2245 PATRAS ZAMEK MOREA PELOPONEZ

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Zamek
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2245 PATRAS ZAMEK MOREA PELOPONEZ

38.310450, 21.783499

Zamek Castello di Morea (Rio) znajduje się na północnym krańcu półwyspu Rio w Achaea w Grecji, przy wejściu do Zatoki Korynckiej. Tuż obok znajduje się imponujący most Rio-Antirio patrz zakładka nr 2249. Dziś zamek jest używany jako miejsce organizacji różnych imprez kulturalnych, zwłaszcza koncertów.

BUDOWAN ZAMKU

W 1460 r. Turcy podbili Patras zaś zamek został zbudowany przez tureckiego sułtana Bayezida II w 1499 r. na ruinach starożytnej świątyni Posejdona. Budowa trwała tylko trzy miesiące. Wraz z bliźniaczym Zamkiem Antirio (Rumeli po drugiej stronie zatoki), miały chronić wejścia do Zatoki Korynckiej i były nazywane "Małymi Dardanelami".

HISTORIA ZAMKU

W 1532 r. Rio zostaje przejęte przez Genueńczyków, a następnie odzyskane przez Turków. W 1571 r. 35 km na zachód rozgorzała bitwa pod Lepanto, (wł. Nafpaktos). Sprzymierzona flota chrześcijańska pod dowództwem dona Jana Austriackiego zwyciężyła okręty tureckie.

W 1603 zamek był atakowany przez Rycerzy Maltańskich, którzy dokonali znacznych zniszczeń

W 1687 r. zamek przejęły wojska Wenecji pod dowództwem  Francesco Morosini. Wenecjanie rozbudowali zamek, odnawiając go i wzmacniając, dodając wieże, nadając mu ostateczny kształt.

W 1699 r. zamek został zwrócony na podstawie ustaleń pokoju w Karłowicach

W latach 1708-1714 został zbudowany zachodni Bastion Wenecki (baluardo lub bastione) zgodnie z zasadami organizacji twierdz obowiązującymi w tym czasie.

1714 Zamek Rio zostaje zdobyty przez Turków. Zajęcie twierdzy przez Turków zapoczątkowało długi okres rekonstrukcji Bastionu Zachodniego. W narożniku północno-zachodnim dziedzińca Bastionu umieszczono kwadratowy magazyn prochu strzelniczego (polveriera). Magazyn ma wejście od strony wschodniej. Był budynkiem wyjątkowo solidnej konstrukcji, ze sklepionym dachem, i ścianami o grubości 1,88 m.

W 1828 r Francuski Generał Antoine Virgile Schneider, po opanowaniu miasta Patras, negocjował z dowódcami tureckimi poddanie zamku Rio. Turcy, wzbraniali się przed poddaniem tłumacząc, że nie otrzymali odpowiednich rozkazów. Rozpoczęło się oblężenie fortecy. Admirał Henri de Rigny polecił generałowi Nicolas Joseph Maisonowi wykorzystanie całej artylerii i saperów. Czternaście dział z odległości 400 m wyeliminowało artylerię oblężonych. Od strony lądu Maison atakował siłami dwóch pułków piechoty i 3. Pułkiem Lekkiej Kawalerii. Wzmocnienia przybyły 23 października. Zainstalowano nowe baterie nazywane ( de brèche = do skruszenia). Przybyła także grupa okrętów brytyjskiej floty z HMS Blonde pod dowództwem kapitana Edmunda Lyona (późniejszego admirała i dyplomaty). 30 października wzmocnione baterie artylerią okrętową otworzyły ogień. W ciągu czterech godzin mury zostały w dużej mierze zniszczone. Przybyły emisariusz próbował negocjować warunki kapitulacji. Generał Maison odpowiedział, że warunki zostały wcześniej wynegocjowane w Patras. Dodał, że obrońcy nie skorzystali z uzgodnionych warunków, że nie ufa grupie obleganych, którzy nie uszanowali pierwszej umowy. Dał garnizonowi fortu pół godziny na ewakuację bez broni i taborów. W tej sytuacji Turcy nie mając innego wyjścia poddali twierdzę.

1831-1912 zamek poddany został odbudowie i przekazany Grekom. Był używany jako więzienie wojskowe, a następnie cywilne,

Podczas II wojny światowej Niemcy wykorzystywali zamek militarnie.

POŁOŻENIE I STRUKTURA ZAMKU

Zamek zajmuje niemal w całości niewielki półwysep o powierzchni 1395 m2. Dostęp do zamku od północy utrudniało morze, a od południa szeroka fosa. Ściany zostały zbudowane z materiałów z budowli powstałych w okresie panowania Rzymian. Zamknięty murami obszar w kształcie trapezu uzupełniają dwa zewnętrzne bastiony (raweliny). Połączone są z głównym fortem kamiennymi mostami. Bastiony należą do rozwiązań wypełnionych ziemią (terrapieno). Ściany są nachylone (scarpa) zarówno w stronę fosy jak i wewnętrznego dziedzińca. Wschodnią i południową ścianę (faccia) wieńczy kamienny kordon. Dostęp na taras bastionu umożliwiają dwie rampy usytuowane na obu jego końcach. Służyły one do wtaczania armat i wyposażenia na górny taras podczas walk. Na tarasie bastionu odsłonięto przypory (speroni lub contrafforti) o kształcie trapezu. Celem ich jest wzmocnienie otaczających ścian. Zamek ma dwie bramy, centralną skierowaną ku lądowi i bramę morską.

Twierdza po przeciwnej stronie cieśniny nosiła nazwę Castello di Rumelia

ZWIEDZANIE

Godziny otwarcia:

od wtorku do piątku, od 8:30 do 17:00 (od października do kwietnia)

od wtorku do piątku, od 8:30 do 19:00 (od maja do września), w soboty i niedziele od 8:30 do 15:00. 

Opłata za wstęp wynosi 2 euro.

dojazd i dojście

Najwygodniej dojechać autostrada prowadzącą w kierunku mostu Rio. Należy jednak uważać aby nie wjechać na odcinek który zmusi do wjazdu na most i dokonania opłaty za przejazd w obu kierunkach. Trzeba koniecznie zjechać w m 38.303571, 21.787722 które jest opisane skromną tabliczką EXIT i drugą Rio oraz nieco większą. Kilkaset metrów przed ww. miejscem jest duża tablica kierująca na most na wprost i do Rio w prawo. Od zjazdu do miejsca postoju na dużym parkingu pozostaje ok. 800 m.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

Obiekty w poliżu