2083 MIEJSCOWOŚĆ CHORA SFAKTION SFAKIA CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Miejscowość
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  nieliczne zabudowania
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

 2083 MIEJSCOWOŚĆ CHORA SFAKTION SFAKIA CHANIA KRETA

35.200403, 24.136410

 Miejscowość Chora Sfaktion leży 74 km na południe od miasta Chania, niedaleko ujścia wąwozu Imbros.

 Chora Sfaktion (znana również jako Chora Sfakia) to małe miasteczko, które stanowi centrum regionalne.

 POCHODZENIE NAZWY SFAKIA

 Istnieją trzy różne wyjaśnienia nazwy Sfakia - ale nie wiemy, która z nich jest prawdziwa.

 • Sfakia oznacza "krainę wąwozów", od słowa "sfax", co oznacza przepaść - wybitnie pasująca do Sfakii z licznymi głębokimi wąwozami.

 • Nazwa Sfakia pochodzi od drzewa oleander, zwanego "sfaka" w dialekcie kreteńskim. Istnieje również wyrażenie "to sfaka", co oznacza, że coś jest bardzo gorzkie.

 • Trzecia wersja mówi, że Hora Sfakion była pierwotnie nazywana Sfikia, ale później nazwa została skażona przez Sfakię.

 

KRAJOBRAZ

 

Otaczają ją Wysokie góry Lefka Ori. Na wybrzeżu można znaleźć malownicze plaże zwykle u wylotów słynnych wąwozów. Otoczenie jest spektakularne i zostało opisane przez Xan Fielding jako obszar "gdzie góry spotykają się z morzem."

 

Trudne warunki dojazdu powodują, że miejsca te przyciągają stosunkowo nielicznych ale kochających przyrodę turystów.

 

GÓRY

 

Lefka Ori (Białe Góry = Madares) to skaliste dość wysokie góry oferujące wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej. Trasy są odpowiednie dla amatorskich wycieczek jak i kwalifikowanej wspinaczki. Okolice Sfakia zachowały naturalne piękno dzikiego górskiego krajobrazu. Pachnes to najwyższy szczyt (2454 m).

 

WĄWOZY

 

W pobliżu znajduje się malowniczy wąwóz Samaria, jedna z najbardziej popularnych tras na Krecie. W okolicy znajdują się inne wąwozy: Klados, Domata, Elygias, Aradaina (Aradena), Sfakiano, Imbros, Asfendou i Kallikratis.

 

MIESZKAŃCY

 

Sfakianie są zaciekle niezależni i dumni, i znani są w całej Grecji jako ludzie niezwykłej odwagi. Ta cecha wykształciła się zapewne dzięki trudnemu dostępowi do miejscowości i utrzymywaniem przez długi okres braku naturalnych kontaktów.

 Mieszkańcy walczyli natomiast w licznych bitwach z zagranicznymi okupantami (Wenecjanami, Turkami i Niemcami). Walki prowadzone były w wysokich górach i głębokich dolinach otaczających Sfakię, które mieszkańcy znali w szczegółach. Podczas drugiej wojny światowej Sfakia była obszarem, którego Niemcy nigdy nie zdołali do końca pokonać.

 HISTORIA

W starożytności, rejon był głównym eksporterem mięsa do Aten. Podobno w Sfakia było niegdyś kilkaset kościołów i kaplic, zbudowanych przez pobożnych Sfakiiotów, ale niewiele z nich dotrwało do czasów dzisiejszych. Mimo tego można znaleźć wiele ciekawych przykładów budownictwa sakralnego, ale większość wydaje się być stałe zamknięta. Jeśli chodzi o inne pomniki, tablica na nabrzeżu upamiętnia wojenną ewakuację wojsk brytyjskich po ataku spadochroniarzy niemieckich podczas II wojny światowej. Ok. dziesięciu tysięcy żołnierzy zdołało się ewakuować z portu w Chora Sfakion..

 CHORA SFAKIA OBECNIE

Hora Sfakia jest miejscowością spokojną, zamieszkałą przez niewielu stałych mieszkańców, zachowującą tradycyjne wartości. Po południu robi się tłoczno, gdy dopływa prom z Agia Roumeli, miejsca docelowego w wędrówce przez wąwóz Samaria. Wtedy setki wyczerpanych turystów przenoszą się prosto do oczekujących autobusów i znikają w ciągu kilku minut.

Osoby, które zamierzają pozostać tutaj na dłużej powinny opuść przybrzeżną promenadę i przejść się uliczkami miejscowości. Tutaj nowoczesność znika, a przeszłość objawia się jedno lub dwupiętrowymi budynkami z wewnętrznymi dziedzińcami, pięknymi drzwiami w rzeźbionych kamiennych portalach. Tutaj można spróbować wynająć pokój lub poszukać kwatery w jednym z małych hoteli. Na wschód od Sfakia znajduje się Vritomartis Naturist Hotel, oficjalny ośrodek nudystów.

 Hora Sfakion ma podstawowe udogodnienia: restauracje, sklepy, kawiarnie, stację benzynową, pocztę, biuro telekomunikacyjne OTE, aptekę, posterunek policji i bankomaty. Istnieje postój taksówek i komunikacja autobusowa.

 Miejscowość pozbawiona jest możliwości imprezowania w hucznych lokalach, w zamian otwarte są tutejsze kawiarnie do późnych godzin.

