2132 FRANK ABNEY HASTINGS

Najistotniejsze parametry

Opis

2132 FRANK ABNEY HASTINGS

Aby zaradzić niedociągnięciom przestarzałej greckiej marynarki wojennej Hastings, angielski filhellen, uzyskał wsparcie finansowe w 1824 r. lorda Byrona i Londyńskiego Komitetu Greckiego, na zakup sześciu okrętów wojennych napędzanych silnikami parowymi.

Zamówili statek "Wytrwałość" w stoczni Brent, Deptford a silniki parowe od Galloway, Smithfield. Budowa okrętu przebiegała dość sprawnie. Poważne problemy pojawiały się w trakcie prób nowoczesnego napędu. Okręt został ukończony w maju 1826 r. W takcie rejsu do Grecji konieczny był postój na Sycylii w celu naprawienia napędu. Ostatecznie okręt dopłynął do Grecji we wrześniu i został przemianowany na "Karteria".

Wreszcie w lutym 1827 Hastings podjął współdziałanie z Thomasem Gordonem (patrz zakładka Nr) i podjął próbę oswobodzenia Aten, obleganych przez tureckiego dowódcę Reshida. Ostrzał wroga z portu w  Pireusie zakończył się sukcesem, ponieważ miasto zostało zmuszone do kapitulacji w dniu 5 czerwca. Hastings następnie przerwał turecką komunikację między Volo i Oropus i zdobył kilka statków. W okolicach wyspy Tricheri (Trikeri) zniszczył tureckie okręty, ale w starciu jego okręt Karteria został poważnie uszkodzony i musiał udać się do Poros w celu naprawy. Hastings zatopił 29 września 1827 siedem tureckich okrętów w Zatoce Salona, nad Zatoką Koryncką. To zmusiło flotę egipsko-turecką do ucieczki i przebijania się przez aliancką blokadę morską i schronienia się w zatoce Nawarino. Ta decyzja ostatecznie skutkowała późniejszym zniszczeniem floty tureckiej w zatoce w dniu 20 października 1827 r.

W konsekwencji Hastings mógł dość swobodnie operować w sąsiedztwie greckich wysp i wzdłuż wybrzeża Grecji kontynentalnej. To ułatwiło Grekom poszerzenie ich terytorium i zdobycie ważnych punktów strategicznych.

29 grudnia 1827 Hastings zdobył wysepkę Vasiladi 38.339003, 21.384495, klucz do fortyfikacji Mesolonghi. Uwolnił więźniów, których podjął razem z tureckim gubernatorem. (Finlay, str 187). Hastings został zniesmaczony zaniedbaniami prowadzenia wojny, zaproponował rezygnację z udziału w walkach. Jednak w maju 1828 r. został nakłoniony do wznowienia aktywnych operacji dowodzenia małą eskadrą w zachodniej Grecji. 25 maja został ranny w ataku na Anatolikon, a amputacja lewego ramienia stała się konieczna. Popłynął do Zante w poszukiwaniu kompetentnego chirurga, ale tężec spowodował śmierć, zanim Karteria mogła wejść do portu. Charilaos Tricoupi w mowie pożegnalnej uznał, że Hastings był najlepszym cudzoziemskim oficerem, w którego charakterze i czynach były elementy prawdziwej wielkości.

hastings został pochowany w Akademii Morskiej na Poros.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

Obiekty w poliżu