2238 PATRAS KATEDRA ŚW. ANDRZEJA ANDREAS PELOPONEZ

WP 1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Świątynia-kościół
 • Obciązenie
  duże
 • Cień
  całkowity
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  całkowicie osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2238 PATRAS KATEDRA ŚW. ANDRZEJA PELOPONEZ

38.242582, 21.727592

Katedra powstała obok starego kościoła św. Andrzeja. Zajmuje miejsce sanktuarium Demeter, o którym wspomina Pauzaniasz. Pauzaniasz informuje, że osoba dotknięta chorobą mogła otrzymać tutaj informację czy wyzdrowieje. W czasach nowożytnych znajdującą się tu studnię uważa się za świętą, ponieważ św. Andrzej pił z niej wodę. Do dziś bije tu źródło.

W czasach panowania Nerona, po Zesłaniu Ducha Świętego, przybył do Patras św. Andrzej aby szerzyć chrześcijaństwo. Wcześniej nauczał w Poncie i Bitynii (zachodnia Turcja) oraz w Tracji (Bułgaria), Scytii (dolny bieg Dunaju). W 65 lub 70 r. został uwięziony i skazany na ukrzyżowanie głową w dół, na krzyżu w kształcie litery „X”. Stąd krzyż św. Andrzeja. Wyrok męczeńskiej i haniebnej śmierci, św. Andrzej przyjął z wielką radością, bowiem cieszył się niezmiernie, że umrze na krzyżu jak Jezus. Liturgia bizantyjska określa św. Andrzeja przydomkiem Protokleros (pierwszy powołany), gdyż obok św. Jana, pierwszy został przez Chrystusa wyznaczony na Apostoła. W 356 roku relikwie apostoła przewieziono z Patras do Konstantynopola i umieszczono w świątyni Apostołów. W 1202, gdy krzyżowcy zajęli miasto, zabrali je ze sobą i umieścili w Amalfi, w pobliżu Neapolu. W połowie XV w. papież Pius II polecił głowę świętego przewieźć do Rzymu, gdzie spoczywała w bazylice św. Piotra do 1964, kiedy to Paweł VI 25 września zwrócił ją do Patras. Prawa ręka apostoła znajduje się w Bogojawleńskim Soborze Katedralnym w Moskwie.

Jego relikwie znajdują się również w miejscowości Amalfi pod Neapolem, w katedrze NMP w Szkocji, w kościele środowisk twórczych w Warszawie (Ekumeniczne Sanktuarium św. Andrzeja Apostoła w Warszawie), także w bazylice w Olkuszu, gdzie pojawiły się wcześniej niż w Warszawie oraz w Nawarzycach (woj. świętokrzyskie. Relikwie krzyża, na którym umarł św. Andrzej wróciły do Patras i są przechowywane w omawianej katedrze, według tradycji w miejscu kaźni świętego.

Katedra stanowi cel pielgrzymek chrześcijan z całego świata. BUDOWAK KOŚCIOŁA

Budowa rozpoczęła się w 1908 r. pod nadzorem architekta Anastasiosa Metaxasa, a następnie Georgiosa Nomikosa. Została ona konsekrowana 66 lat później, w 1974 r. Katedra zajmuje ok. 1800 m2. Jest to największy kościół w Grecji i trzeci co do wielkości kościół w stylu bizantyjskim na Bałkanach, po katedrze w Belgradzie i w Sofii. Nad centralną kopułą znajduje się 5-metrowy, pozłacany krzyż, a nad pozostałymi kopułami 12 mniejszych krzyży. Te krzyże symbolizują Jezusa i jego apostołów. Wnętrze kościoła zdobią malowidła ścienne i mozaiki w stylu bizantyjskim.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

Obiekty w poliżu