 CO ROBIĆ W HORA SFAKION

Mieszkając w Hora Sfakion, można potraktować miejscowość jako bazę do zwiedzania okolicy. Okolica Sfakia ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom plaż, jak i miłośnikom sportów. Istnieją wspaniałe ścieżki do uprawiania turystyki pieszej i wysokie szczyty do wspinaczki. Nad morzem można łowić ryby, nurkować i oczywiście pływać w krystalicznie czystych wodach Morza Libijskiego.

 PORT

 Tutejszy port to stary, niewielki port wykorzystujący naturalną zatokę. W ostatnim latach zbudowano po sąsiedzku większy na wschodzie, umożliwiający przyjmowanie większych jednostek promowych. Z portu odchodzą promy i łodzie umożliwiające wygodne dotarcie do trudno dostępnych miejsc na wybrzeżu lub zorganizowanie wycieczek umożliwiających dotarcie do różnych wąwozów

PLAŻE

W miejscowości jest jedna dobra plaża Vrissi (wiosna) (patrz zakładka Nr 2079) znajduje się na zachodnim krańcu miejscowości.

Nieco na wschód od wioski jest plaża Britomartis = Vritomaris (patrz zakładka Nr 2080).

W DALSZEJ ODLEGŁOŚCI ZNAJDUJĄ SIĘ PLAŻE:

 Ilingas (patrz zakładka Nr 1607)

Filaki (patrz zakładka Nr 1791)

 Sweetwater = Glika Nera (patrz zakładka Nr 1530)

Marmara (patrz zakładka Nr 1832)

Ammoudi (patrz zakładka Nr 2081)

Frangokastello (patrz zakładka Nr 1609, 1792)

 Istnieje wiele innych zacisznych plaż do odkrywania wzdłuż wybrzeża Sfakia. Łatwo jest znaleźć zwłaszcza dysponując łodzią.

Jaskinia Daskaloyiannis

Można zwiedzić Jaskinię, jedną z kilku dużych jaskiń na klifach na zachód od Sfakii. Jaskinia jest dobrze ukryta, dlatego przywódca rebeliantów wyznaczył to miejsce na mennicę, do produkcji rewolucyjnych pieniędzy.

 Sweetwater

 20-minutowy spacer wzdłuż drogi w kierunku Anopolis prowadzi do kamienistej plaży w Ilingas, gdzie znajduje się tawerna i kilka jaskiń. Ścieżka do Loutro przecina dużą i słynną plażę Sweetwater ( gr. Glika Nera), tzn. Słodką wodę. Nazwa wiąże się z faktem, że tuż pod powierzchnią piasku, po wykopaniu dołka, można zaczerpnąć słodkiej wody. Dla tych, którzy wolą transport morzem istnieje możliwość dotarcia tu w sezonie każdego ranka łodzią z Chora Sfakion. Powrót odbywa się późnym popołudniem. Przy plaży jest mała tawerna.

Ilingas

Na wschód od Chora Sfakion znajduje się kilka plaż, do których można dotrzeć pieszo: Amoudi, która znajduje się tuż przed dużym hotelem Vritomartis, oraz Filaki, która znajduje się za hotelem przy polnej drodze. Droga prowadząca z głównej drogi w Nomikiana prowadzi do ustronnej plaży Vatalos, gdzie latem działa tawerna. Wreszcie w Fragokastello znajduje się duża piaszczysta plaża, na której morze jest płytkie i odpowiednie dla małych dzieci. Szereg innych plaż zebrano w zakładce nr 2089 pn.: PLAŻE CHORA STAKTION CHANIA KRETA.

DOJAZD

 Hora Sfakion znajduje się 74 km na południe od Chanii. Aby dostać się tam z północnej Krety, trzeba dojechać do Vrisses, wioski przez którą płyną liczne strumienie. Trasa dalej biegnie przełęczami gór Lefka Ori przez wioski Askifou, Ammoudari i Petres do Ibros (Imbros). Tutaj trzeba skosztować świetnych wypieków Sfakian. Z Vrysses do Imbros podróż trwa ok. 45 minut - z przystankami na oglądanie okolicy. W Imbros zaczyna się wąwóz Ibriotiko. Droga jezdna została poprowadzona na zboczach gór Trapezia. W połowie tej drogi zaczyna się odcinek którym trzeba pokonać kilkadziesiąt nawrotów (agrafek), z których są niezwykłe widoki. Widać nieskończony błękit południowego wybrzeża Krety, Morza Libijskiego, rozciągającego się tak daleko, jak okiem sięgnąć. Wyspy widoczne w oddali w pogodny dzień to Gavdos i Gavdopoula, najbardziej wysunięte na południe wyspy Europy.

Droga jest dość szeroka ale spotkanie z dużym autobusem na zakręcie zapewnia sporo dodatkowych wrażeń. Wkrótce dociera się do pierwszych zabudowań w górnej dzielnicy Hora Sfakion.

 W tym miejscu rośnie mały lasek, a opodal na wzgórzu są ruiny weneckiej fortecy "Sfakia" 35.200307, 24.137221.

 Droga schodzi i w końcu prowadzi do miejsca parkingowego. W lecie miejsce to pełne jest turystycznych autobusów czekających na turystów wracających z wąwozu Samaria.

 

opracował

 Krzysztof Krasiński

 mail

 krasin111@wp.pl

 http://greckirelaks.pl/

 

Obiekty w poliżu