2178 ANCIENT NEMEA KORYNTIA PELOPONEZ

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Kompleks archeologiczny
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2178 ANCIENT NEMEA KORYNTIA PELOPONEZ

37.807440, 22.710800

Acient Nemea (znana jako "Koutsoumadi" a następnie "Iraklion") znajdujes się się 30 km na południowy zachód od starego Koryntu, blisko jest do Argos i Myken (10 km). Położona jest u podnóża wysokich gór Arcadian, na wysokości 333 m npm. w długiej, wąskiej dolinie. Dzięki takiemu położeniu, lata są dość chłodne zaś zimy ostre, często ze śniegiem. Tylko dzięki sztucznemu odwodnieniu tereny nadaję się do upraw i hodowli. Nazwa Nemea pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wypas (υέμείυ). Obszar ten był zamieszkany od czasów wczesnego neolitu (od 6000 do 5000 r. pne.) i pozostawił ślady z epoki brązu szczególnie grobowce skalne. W okolicy rosną gaje oliwne i pomarańczowe, a także winnice.

Ancient Nemea znajduje się w jednym z najpiękniejszych regionów Peloponezu, regionie pulsującym mitem i legendą.

WYKOPALISKA

Pierwsze, niewielkie wykopaliska przeprowadzono w 1766 r. dzięki misji Dilettanti (londyńskiego Towarzystwa czerpiącego przyjemności) i kontynuowano je w latach 1884-1912 przez Francuską Szkołę Archeologiczną w Atenach. W latach 1924-1926 badania na miejscu przeprowadziła Amerykańska Szkoła Studiów Klasycznych. Następnie działał tu Bert Hodge Hill i C. Blegen. Po długiej przerwie C. Williams, podjął badania w 1964 r. części oikoi, hotelu. Rozległe i usystematyzowane prace wykopaliskowe prowadzone były w latach 1973-1986 przez University of Berkeley w Kalifornii, pod kierownictwem S. Millera patrz opis: https://www.ascsa.edu.gr/uploads/media/hesperia/147585.pdf.

W 2018 r. archeolodzy odkryli duży, nienaruszoną grób datowaną na wczesną erę mykeńską (1650-1400 r. pne.).

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE

Odkrycia archeologiczne są znacznie mniej rozległe niż Delfy lub Olympia, ale nie mniej ważne. Nemea osiągnęła największe znaczenie od VI do III w. pne., gdy przybywali tu na igrzyska, co dwa lata, sportowcy i widzowie z całej Hellady. Igrzyska trwające jeden miesiąc odbywały się pod kontrolą pobliskiego miasta Kleonai, a następnie Argos. Sama Nemea nie była miastem lecz sanktuarium.

Zaraz za budynkiem Muzeum znajdują się fundamenty budynków mieszkalnych z IV w. pne. Nieco dalej na północ znajdują się pozostałości hotelu (Xenon) o wymiarach 85 x 20 m. Budynek powstał w podobnym okresie. Zachował się w stopniu umożliwiającym zorientowanie się w przeznaczeniu i strukturze budynku. Xenon zawierał czternaście pokoi. Dziś pozostały tylko fundamenty. Budynek był prawdopodobnie używany jako zakwaterowanie dla sportowców i trenerów. Można wyróżnić pomieszczenia służące jako miejsce spożywania posiłków i odrębne przeznaczone na sypialnie. Zachowały się elementy pozwalające się domyślać, że budynek miał kolejne piętro. Część budynku przykrywają pozostałości kościoła z V w. ne. Kościół miał nawę główną i dwie boczne oraz przedsionek.

Na przeciwko łaźni znajdują się pozostałości niewielkiego heroonu poświęconego Ofeltesowi z VI w. pne. Była renowacją wcześniejszej budowli. Był zbudowany w postaci niewielkiej kapliczki na sztucznym pagórku. Kapliczka zajmowała powierzchnię 850 m2, została otoczona niskim kamiennym murem . Wewnątrz znajdowały się dwa ołtarze, cenotaf upamiętniający Ofeltesa. Dowody archeologiczne wskazują, że ołtarze służyły do składania ofiar ze zwierząt. Tutaj także ofiarowywano wota, takie jak małe posążki i wyroby ceramiczne. Pauzaniasz opisuje zniszczone ruiny tego miejsca w II w ne. "Jest więc grób Opheltes, z kamiennym ogrodzeniem wokół niego i wewnątrz ołtarzy obudowy. Jest też tumulus jako pomnik dla Lykourgosa, ojca Opheltesa. (Pauzaniasz II, 15, 2-3)" W pobliżu istnieją potrójne zbiorniki o wymiarach 3 x 9,8 m i głębokości 8 m. Ich funkcja nie jest znana.

