2252 PATRAS VOUDENI MYCENAEAN CEMETERY PELOPONEZ

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Obiekt archeologiczny
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2252 PATRAS VOUDENI MYCENAEAN CEMETERY PELOPONEZ

38.251468, 21.782394

parking mykeńskiego parku

Na stanowisku archeologicznym w Voudeni (lub Skioessa) znajduje się interesujący cmentarz mykeński (1500-1100 r. pne.), a na wschód od niego starożytne osiedle mykeńskie Bortzi. Jest to prawdopodobnie starożytne osiedle Mesatis. Cmentarz usytuowali mieszkańcy na zboczu wzgórza Amygdalia. Grobowce powstały dzięki stosunkowo miękkiej glebie umożliwiającej drążenie. 7 km na północny wschód od Patras. Znajduje się tu 78 grobowców. Grobowce zajmują powierzchnię 16 000 m2. Najnowsze badania sugerują, że istnieje jeszcze kilkanaście grobowców nieodsłoniętych. Większość zbadanych grobów wykonano w formie okrągłej, kwadratowej, podkowiastej lub czworobocznej komory z kopułą o różnych rozmiarach. Grobowce, często mieszczącą wiele pochówków. Największe groby należały najprawdopodobniej do władców osady.

WYKOPALISKA

Pierwsze wykopaliska archeologiczne rozpoczął w 1923 r. Nikolaos Kyparissis a następnie Lazaros Kolonas. Odkrycia początkowo nie wzbudziły szczególnego zainteresowania. Budowa wiejskiej drogi pod koniec lat 80. zniszczyła część grobowca komorowego, stając się przyczyną "ponownego odkrycia" cmentarza. Odkopano przeważającą część grobowców. Udało się odkopać wiele artefaktów. Odkopano ponad 800 waz o różnych kształtach, gliniane figurki, wannę, małe brązowe okrągłe wazony, wiele narzędzi i broni z brązu, złotą i szklaną biżuterię itp. Znalezione przedmioty dowodzą dobrobytu i handlowych kontaktów mieszkańców. Znaleziska zostały przeniesione do Muzeum Archeologicznego w Patras.

ZWIEDZANIE

Miejsce to obecnie udostępniono w formie parku, umożliwiającego dogodne obejrzenie wyeksponowanych, charakterystycznych grobowców mykeńskich. Stanowisko archeologiczne zajmuje powierzchnię 180 akrów, położone jest na wysokości 220 m. npm. Można pa początek obejrzeć film, co daje ogólną orientację. Większość grobowców można obejrzeć od wewnątrz, inne wejścia są zamknięte. W jednej komorze pozostawiono cztery szkielety. Po zapoznaniu się z cmentarzyskiem można przejść 850m na małe wzgórze, na którym znajduje się wspomniana osada. Na miejscu widok na most Patras Rio-Antirio i miasto zapiera dech w piersiach.

Bilet normalny kosztuje €2, bilet ulgowy: €1

Dni wolne od opłaty:

6 marzec (pamięci Melina Mercouri)

18 kwiecień (Międzynarodowy Dzień Zabytków)

18 maj (Międzynarodowy Dzień Muzeów)

Ostatni weekend września (Europjskie Dni Dziedzictwa Narodowego)

PORT

Wspomniana osada posiadała naturalny port, który położony był w miejscu dzisiejszego bagna Agyia 38.274949, 21.744215. To zapewniło dostęp do morza, umożliwiając kontrolę nad całą zatoką Patras. Bogate i żyzne obszary ziemi mogły zapewnić dostateczną ilość produktów rolnych i zwierzęcych dla wyżywienia ludności.

DOJAZD I DOJŚCIE

Z głównej alei w mieście N.E.O Patron - Athinon w m 38.267809, 21.754933 należy skręcić w ulicę Aretha po czym przy szpitalu skręcić w ulicę Milichou. Po przejechaniu 3 km od szpitala trzeba ostro skręcić w m 38.245503, 21.782539. Droga do ekspozycji jest dość wąska ale utwardzona. Większe pojazdy będą miały pewne problemy ale nawet autobusy docierają na przygotowany duży parking. Trochę trudno znaleźć dojazd ale pomocne powinny być odpowiednie tablice. Trzeba być uważnym bo GPS w tych okolicach jest zawodne. Z parkingu trzeba przejść przez las do kasy parku.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

Obiekty w poliżu