2091 WĄWÓZ IMBROS K CHORA SFAKION CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  8000 m
 • Szerokość:
  2 m
 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  Wąwóz
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  całkowicie osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2091 WĄWÓZ IMBROS K CHORA SFAKION CHANIA KRETA

35.248114, 24.167451

35.210543, 24.169017

Wąwóz Imbros jest drugim lub trzecim po wąwozie Samaria i Agia Irini k Sougia pod względem popularności na Krecie. Jest dostępny nawet dla dzieci. Wszystkie wymienione wąwozy objęte zostały europejską ścieżką turystyczną E4. Popularność wynika z faktu, że przejście jest mniej wymagające i nie zabiera całego dnia. Dostępny jest przez cały rok, chyba że pada deszcz lub śnieg. To sprawia, że jest szczególnie popularny w okresie wiosennym, kiedy wąwóz Samaria jest zamknięty. Dla wielu osób (zwłaszcza Australijczyków i Nowozelandczyków oraz Brytyjczyków) wędrówka przez wąwóz Imbros jest niemal pielgrzymką. Wiele osób miało rodziców lub dziadków, którzy walczyli z wojskami sprzymierzonymi na Krecie i przeszli przez wąwóz w maju 1941 r., aby dotrzeć z Krety do Egiptu. Punkt początkowy wędrówki znajduje się przy uczęszczanej, dobrej drodze z Chania do Chora Sfaktion.

CHARAKTERYSTYKA WĄWOZU

Trasa ma długość 8 km, różnica poziomów wynosi ok. 600 m, a średni czas przejścia to ok. 2,5 godziny. Ścieżka jest z reguły dość dobrze utrzymana. Nie ma możliwość zgubienia trasy, wystarczy trzymać się dna wąwozu. Mimo że wąwóz jest znacznie mniejszy od Samaria, istnieją bardzo spektakularne odcinki, szczególnie te bardzo wąskie.

MIEJSCOWOŚĆ IMBROS

Wioska Imbros (aka Nimbros) znajduje się na wysokości 780 m. npm. na południowym krańcu żyznej równiny Askyfou.

W Imbros znajduje się kilka kawiarni i tawern (z dużą ilością miejsca na parking). Stąd drogi do wejścia do wąwozu są wyraźnie oznaczone. W zależności od tego, z którego punktu się startuje, do początku trasy zejście do wąwozu trwa 3 do 10 minut.

WYPOSAŻENIE

Buty sportowe są w zasadzie wystarczające dobre do tego spaceru. Lepiej jednak wziąć takie, które chronią i usztywniają nogę w kostce. W środkowej części trasy zorganizowany jest punkt w którym teoretycznie można zakupić napoje, dostępne są toalety. Tutaj zwykle następuje kontrola zakupionych biletów. Zdarza się, że można otrzymać na pamiątkę cienki plasterek drewna cyprysowego, które bardzo silnie pachnie. Uważa się, że aromat ma właściwości lecznicze. Dotychczas w tym miejscu oczekiwał osioł lub muł na tych którzy z różnych powodów nie mogli kontynuować spaceru.

Ponieważ zdarzało się, że nie było można kupić napojów dlatego bezpieczniej jest zabrać ze sobą ok 3 l napojów na osobę. Wąwóz jest miejscami bardzo wąski (poniżej 2 metrów szerokości w jednym punkcie!) i rośnie dużo drzew, dlatego wędrówka odbywa się w cieniu przez większość trasy. Nie ma więc większych wymagań co do ochrony przed nadmiernym naświetlaniem.

W wielu miejscach istnieje możliwość połączenia telefonii komórkowej, warto więc wziąć telefon na wszelki wypadek.

WEJŚCIE DO WĄWOZU

Ścieżka do wąwozu zaczyna się tuż przy wiosce Imbros. Przy drodze znajduje się kilka punktów widokowych, mały parking i tawerna z szerokim widokiem na wąwóz. W pierwszej części wąwozu j jest mały dom, w którym jest kasa pobierająca opłaty za wstęp (2,5 euro).

WĘDRÓWKA WĄWOZEM

Początkowa część wąwozu, która jest dość szeroka, nazywa się Porofarago lub Porolagos. Początkowo trasa schodzi w kierunku południowym, a ściany boczne są stosunkowo niskie. Ale podczas zejścia, kanion ciągle się zwęża, ściany boczne wznoszą się coraz wyżej, a sceneria robi wrażenie. Wkrótce boki kanionu zaczynają się zbliżać i wznoszą się jeszcze wyżej. Widać różne jaskinie. Rosną stare cyprysy, dęby, sosny, oleandry i klony uczepione w różnych miejscach do skał. Są też dzikie drzewa figowe, platany, cyklameny (kwitnące w zależności od pory roku). Na wiosnę jest mnóstwo interesujących kwiatów (Dragon Lily). Wspaniałym doznaniom, często towarzyszy dźwięk dzwonków zawieszonych na kozich szyjach.