Droga do stadionu datowana jest na 330-320 r. pne. i została poprowadzona między dwoma naturalnymi grzbietami zapewniając dobry widok na stadion.

Szatnia ( apodyterion ), niegdyś z otwartym dachem centralnym, połączona została ze stadionem sklepionym tunelem o długości ponad 36 m i prawie 2,5 m wysokości.

Na zachód od hotelu zbudowano łaźnie. Łaźnie powstały w okresie budowy hotelu. Pozostałości pozwalają na określenie struktury budynku i jego podstawowego wyposażenia. Łaźnie były zasilane z pobliskiego źródła. Woda była dostarczana do jednego większego basenu i rzędu koryt, które prawdopodobnie pełniły rolę współczesnych umywalek.

Na północ od hotelu znajduje się 9 oikosów z V w. pne. Można przypuszczać, że podobnie jak w Delfach pełniły funkcję skarbców poszczególnych państw helleńskich.

W północnej części sanktuarium znajdowała się najważniejsza świątynia w Nemea poświęcona Zeusowi

ŚWIĄTYNIA ZEUSA

37.809524, 22.710427

Pierwsza świątynia Zeusa i pierwsze dwie fazy budowy Heroonu nastąpiły w czasach archaicznych w VI w. pne. Ołtarz poświęcny był małemu Ofeltesowi. Po pożarze pod koniec IV w.pne., w ramach dużego projektu wybudowano nową świątynię Zeusa, wspomniane łaźnie, hotel, stadion i trzecią fazę Heroonu. Świątynia była jedną z bardziej imponujących, starożytnych świątyń, na Peloponezie. W świątyni tej zastosowano trzy porządki architektoniczne, które przyjęły się pod koniec okresu klasycznego i zapowiadały nowości architektury hellenistycznej , takie jak smukłość kolumn (wysokość = 6,34 średnic kolumny). Świątynia została wykonana z wapienia pozyskiwanego z pobliskiego kamieniołomu. W podstawie świątynia miała 20m x 42m. Dach podtrzymywały kolumny w układzie 6 x 12. Wnętrze stanowiła cella poprzedzona przedsionkiem. Wewnątrz celli ustawiono 2 rzędy kolumn w podstawie korynckich w zwieńczeniach jońskich. Znajdujące się w tylnej części celli schody prowadziły do podziemnej krypty. Uważa się, że krypta była używana jako miejsce wyroczni, albo jako skarbnica dla sanktuarium.

Trzy kolumny świątyni nigdy nie upadły. Kilka kolejnych archeolodzy zestawili z odkrytych części. Wokół świątyni znajduje się kwadratowy plac, na którym znajdowały się pomniki, mniejsze ołtarze. Plac otacza święty gaj cyprysowy. Po wschodniej stronie świątyni znajduje się unikatowy ołtarz Posejdona. Jest bardzo długi. Jego rozmiary uzasadnia prawdopodobnie fakt, że wszyscy sportowcy i trenerzy składali tu przysięgi i ofiary przed zawodami. Ołtarz ten pochodzi z V w. pne.

STADION

Ok. 500 m na wschód od świątyni Zeusa znajduje się wielki stadion 37.806867, 22.714610 na ok. 30 a nawet 50 tysięcy widzów. Zbudowany został w IV w. pne. Na tym stadionie odbywały się wspomniane igrzyska. Stadion został połączony z sanktuarium świętą drogą. Zaczynała się od dziedzińca otoczonego kolumnadą. Następnie trzeba było przejść przez sklepiony tunel wychodzący wprost na bieżnię stadionu. W tunelu zachowały się starożytne graffiti na ścianach.

Stadion ma prawie 200 m długości. Obfituje w niezwykłe rozwiązania techniczne. Na obrzeżach stadionu wykonano kamienny kanał zasilany wodą przez rury przejmujące wodę z pobliskiego wzgórza. W odpowiednich odległościach znajdowały się zbiorniki zapewniające zawodnikom dostęp do bieżącej wody. Zachowała się kamienna linia startowa ( balbis ), na zachodnim krańcu płyty stadionu, gdzie można zobaczyć podstawy mechanizmu startowego i jego trzynaście bramek.

