2202 TOLOU = THOLOS = TOLOS AGIOS NIKOLAOS KRETA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  250 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  kamienie i piasek
 • Charakt. Dna:
  kamienie i głazy
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

2202 TOLOU = THOLOS = TOLOS AGIOS NIKOLAOS  KRETA

35.151950, 25.862028

Plaża Tholos znajduje się 40 km na wschód od Agios Nikolaos w prefekturze Lasithi na Krecie, 20 km na północny wschód od Ierapetry i ok. 4 km na północ od wioski Kavousi.

MIEJSCOWOŚĆ KAVOUSI

Usytuowana u podnóża dwóch imponujących gór, jest jedną z najciekawszych wiosek regionu Ierapetra. Zbudowana na wysokości 140 metrów, z widokiem na gaje oliwne, równinę i Morze Kreteńskie, Kavousi jest historyczną i tętniącą życiem wioską. Zamieszkuje ją ok. 500 osób. Oferuje wiele niezbędnych usług i atrakcji. Głównym punktem miasteczka jest plac z kawiarniami w centrum, a na uwagę zasługują kościoły św. Jerzego i Dwunastu Apostołów.

PLAŻA

Tholos to spokojna plaża z zielonymi, płytkimi wodami, żwirem i kamykami. Lewa strona plaży jest nieco bardziej chroniona przed wiatrem i jest tu więcej piasku. Plaża nie jest zorganizowana jeżeli nie liczyć działających tu dwóch tawern. Z plaży chętnie korzystają rodziny z dziećmi. W ostatnich latach nastąpił umiarkowany rozwój usług turystycznych. Powstały domy na wynajem pokoi i wille wakacyjne. Nie zakłóca to urody plaży, ponieważ ten rodzaj zabudowy nie rujnuje tradycyjnej atmosfery.

Przy omawianej plaży rośnie wiele drzew tamaryszku, które oferują cień swoim gościom. Morze jest zwykle burzliwe z dużymi falami, mimo że pobliska wyspa częściowo osłania plażę. Plaża znajduje się przy wyjściu z doliny w której rosną gaje oliwne i winnice dochodzące do krawędzi plaży. Ponad doliną wznoszą się dwie góry z masywu Thipiti, z których płyną wody wybijające pod powierzchnią morza. To powoduje zmętnienie wody i stało się źródłem nazwy Tholos = zmącony.

Na zachodnim końcu plaży znajduje się mała przystań dla łodzi rybackich i turystycznych. Stąd odchodzą łodzie na wyspę Psara. W pobliżu przystani znajdują się ruiny imponującego "Magazynu". Jest to potężna konstrukcja o wymiarach 55,70 x9,60 metrów, rzekomo służąca jako spichlerz. Magazyn był zapleczem starożytnego portu. Port Tholos w okresie neopałacowym znajdował się w miejscu obecnej przystani. Wykazywał intensywną działalność w czasach, gdy region miał kontakty z rynkami zewnętrznymi w Egipcie i Imperium Rzymskim(I = VI w. ne.). Przeładowywano tu statki transportujące zboże z Aleksandrii w Egipcie do Rzymu. Uważa się, że port był używany również w czasach weneckich.

SPACERY I WYCIECZKI

Na okolicznych wzniesieniach rozłożyły się kaplice i kościółki, które mogą być celem osób, które nie wytrzymują długiego pobytu na plaży. Poleca się zwłaszcza spacer do skromniutkiej i zaniedbanej kaplicy Agios Antonios zdobionej starymi nfreskami 35.148266, 25.852264.

Pseira (Pishra ) to wyspa odległa o ok. 4 km. Wyspa była tysiące lat temu ważnym państwem cywilizacji minojskiej. Jej znaczenie potwierdzają dokonane odkrycia archeologiczne. Wyspa dysponowała dużym portem odkrytym już od początku ubiegłego wieku. Tu w 2006 roku znaleziono jedyny - do dziś - wrak ery minojskiej. Widok wyspy i całej zatoki Merabellos - jest imponujący.

- Ruiny kościoła Agios Ioannis 35.151950, 25.862028, zbudowanego przez pustelnika w okresie bizantyjskim, w jaskini na zachód od wioski, która kończy się niewielką zatoką w morzu z plażą Agriomandra.

- W Azorias 1 km na południe od Kavousi, na drodze do osiedlla Avgos, można podziwiać jedno z najstarszych drzew oliwnych. Ma ono ok.3500 tysiące lat, wyróżnia się ogromnym pniem o średnicy 5 m i obwodzie ponad 14 m. Drzewo zostało uznane za chroniony monumentalny zabytek.

W 2004 roku mieszkańcy regionu Ierapetra zaproponowali, aby pierwsza zwyciężczyni Maratonu Kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach została uwieńczona gałązkami z tego drzewa (cotino).

MITY

Zgodnie z mitem, pierwsze drzewo oliwne było darem podarowanym przez boginię Atenę starożytnemu miastu Ateny. Kolejne drzewo oliwne zostało posadzone przez Herkulesa w starożytnej Olimpii.

OLIWKI I OLIWA

Zgodnie z odkryciami naukowymi najstarsze jadalne oliwki w Europie znaleziono w pałacach minojskich w naczyniach w Knossos, Phaistos i Zakros. Wiadomo że uprawa oliwek na Krecie sięga co najmniej trzeciego tysiąclecia pne. Różne pisma, symbole i naczynia do przechowywania wskazują na produkcja oliwy z oliwek na Krecie trwa nieustannie.

DOJAZD I DOJŚCIE

W Kavousi w m 35.123476, 25.858047 przy Ntacos Cafe znajduje się znak, który kieruje do plaży. Po 3,5 km jazdy dobrą asfaltową drogą prowadzącą na północ dociera się do parkingu przy restauracji Tholos Love Beach Cafe działającej tuż przy samej plaży.

W przypadku wędrówki z Kavousi pieszo można wybrać mniej ruchliwą drogę polną wijącą się wśród licznych gajów oliwnych. Ten wariant jest nieco dłuższy i warto wykorzystać urządzenie nawigacyjne aby nie pomylić drogi

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 250X20

Obiekty w poliżu