Idąc dalej, przekracza się pozycję nazwaną Samolotem, gdzie rozbił się niemiecki samolot podczas drugiej wojny światowej (szczątki znajdują się w muzeum wojennym w Askyfou). Zaraz potem napotyka się pierwsze bardzo wąskie przejścia wąwozu, a następnie dociera do stanowiska Gournia (tj. Dorzecza), gdzie w zimie wypełnionych jest wodą kilka małych zagłębień w skałach. Następnie docieramy do najbardziej imponującej części Wąwozu, Stenada. Tutaj ściany wąwozu zbliżają się do 1,6 m, a ich wysokość sięga 300 m! Skały są rzeźbione w bardzo piękne formacje. Po tym wąskim punkcie kanion rozszerza się i dochodzi się do miejsca Mesofarango - miejsce dobrego na odpoczynek. Jest tu wenecka cysterna wodna i chatka strażnika wąwozu. Po kilku metrach przekracza się osuwisko zaraz po imponującym zwężeniu w Gremnaria. Po około 90 minutach spaceru od wejścia do wąwozu (2 godziny dla idących bardzo wolno), po prawej stronie znajduje się imponujący kamienny łuk Xepitira 35.216053, 24.166862. Kontynuując podróż, przechodzi się przez wąskie przejścia i wkrótce wąwóz się poszerza. Stąd są piękne widoki na Morze Libijskie. Dociera do wyjścia z wąwozu w pobliżu wioski Komitades. Tuż przy wyjściu znajdują się tawerny. Tutaj ceny są wysokie, a jakość gorsza niż w bardziej konkurencyjnym miejscu jakim jest centrum starej wioski oddalonej o ok. 10 min. Tutaj jest także więcej opcji do wyboru.

WIOSKA KOMITADES

Komitades, położone na końcu Wąwozu Imbros, było kiedyś spokojną wioską. W ostatnich latach rzuciło się na obsługę spacerowiczów wąwozu. Doprowadziło to do sytuacji, w której zdzierstwo stanowi duży problem.

Zwykle tu oczekują autobusy na uczestników zorganizowanych wycieczek przez wąwóz Imbros. Jeśli chce się wrócić do Imbros lub Hora Sfakion, należy zapytać o możliwość transportu w którejś z tawern. Wielu mieszkańców zajmuje się nieoficjalnie usługami przewozu pasażerów niekiedy lokując kilu turystów w skrzyni pickupa.

HISTORIA

Wąwóz był do niedawna jedynym połączeniem pomiędzy Chania i Hora Sfakion. Przez wieki juczne zwierzęta transportowały rozmaite towary między północą a południem krety. Zbudowano naturalny szlak. Pozostałości tego szlaku można wciąż rozpoznać napotykając na odcinki starego brukowanego kamienia. Stanowiąc jedyną drogę kanion był teatrem kilku bitew między Turkami a Kreteńczykami podczas rebelii w 1821 i 1867 roku.

EWAKUACJA

Wąwóz Imbros był główną trasą, przez którą Sprzymierzeni ewakuowali się z Krety pod koniec maja 1941 r. Blisko 20 000 żołnierzy kierowało się z północy wyspy przez wąwóz Imbros do Hora Sfakion, gdzie miały zostać odebrane przez statki wysłane z Egiptu. Około 13 000 żołnierzy udało się wsiąść na statki. Pozostali wpadli w ręce Niemców lub uciekli w góry. W Hora Sfakion znajduje się pomnik upamiętniający te wydarzenia.

DOJAZD

Wioska Imbros znajduje się przy jednej z głównych dróg łączących północ wyspy z południem. Dociera tu autobus z Chania (pokonujący trasę Chania - Hora Sfakion), ale autobusy nie są częste i punktualne.

Najprostszym sposobem jest udział w zorganizowanej wycieczce przez lokalnych organizatorów. Informacje w tej kwestii można uzyskać w hotelu lub innym miejscu zakwaterowania. Problemy dotyczące transportu zostaną załatwione, ale straci się na swobodzie wyboru tempa wędrówki przez wąwóz.

Łatwo też dostać się do Imbros własnym samochodem. Taki wariant powoduje konieczność dotarcia z powrotem do Imbros pieszo lub wynegocjowanym środkiem transportu (6 euro).

Można też próbować złapać autobus wracający z Chora Sfaktion do Chania ok. godz. 15.15 (trzeba koniecznie sprawdzić termin). Trzeba pamiętać, że z Komitades trzeba dojść do skrzyżowania 35.203689, 24.163965 co zajmie 10 min.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

Obiekty w poliżu