Na krawędzi płyty stadionu umieszczono małe słupki co 100 stóp w celach podobnych jak oznaczenia na współczesnych stadionach. Jedną z najbardziej unikalnych cech jest starożytna szatnia z kamienną kolumnadą. To tutaj sportowcy rozbierali się, nasączali ciała olejkami i rozgrzewali się przed startem. Z szatni droga prowadzi przez wspomniany sklepiony tunel na stadion. Widzowie zasiadali na zgrubnie wykonanych stopniach, wykutych w miękkiej skale. Dwa lub trzy rzędy siedzeń sąsiadujące z płytą stadionu były wykonane z większą pieczołowitością.

Stadion został odsłonięty przez archeologa Stephena G. Millera i jego zespół z University of California w Berkeley.

IGRZYSKA ANTYCZNE

Pierwsze historyczne igrzyska w Nemea odbyły się w 573 r. pne. Igrzyska organizowano na cześć Zeusa. Rozgrywano je zawsze rok przed, i rok po igrzyskach w Olimpii. Organizowano konkursy w wielu dyscyplinach. Tutaj zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach byli nagradzani, nie tak jak w Olimpii lub Delfach wieńcami laurowymi, lecz koronami z dzikiego selera, nawiązującego do legendy o dziecku Lykourgosa i Eurydyki.

Igrzyska nemejskie zaczęto organizować najpóźniej z czwórki podobnych, ale były równie ważne jak rozgrywane w Olimpii, co dowodzi zapis w ateńskim prawie z. 430 r. pne., który zapewniał zwycięzcy darmowe posiłki na całe życie. W V w. pne. igrzyska starano się przenieść do Argos. Wydaje się, że wróciły one w r. 330 r. pne. za sprawą Filipa II Macedońskiego, który sfinansował rozbudowę sanktuarium. Lokalizacja igrzysk nie była pewna ponieważ w 235 r. pne. Aratos z Sicyonu, zabiegał o sprowadzenie igrzysk z powrotem do Nemei. W rezultacie tych starań przez pewien czas igrzyska organizowano naprzemiennie w Nemea i Argos. Wkrótce jednak definitywnie przeniesiono je do Argos. To ograniczyło znaczenie sanktuarium. W IV w. ne. założono osadę wczesnochrześcijańską z bazyliką i baptysterium - której fundamenty są do dziś widoczne. Osada ta została porzucona w połowie VI w. ne. kiedy wyschła rzeka w dolinie.

Igrzyska odbywały się przez kilka dni, zazwyczaj krótko po letnim przesileniu. Były podobne do tych w innych świętych miejscach. Najważniejszym wydarzeniem był wyścig pieszy na jednej długości toru stadionowego. Innymi wydarzeniami były wyścigi konne na różnych długościach stadionów: diaulos (podwójne), hippios (cztery długości), dolichos (aż dwadzieścia cztery długości) i hoplitodromos (jak dialous, ale w pancerzu hoplity). Ponadto odbywały się zawody bokserskie ( pyx ), zapasy, kombinowany boks i zapasy ( pankration ) i pentatlon - wyścig stadionowy, rzut oszczepem ( akonti ), dyskiem ( dyski ) i skok w dal ( halma ). Wyścigi konne odbyły się również na torze hipodromowym i obejmowały wyścig czterech rydwanów o długości 8400 m ( tethrippon ), wyścig dwóch rydwanów o długości 5600 m ( synoris ) i wyścig konny o długości 4 200 m ( keles ). Dwa kolejne konkursy były dla heroldów ( kerykes ) i trębaczy ( salpinktai ). Zwycięzca tego pierwszego wygrywał prawo do ogłaszania wydarzeń sportowych i zwycięzców, a ten ostatni zdobywał przywilej ogłaszania herolda. W okresie hellenistycznym do programu dołączono konkursy śpiewu, fletu i liry .

Zawodnicy i widzowie przybywali z całej Grecji. Zawodnicy zostawali podzieleni na trzy grupy wiekowe: chłopców (12-16 lat), młodzież (16-20 lat) i mężczyzn (powyżej 21 lat). Sportowcy i zawody były nadzorowane przez specjalnie wyszkolonych Hellanodikai, którzy działali zarówno jako sędziowie i organizatorzy. Nosili czarne szaty, być może na pamiątkę śmierci Opheltesa. Zawodnicy rywalizowali nago, a zwycięzcy otrzymywali koronę dzikiego selera.

