św. Augustyna i Serafina Sarofa,

Kościół Klasztoru Panaxiotissa.

INNE ATRAKCJE W OREINI (KASZTANY, JAZZ I WODOSPADY)

Wycieczka do Oreini Nafpaktia to możliwość poznania górskiej przyrody tego regionu. Obszar obejmuje 550 km2, który rozciąga się na północ od miasta Nafpaktos. W lasach rosną szlachetne jodły, buki, dębi i kasztanowce. Na tym terenie znajduje się ok.40 wiosek, które zasiedlają zróżnicowane społeczności. Stare, wąskie ścieżki, które kiedyś łączyły wioski, nadają się nadal do pieszych wędrówek. Niestety nie są one naprawiane więc miejscami mogą być w złym stanie, niekiedy słabo czytelne. W głębokich wąwozach można zaleźć strumienie z krystalicznie czystą wodą i wodospady

KASZTANY

W Oreini Nafpaktia można zbierać kasztany nadające się do jedzenia po upieczeniu lub gotowaniu. Zanim dojdą do stanu nadającego się do jedzenia, trzeba brązowe kasztany wyłuskać z okrągłych, kolczastych osłon. Poszukiwanie i kosztowanie kasztanów jest jedną z atrakcji imprezy pod gołym niebem Chestnut and Jazz Festival w Oreini Nafpaktia. To są niezapomniane wrażenia gdy w pięknym otoczeniu gra "na żywo" zespół jazzowy a obok oferuje się szereg smacznych potraw z grilla i pyszną zupę z kasztanów. Festiwal organizowany jest w weekendy każdej jesieni. Więcej informacji można znaleźć na stronie Go Nafpaktia .

Zwiedzanie ułatwiają lokalni przewodnicy z Go Nafpaktia.

INTERESUJĄCE MIEJSCOWOŚCI

Ano Chora - Kato Chora

38.596109, 21.936482

Zbudowane miejscowości na pokrytym jodłą zboczu Mt. Korakas (1050 m. npm.). Ano Chora to główny cel turystów na omawianym obszarze. Warto zrobić spacer brukowanymi wąskimi uliczkami łączącymi malownicze części wioski. W wiosce zachowały się kamienne domy z kolorowymi balkonami i kwietnikami na podwórkach. Można ugasić pragnienie w ujęciach wody z bulgoczących potoków. Należy zrobić postój przy brukowanym placu przed kościołem Agia Paraskevi. Można zobaczyć Karnavalos , legendarny stary autobus, który do 1983 r. kursował krętą trasą z Nafpaktos do Ano Chora -

Do Kato Chora prowadzi 4-kilometrowa droga asfaltowa. Można wybrać pieszą trasę korzystając ze ścieżki Oineas(1h 45min.), która łączy obie wioski. Bardziej wymagającym, ale niezapomnianym przejściem jest pokonanie trasy przez wąwóz Kakavos.

Ampelakiotissa

38.613401, 21.884134

Wioska jest jednym z najlepszych punktów startowych w pobliskie góry. Ścieżka Herkulesa przemierza piękny wąwóz i łączy Ampelakiotissa i Ano Chora (2 godziny 40 minut). „ Szlak Kakkavos ”, położony w dolinie wąwozu Kakkavos, w 1998 r., został przemianowany dzięki pracom Uniwesytetu TEI Messolonghi, na „Ścieżka Herkulesa ”. Według ustaleń, szlakiem tym udał się Herkules do Evia ze starożytnej Plevrony 38.412676, 21.406812, w celu poślubieni Diianeira, córki Plevrona. Dziś starożytne ruiny Plevrona znajdują się pobliżu bohaterskiego miasta Missolonghi, dwóch niskich wzgórz, Asfakovouni (Gyftokastro) i Petrovouni. Podczas badań znajdowano starożytne artefakty (monety i grobowce). Ścieżka musiała więc być używana już od dawnych lat. Dziś zachwyca swoją urodą.

Elatou

38.584406, 21.976538

Jest to mała wioska, praktycznie niewidoczna, ponieważ znajduje się w głębokim w lesie jodłowym. Kamienne domy z czerwonymi dachami są ledwo dostrzegalne za gęstymi drzewami, tworząc niepowtarzalną scenerię. Jest to idealny wybór na relaksujący pobyt i romantyczne spacery wzdłuż wąskich, brukowanych uliczek.

Platanos

38.599383, 21.791463

Tradycyjny charakter i górski styl architektoniczny domów w tej miejscowości są imponujące. Jest to największa, historyczna miejscowość w okolicy . Duży plac jest jednym z najciekawszych w okolicy, z ogromnym platanem i widokiem na tradycyjne kawiarnie i tawerny. Jest to miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. Do atrakcji wsi należą Muzeum Narodowego Ruchu Oporu , Muzeum Sztuki Ludowej i kościół Agios Nikolaos z majestatycznymi bliźniaczymi dzwonnicami. Warto odwiedzić pobliskie wioski na północy Perkos i Perista (2 km) ze względu na dzikie piękno górzystej krainy.

Evinochoria (wioski nad rzeką Evinos)

Zacząć należy podróż z Platanos w stronę zapory i sztucznego jeziora Evinos. Neochori, Arachova, Perdikovrysi i Klepa oferują czarujący widok na Evinolimni. W miejscu, w którym Evinos staje się węższy, znajduje się łukowy most Artotiva , zwany także Kamara 38.565618, 21.743410.

Loutra Stachtis i pobliskie źródła lecznicze są znane od czasów starożytnych. Pomocne są w chorobach takich jak zapalenie stawów, dermatozy skórne, reumatyzm, a nawet są odpowiednie do picia. Dzisiaj miejscowość może próbować się chwalić korzystnymi warunkami ale aby je wykorzystać konieczne byłyby poważne inwestycje w infrastrukturę turystyczną. Obecnie funkcjonują łaźnie wraz z małym hotelem i restauracją. Miejscowość znajduje się w zielonej okolicy. Dominują platany, dęby tworząc niepowtarzalne środowisko. Obszar ten jest naturalną ostoją wielu gatunków endemicznych, takich jak jelenie, dziki i inne zwierzęta i ptaki, które tworzą faunę tego obszaru.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu