2223 ANCIENT ILIDA PELOPONEZ

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Obiekt archeologiczny
 • Obciązenie
  średnie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2223 ANCIENT ILIDA PELOPONEZ

37.893656, 21.375494 

Około 28 km od Arkoudi można odwiedzić pozostałości  jednego z najważniejszych starożytnych miast Peloponezu. Miasto zostało zbudowane na północnym brzegu rzeki Peneus, między górską częścią (Elis Akroreia) i jej nizinami przybrzeżnymi (Elis Koile).

Aetolos Oxylos jest uważany za mitycznego założyciela miasta (XII-XI w. pne.). Rzekomo skorzystał z inwazji Dorów, aby podporządkować mieszkańców tego obszaru i założyć pierwszą osadę. Starożytna Ilida była stolicą Illii. Organizowano tu jedne z pierwszych igrzysk olimpijskich.

HISTORIA

Miejsce było zamieszkane niemal nieprzerwanie od początku środkowego paleolitu. Miasto kwitło we wczesnym okresie historycznym (XI w. pne.), w okresie późnego okresu archaicznego i wczesnego klasycznego (V w. pne.), a także we wczesnym okresie rzymskim (II w. pne. - do początku III w. ne.). Trwało do końca okresu wczesnego bizantyjskiego (VII w. ne.), kiedy to zostało opuszczone.

Długość trwania miasta powoduje, że jego historia jest bogata w wydarzenia, które stanowią pasmo niezwykle dramatycznych i istotnych wydarzeń. Oyo niektóre z nich. Wprowadzenie demokracji, założenie miasta jako stolicy miasta-państwa i jego połączenie z okolicznymi małymi osiedlami (471 r. pne.) były istotnymi punktami w historii Elis. Podczas Wojny Peloponeskiej długotrwały sojusz miasta ze Spartą dobiegł końca. Król Agis Lacedaemon zaatakował Elis w 399 r. pne. Król Filip II Macedoński poparł utworzenie oligarchii i zlikwidował demokrację w 343 r. pne., a Telesforos podbił miasto w 313 r. pne. Wspomagana przez wojska rzymskie, straż miejska odpierała atak króla Filipa V Macedońskiego w 209 r. pne., a w 191 r. pne. Elis dołączyła do Ligi Achajskiej. W 146 r. pne. Elis została podbita przez Rzymian i stała się częścią rzymskiej prowincji Achai. Elis kwitła we wczesnym okresie rzymskim i korzystała z licznych przywilejów ze względu na swoją rolę w organizacji Igrzysk Olimpijskich. Była pod silnym wpływem cywilizacji rzymskiej, co umożliwiło rozwinięcie wielokulturowej tożsamości. Barbarzyńskie inwazje późnego antyku nie oszczędzały Elis. Miasto zostało zaatakowane przez Heruli (267 r.), Wizygotów (395 r.) i Wandalów (467 r.), zanim zostało zniszczone przez dwa trzęsienia ziemi w VI w. ne. Życie miasta trwało jednak nadal w VII w., pod koniec którego miasto zostało definitywnie porzucone.

POSTACI HISTORYCZNE

Elis była miejscem narodzin kilku ważnych postaci starożytnego świata, w tym Iphitus, który wznowił igrzyska olimpijskie (IX lub VIII w. pne.), sofista Hippias (V w. pne.) i sceptyk filozof Pyrron (365-275 r. pne.).
POZOSTAŁOŚCI

Najważniejszą pozostałością jest starożytny teatr, w którym dziś odbywają się ważne festiwale teatralne. Teatr znajduje się na północnym krańcu miasta.

Dziś odwiedzający mogą zobaczyć w muzeum także przedmioty wydobyte z antycznego rynku (agora), teatru, wioski, cytadeli i cmentarzy.

ODKRYCIA

Elis został po raz pierwszy badana w latach 1910-1914 przez Austriacki Instytut Archeologiczny, którego dyrektorem w latach 1911-1914 był Otto Walter. W tych wczesnych wykopaliskach uczestniczył grecki archeolog Anastasios Orlandos. Nikolaos Gialouris wznowił prace wykopaliskowe w 1960 r. dla Greckiego Towarzystwa Archeologicznego. Ostatnie prace związane z promocją stanowiska archeologicznego Elis obejmują usuwanie zarośli, sadzenie drzew, tworzenie ścieżek zwiedzających, instalację znaków z tekstami objaśniającymi oraz konserwację i restaurację zabytków.

MUZEUM STAROŻYTNEJ ELIS (Museum of Ancient Elis)

Muzeum wg projektu architekta Anastasiosa Birrisa zostało zbudowane w latach 2002-2004 na skraju starożytnego miasta Elis. W muzeum jest duża sala recepcyjna, cztery sale wystawowe. W muzeum eksponuje się artefakty odnalezione podczas prac wykopaliskowych. Wewnętrzny dziedziniec zajmują rzeźby, mozaiki obrazujące dzieła Herkulesa i symbole Muzy.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

Obiekty w poliżu