IGRZYSKA WSPÓŁCZESNE

Profesor Miller nie tylko odsłonił starożytny stadion podczas swoich prac ale także wskrzesił same zmagania sportowe. Powstało Stowarzyszenie odrodzenia igrzysk nemejskich. Organizuje ono niekomercyjne olimpiady, które przyciągają wielu zawodników i widzów z całego świata. Konkurenci ubierają się tak, jak robili to starożytni Grecy i rywalizują na antycznym stadionie. Nie podtrzymano tradycji występów nago. Zawodnicy biorą udział w biegu pod nazwą "Ślady Heraklesa" na dystansie 7 km, który przebiega okolicznymi drogami Nemei i kończy się na stadionie. Uczestnicy wyścigów są w różnym wieku. Każdy może wziąć w nich udział. Podobnie jak igrzyska olimpijskie odbywają się co cztery lata, w tym samym roku co współczesna olimpiada, ale w czerwcu. Dodatkowe informacje : Nemeangames.org.

LEGENDA I HISTORIA

Igrzyska nemejskie są związane z siedmioma herosami podróżującym w kierunku Teb. Była to grupa wojowników, którzy wyruszyli z Polinices, by odebrać Teby od brata, Eteoklesa. W drodze do Teb siedmiu zatrzymało się w Nemei, gdzie rządził król Lykourgos z królową Eurydike.

Król i królowa mieli nowonarodzonego syna, imieniem Opheltes, dla którego Wyrocznia w Delfach zawyrokowała, że nie może dotknąć ziemi, dopóki nie będzie mógł chodzić.

Jednak pewnego dnia pielęgniarka dziecka, Hypsipyle, szła z dzieckiem, gdy siedmiu herosów zatrzymało się w Nemea. Poszukiwali źródeł wody. Hypsipyle odłożyła dziecko na wiązkę dzikiego selera, zabierając przybyszów do studni.

Dziecko leżało na ziemi wbrew ostrzeżeniu Wyroczni. Wkrótce, pojawił się wąż i pożarł dziecię.

Siedmiu herosów odebrało ten fakt jako zły omen i postanowiło uczcić duszę zabitego dziecka i przebłagać bogów, organizując na miejscu igrzyska pogrzebowe. Tak narodziła się tradycja się igrzysk nemejskich. Zgodnie z tym mitem, zwycięscy uczestnicy igrzysk otrzymywali koronę z pietruszki lub dzikiej formy selera zaś sędziowie przybierali czarne szaty na znak żałoby.

Inna wersja legendy wspomina, że igrzyska zostały zapoczątkowane ku czci pierwszej wielkiej pracy Heraklesa (Herkulesa). W Nemea Herkules wykonał pierwsze swoje zadania - zabicie lwa, którego Hera wysłała, by zniszczyć Nemea. Herkules zamieszkał w jaskiniach góry TRITOS. Lew podnosząc się z ziemi tuż przed śmiercią, wykorzystując swoją niesamowitą siłę, zamienił się w konstelację Lwa w gwiazdozbiorze (każda z 12 prac Herkulesa jest związana ze znakiem zodiaku).

Pauzaniasz (II, 15, 2-3) wspomina, że w Nemea jest tumulus jako pomnik dla Lykourgosa, ojca Opheltesa. Współczesne badania archeologiczne nie potwierdzają tego faktu.

MUZEUM

Muzeum Archeologiczne w Nemei powstało dla eksponowania wykopalisk prowadzonych przez Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, przede wszystkim dzięki hojności bankiera i dobroczyńcy Rudolfa A. Petersona. Zostało przekazane państwu greckiemu 28 marca 1984 r. Wejście do muzeum znajduje się po zachodniej stronie.

Muzeum Nemea jest jednym z najlepszych małych muzeów archeologicznych w Grecji, dobrze zorganizowane, udostępnia opisy w języku angielskim. W muzeum można obejrzeć makiety świątyni. Pierwsza ukazuje, wygląd sanktuarium w 573 r. pne, druga w 500 r. ne. Prezentowane są akcesoria z igrzysk i skarby z grobowców. Klejnotem kolekcji, jest złoty Skarb Aidonii, wykwintny zestaw złotych pierścieni, stempli i koralików z terenu Aidonia, w pobliżu Nemea. Skarb odzyskany został przez Grecję dzięki czujności naukowców (patrz zakładka Nr 2176).

