2108 BITWA NAVARINO 1827 R

WP

Najistotniejsze parametry

  • Typ obiektu
    BITWA

Opis

2108 BITWA NAVARINO 1827 R

36.949844, 21.685035

UKŁAD SIŁ PRZED BITWĄ

Czasy świetności floty tureckiej jest minął. Mimo tego siły morskie Sultana i Pasha kapudan Muharrama Bey zgromadzone w zatoce Navarino stanowiły poważne zagrożenie. Stanowiło także złamanie postanowień Traktatu londyńskiego. Oprócz fregat tureckich stanęły tu pancerniki Egiptu i Tunezji. Aarmada składała się z 66 jednostek, wyposażonych w ponad 2100 dział. Turcy mogli również liczyć na wsparcie artylerii przybrzeżnej. Skierowanie floty tureckiej do zatoki było podyktowane koniecznością wsparcia Ibrahima pasza na Peloponezie. Na tureckich okrętach przebywał francuski taktyk Letellier i kilku innych oficerów francuskich na tureckim żołdzie.

Eskadra państw sprzymierzonych pod dowództwem Anglika Codrington składała się z 22 okrętów wyposażonych w 1.300 dział.

SYTUACJA PRZED BITWĄ

Tuż przed przybyciem do brzegów Grecji dowództwo podjęło próbę rozwiązania konfliktu pokojowo. Dowódcy europejscy przybyli do siedziby Ibrahia w Nowym Navarino ( ob. Pylos). Pasza Ibragim podczas negocjacji w imieniu sułtana obiecał trzytygodniowy rozejm, który niemal natychmiast złamał. Świadczyły o tym pacyfikacje wsi w okolicach Koroni. W tej sytuacji flota sprzymierzonych zablokowana Turków w zatoce Navarino.

Bitwa pod Navarino została w dużej mierze przegrana przez Turków, zanim się zaczęła. Sytuując się w zatoce, flota osmańska faktycznie pozbawiła się przewagi liczbowej, gdyż tylko niewielka część ich statków mogła uczestniczyć w walce. Także artyleria nabrzeżna miała ograniczone pole ostrału..

Alianci planowali zaatakować dwiema kolumnami: Brytyjczycy i Francuzi mieli atakować prawą flankę, a rosyjska flota włączyć się do walk po prawej stronie.

POCZĄTEK BITWY

Rankiem 8 października 1827 brytyjsko-francuska kolumna, rozpocząć powolny manewr w kierunku Turków. Okazało się, że Turcy ustawili swoje okręty w trzech szeregach ukształtowanych w wielki półokrąg. Po osiągnięciu odległości dogodnej do ostrzału, statki sprzymierzonych zatrzymały się. Zauważono niepokojące ruchy na pokładzie brandera tureckiego. Admirał Codrington wysłał poselstwo do Turków w celu wyjaśnienia działań Tuków. Turcy ostrzelali z karabinów posłańców w wyniku czego zabili członków poselstwa. Najbliższe okręty sprzymierzonych skierowały ostrzał karabinowy. W odpowiedzi jedna z egipskich fregat wystrzeliła ze swych dział w kierunku francuskiego okrętu Sirene. Z obu stron rozpoczęto artyleryjski ostrzał. Wkrótce flota sprzymierzonych odniosła pierwsze sukcesy. Flagowy okręt brytyjski Asia zatopił dwa największe okręty wroga. W tym momencie dołączyła flota rosyjska powodując radykalnej zmianę. Centrum walk znalazło się w otoczeniu rosyjskiego okrętu „Azow”, pod dowództwem Michaiła Łazariewa. Podjął walkę z pięcioma statkami wroga, zatapiając dwa z nich, mim, że był ostrzeliwany z nabrzeżnych baterii. Azow otrzymał wsparcie od francuskiego okrętu "Breslau". Po latach pojawiały siuę informacje, że Francuzi kierowali także ogień w kierunku rosyjskich okrętów ale informacje te nigdy nie zostały potwierdzone. Po tym "Azow" , wsparł brytyjski okręt „Azja”, który walczył z flagową jednostką wroga. Jednym z najbardziej ostrzeliwanym okrętem była "Genua". Pokonała ona dwa tureckie okręty, na których walczyło ok 1600 marynarzy. Straty na "Genui" były stosunkowo niewielkie. Zginęło 27 marynarzy w tym kapitan statku.

KONIEC BITWY

Bitwa pod Navarino trwała nieco ponad cztery godziny i była jedną z bardziej zwartych walk okrętów żaglowych. Mimo, że akwen powinien być dobrze znany Turkom to kilka okrętów osiadło na mieliźnie. Turcy stracili 9000 marynarzy i prawie wszystkie okręty. Tylko jeden okręt turecki zdołał uciec mimo, że był poważne uszkodzony.

Zginęło 170 marynarzy aliantów, nie tracąc ani jednego statku. Taki wynik dramatycznie zmienił cały układ sił w regionie.

KONSEKWENCJE

Bitwa pod Navarino było preludium do kolejnej wojny rosyjsko-tureckiej. Innym jego wynikiem była zmiana w greckich i tureckich sił. Po druzgocącej klęsce, Turcja weszła w okres poważnego kryzysu politycznego. To umożliwiło Grekom uzyskać pełną niezależność państwową.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

Obiekty w poliżu