2137 ZDOBYCIE TRIPOLITSY = TRIPOLIZY = TRIPOLIS

WP

Najistotniejsze parametry

  • Typ obiektu
    BITWA

Opis

2137 ZDOBYCIE TRIPOLITSY = TRIPOLIZY = TRIPOLIS

37.511792, 22.372880

W Tripolicy (ob. Tripolis), stolicy osmańskiego Peloponezu,  wielu muzułmanów schroniło się wraz z rodzinami na początku powstania, uciekając przed masakrami w południowych częściach kraju. To czyniło z miasta ważny cel dla greckich rewolucjonistów. Mieszkało tu wielu bogatych Turków i Żydów,

Było także celem umożliwiającym zemstę za masakrę dokonaną przez Turków kilka miesięcy wcześniej, po nieudanym buncie w Mołdawii na początku 1821 r. Osmański garnizon został wzmocniony w maju przez wojska, w tym kawalerię, dowodzone przez Kehayabey Mustafa wysłaną przez Hursida Paszę.

Zdecydowane zwycięstwo rebeliantów w bitwie pod Valtetsi i starcia w Dolianach i Vervenie, powodowało, że greccy rewolucjoniści mieli kontrolę nad większością obszarów Peloponezu. Miasto było od kwietnia 1821 r. otoczone przez lokalne nieregularne siły greckie. Początkowo oblężenie nie mogło odnieść skutków ponieważ Grecy nie dysponowali artylerią i często byli rozpraszani przez kawalerię turecką. Od maja głównodowodzący Kolokotronis (patrz zakładka Nr 2106) rozpoczął ściślejsze oblężenie Tripolicy. Siły greckie dwukrotnie pokonały Turków, którzy bezskutecznie próbowali przerwać oblężenie. W mieście pogarszały się warunki z powodu braku żywności i wody pitnej. Korzystając z tego, Kolokotronis rozpoczął skryte rozmowy z przywódcami oblężonych, dążąc do ich kapitulacji. Przekonał albański kontyngent kierowany przez Elmasa Beya, aby zawarł osobne porozumienie o bezpiecznym wycofaniu do Argos. To oczywiście zmniejszyło siły obrońców. Porozumienie było dziełem Dimitriosa Plapoutasa (patrz zakładka Nr 2142).

Greccy przywódcy byli także w stałym kontakcie z tureckimi obrońcami. Rozmowy prowadzono bez stosownej koordynacji. Kolejne petycje zostały ostatecznie uznane przez oblegających jako celowe zwlekanie, w oczekiwaniu na posiłki otomańskie.

W oczekiwaniu na upadek miasta, do 22 września ok. 20 000 Greków zgromadziło się pod murami miasta. Niektórzy Grecy wystawili nawet stragany na których sprzedawano po drakońskich cenach żywność oblężonym. 23 września zauważono, że niektóre fragmenty murów nie są obsadzone przez obrońców. Oddziały greckie wykorzystały ten fakt i wdarły się do miasta. Wkrótce rozpoczęło się plądrowanie domów i masakra ludności. Opisy świadków masakry są wstrząsające. Zabito kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Ufortyfikowana cytadela poddała się trzy dni później z powodu braku wody. Wielu Greków obładowanych kosztownościami trafiało przy bramach na tych, którzy w łatwy sposób chcieli się wzbogacić. Dochodziło do bratobójczych starć w których zginęło wielu Greków. Wkrótce po zajęciu miasta wielu "wzbogaconych" Greków opuściło swoje oddziały i udało się w swoje strony rodzinne.

Dramatyczne wydarzenia były powodem podziału wśród Greków, który następnie zaowocował ostrą polaryzacją obozów politycznych by wreszcie przekształcić się w jawną wojnę domową.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

Obiekty w poliżu