Ważnymi znaleziskami archeologicznymi jest rzadki stół ofiarny i spiżowy sprzęt sportowy, w tym końcówki oszczepów, strigile (skrobaki do oczyszczania ciała) i dyski. Inne znaleziska to posążki wotywne i imponujący zestaw monet i ceramiki, które świadczą udziale zawodników z wielu miejsc świata helleńskiego. Muzeum Archeologiczne w Nemei zawiera wiele eksponatów i znalezisk, przedmioty związane z zajęciami sportowymi, artefakty archeologiczne (biżuterię ceramika, narzędzia, broń itd). Kolekcja elementów architektonicznych i inskrypcji (Nemea, Fliounta, Petri).

Warto obejrzeć wideo, które wyjaśnia niezwykle skomplikowany mechanizm wyścigów.

telefon

0030 27460 22739

Opłata za wstęp obejmuje zwiedzanie stanowiska archeologicznego, muzeum i stadionu.

Godziny otwarcia: 8: 00-19: 00, do 20: 00 a od października do listopada do godziny 15-mar

Cena biletów: normalny: 6 EUR, zniżkowy: 3 EUR

Dni wolnego wstępu

6 marca (ku pamięci Meliny Mercouri)

18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)

18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)

Ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa)

28 października

Wstęp wolny dla:

Obywatele Państw Członkowskich Unii Europejskiej, którzy ukończyli 65 lat, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu w celu weryfikacji ich wieku i kraju pochodzenia.

Członkowie rozmaitych towarzystw i studenci (warto sprawdzić prawo do ulgi)

Osoby poniżej 18 roku życia, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu w celu potwierdzenia wieku.

ZAMKNIĘCIE EKSPOZYCJI

Wspomniany amerykański archeolog Miller, który dokonał wielu odkryć w Nemea, poinformował 3 stycznia 2018 r., że z powodu braku strażników ekspozycja jest niedostępna dla odwiedzających przez większą część roku. Warto się więc upewnić czy ekspozycja jest w danym dniu otwarta.

BITWA NAD RZEKĄ NEMEA (patrz zakładka nr 2177)

W 394 r. pne. rozegrała się bitwa nad rzeką Nemea. Do walki stanęła Sparta (z sojudsznikami Achajami, Eleistami, Mantinami i Tegeatesem ), a koalicją Ateńczyków, Beocjan, Eubei, Koryntu, Argiwami, Tebami i Argos.

SZLAKI WINA NEMEA https://peloponnesewineroads.com/corinthia/?lang=en

winiarnie

Okolice Nemea słyną między innymi z produkcji wina. Agioritiko jest głównym rodzajem winogron tutaj uprawianych. Daje wino o głębokiej, czerwonej barwie i aksamitnych jagodowo-wiśniowych aromatach z nutką tytoniu.

Można łatwo dostać się do pierwszej winnicy pieszo od stanowiska archeologicznego. Dotarcie do innych winnic nie powinno być trudne ponieważ mieszkańcy zadbali o oznaczenie dojazdu do nich. Można też trafić na mapę ilustrującą lokalizację winnic. Do najbardziej znanych winnic w Nemea należy Gaja Wines 37.856308, 22.670467 , której założyciele mają wykształcenie wyższe w dziedzinie rolnictwa i enologii. Produkują kilka popularnych win w miejscowości Koutsi w Nemea. Ich flagowym winem jest Gaia Estate, a także Agiorgitiko. George Palivos jest winiarzem trzeciej generacji Agioritiko. Domaine Spiropoulos 37.632614, 22.386746 to kolejna dobrze znana rodzina winiarska, która produkuje wino od 1860 r. Uprawia około 40 akrów ekologicznych winogron Agiorgitiko. Inne winnice w okolicy to Wytwórnia win Semeli, które tworzą różowe, czerwone i tsipuro. Tutaj można zarezerwować noclegi z wyprzedzeniem co pozwala kierowcy wziąć równoprawny udział w degustacji. Winiarnia położona najbliżej starożytnego stanowiska archeologicznego w Nemei to Papaioannou Estates 37.806773, 22.706961 , winnica rodzinna Gofas. Istnieje kilka mniejszych winnic, na które można natknąć się, a nawet dowiedzieć, czy można znaleźć mapę Nemean Wine Roads.

DOJAZD

Przejazd autobusem do / z Koryntu Isthmus kosztuje ok. 5 EUR. Przejazd trwa jedną godzinę. Rozkład przewiduje cztery do pięciu kursów dziennie w dni powszednie i jeden w niedzielę. Autobusy zatrzymują się na życzenie poza przystankami w drodze do nowej Nemea, około 4 km na północny zachód od starej Nemea.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

Language version of the site in preparation

Sprachversion der Site in Vorbereitung

Obiekty w poliżu