2189 WĄWÓZ APIDI SITIA LASSITHI KRETA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Typ obiektu
  Wąwóz
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

2189 WĄWÓZ APIDI SITIA LASSITHI KRETA

35.036322, 25.988894

Na najbardziej suchej części Krety, w pobliżu nadmorskiej miejscowości Sitia, prowincji Goudouras, jest kilka równoległych wąwozów o wyjątkowej urodzie. Przejście każdego z nich jest dość trudne technicznie i wymaga doświadczenia a niekiedy odpowiedniego wyposażenia (liny).

Najbardziej wysunięty na wschód jest wąwóz o nazwie Ammoudoselia lub Goudoura. Jest najdłuższy ze wszystkich czterech i najbardziej imponujący. Jest właściwie przedłużeniem bardzo długiego wawozu Apidi. Jest to stosunkowo niewielki, ale dość wąski wąwóz z niewielką różnicą wysokości i łatwymi zjazdami. Ma piękne ściany pełne jaskiń i skalistych schronów. Zaczyna się obok wioski Samakidi i jest to właściwie dolna część wąwozu Mesa Apidi.

Kończy się na małej równinie nad nadmorską wioską Goudouras. Nie ma w nim wody, z powodu bardzo niewielu opadów w okolicy.

Wąwoz Samakidi mimo niewielkiej długości jest bardzo piękny i nadal mało znany. Cechą charakterystyczną tego miejsca Krety to że skały wapienne dominują obszar. Łatwość wypłukiwania skał spowodowała powstanie unikalnych ok. 10 grot. Niektóre z nich mają cieki wodne a nawet wodospady. W trzech trzeba posługiwać się linami (najwyższy uskok ma 12m). Pozostałe są mniejsze i mogą być pokonane bez większych trudności. Wąwóz jest bardzo wąski, a w niektórych miejscach trudny do przebycia. Roślinność składa się głównie z krzewów dzikiej oliwki, drzewa chleba świętojańskiego i wikliny. Niekiedy, po opadach, woda może wypełnić suche zazwyczaj koryto wąwozu.

Wąwóz Apidi zaczyna się na dużym płaskim terenie na południe od osady Mesa Apidi i Exo Apidi i dociera do północnego wejścia do wąwozu Goudouras, przy opuszczonej wiosce Samakidi. Wąwóz jest wąski. Ma ok. 2,5 km. Różnica wysokości między wejściem a wylotem wynosi ok. 400 m. Wąwóz przebiega wśród pięknych wapiennych skał i kamieni. Skały są unikalne, w odcieniach czerwieni, tworząc ogromne skaliste wnęki, jaskinie i piękne formacje. Jest technicznie oceniany jako trudny lub łatwy zależnie o pory roku. W okresach opadów deszczu wymaga sprzętu do canyoningu. W suchych miesiącach przejście jest łatwiejsze. Najwyższa wspinaczka ma 10m wysokości. Wąwóz kończy się tuż przed wejściem do wąwozu Goudouras, bardzo blisko opuszczonej wioski Samakidi.

DOJAZD

Dojazd z Makrigialos jest możliwy drogą asfaltową prowadzącą do Goudouras. Alternatywnie, można dojechać autobusem z Ierapetra, ale należy sprawdzić godziny odjazdu.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

Obiekty w poliżu