2053 MIASTO KALAVRYTA = KALAVRITA PELOPONEZ

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Miasto
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2053 MIASTO KALAVRYTA = KALAVRITA PELOPONEZ

38.032846, 22.109360

Kalavryta to miasto w górskiej, środkowo-wschodniej części Achaea w Grecji. Miasto znajduje się na prawym brzegu rzeki Vouraikos, 24 km na południe od Aigio, 40 km na południowy wschód od Patras. Najwyższe góry w okolicy to Mount Erymanthos na zachodzie i Aroania lub Chelmos na południowym wschodzie. Kalavryta znajduje się w pobliżu starożytnego miasta Cynaetha.

HISTORIA

W późnym średniowieczu miasto było centrum Baroni Kalawrity w frankońskim Księstwie Achai, dopóki nie zostało podbite przez Bizantyjczyków w latach siedemdziesiątych XVII wieku. Pozostawało pod kontrolą Bizancjum, aż do upadku Despotatu Morea w 1460 roku.

Od 1685 w Kalavrycie panowali Wenecjanie aż do 1715. Następnie miasto przypadło Turkom. W okresie panowania tureckiego miasto nie straciło żadnego z przywilejów udzielonych przez Wenecjan. Miasto stało się ważne ze względu na rozwój handlu produktami rolnymi z odbiorcami europejskimi. Dało to podstawy powstania potężnych rodów, które później stały się liderami rewolucji. W 1821 roku, w dniu 21 marca, 600 mieszkańców otoczyło turecką załogę zamku, który wkrótce się poddał. W rewanżu Ibrahim Pasha Egiptu, zdobył i zrównał z ziemią miasto w maju 1826 r. Wielu z mieszkańców zginęło w mieście, a następnie w trakcie dramatycznego pościgu na stokach i wąwozach Chelmos Mountain.

Wybuchu greckiej Wojny o Niepodległość nastąpił w 1821 roku, w której w początkowej fazie Kalavryta pełniła ważną rolę: 21 marca 1821 roku w pobliskim klasztorze Agia Lavra podniesiono flagę buntu z inicjatywy biskupa Germanosa III.

Na początku grudnia 1943 r. 117 dywizja Jägerów armii niemieckiej rozpoczęła operację pod kryptonimem Unternehmen Kalavryta (operacja Kalavryta), mającą na celu otoczenie partyzantów greckiego ruchu oporu. 81 niemieckich żołnierzy, dowodzonych przez hauptmanna Johannesa Schobera, zostało schwytanych przez partyzantów greckich. Czterech Niemców zostało zabitych na miejscu. Niemal wszyscy zostali rozstrzelani w trakcie zawieruchy wojny partyzanckiej. Dwóch niemieckich żołnierzy się uratowało i wszczęło alarm. 10 grudnia 1943 r. dowódca niemieckiej dywizji generał Karl von Le Suire osobiście nakazał "najsurowsze środki" - zabicie męskiej populacji Kalawryta. Operacja Kalavryta była koordynowana z Patras i Aigion nad Zatoką Koryncką. Wszystkie "grupy bojowe" były wymierzone w Kalawryta. Oddziały Wehrmachtu po drodze paliły wioski, klasztory i zabijały cywilów. Po opanowaniu Kalavryta, w odwecie za zabójstwo schwytanych żołnierzy, wojska niemieckie kobiety i dzieci zamknęły w budynku szkoły natomiast wszystkich mężczyzn Kalavryta (od 14 lat wzwyż) popędzili na pole tuż za wsią. Tam zastrzelili 696 mężczyzn. Ocalało tylko 13 osób dzięki temu, że trupy rozstrzelanych przysłoniły żyjących. Potem Niemcy zapalili szkołę i miasto. Szczęśliwie część zamkniętych osób udało się wymknąć. Następnego dnia Niemcy spalili klasztor Agia Lavra.

Po wojnie rząd federalny Niemiec zaoferował rekompensatę w postaci bezpłatnych podręczników szkolnych dla szkół średnich, stypendiów dla sierot pozbawionych rodziców w trakcie masakry i budowy domu spokojnej starości. Żaden niemiecki dowódca nigdy nie został osądzony za swoje zbrodnie.

W sumie, podczas odwetu w operacji Kalawryta dwadzieścia osiem miasteczek, wiosek, klasztorów zostało zniszczonych. W samej Kalavryta około 1000 domów zostało splądrowanych i spalonych, a ponad 2000 zwierząt zabrali Niemcy.

Masakra została upamiętniona w książce z 2014 r. Sierociniec Hitlera: Demetri of Kalavrta autorstwa Marc Zirogiannis. Ta historyczna nowela opowiada o masakrze z perspektywy rodziny Zirogiannis. Tytuł jest nieco mylący, ale chodzi o sposób w jaki hitlerowskie wojska traktowały chłopców w greckich wioskach oraz o sposobach przetrwania w tak okrutnych warunkach.

Dziś miejsce tych wydarzeń jest traktowane jako miejsce pamięci, upamiętniane w grudniu każdego roku.

W dniu 18 kwietnia 2000 r. ówczesny prezydent Republiki Federalnej Niemiec Johannes Rau odwiedził Kalawryta i wyraził skruchę i smutek z powodu tragedii.

Należy podejść do dużego białego krzyża na szczycie wzgórza, pomnika zbudowanego ku czci rozstrzelanych, a także zwiedzić Muzeum Holokaustu w Kalawryta, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z historią i tradycjami miasta.

ORIA ZAMEK K KALAVRITA

38.032879, 22.130492

Zamek Oria zbudowany został w XIII w. na stożkowym wzgórzu na wschód od miasta Kalavryta. Był siedzibą barona Kalavryta (Othon de Tournay, 1208 r).

KOLEJKA KALAVRYTA - DIAKOPTO

38.033548, 22.109887

Kalavryta jest południową stacją kolejki zębatej Diakopto-Kalavryta. Przejażdżka zębatą kolejką łączącą greckie miasteczka Kalavryta i Diakopto to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Peloponezu. (Szczegóły patrz zakładka Nr 2052)

OŚRODEK NARCIARSKI

38.006142, 22.198379

Entuzjaści sportów zimowych powinni zdecydowanie wybrać się do Ośrodka narciarskiego Kalavryta. Zbudowany został u podnóża góry Helmós, na wysokości 2340 m. Jest jednym z najbardziej znanych ośrodków w Grecji, dzięki nowoczesnej infrastrukturze i udogodnieniom. (Szczegóły patrz zakładka Nr 2051)

WĄWÓZ VOURAIKOS

Wąwóz Vouraikos jest częścią europejskiej ścieżki E-4

W pobliżu Kalavryta można podążać wąwozem Vouraikos , chodzić na wycieczki górskie, wspinaczkę, jazdę terenową, kolarstwo górskie i spadochroniarstwo. Wąwóz zaczyna się około 3 km na południe od miejscowości Kato Zachlorou, kończy się ok 4 km od m. Diakopto położonej na wybrzeżu.

Po drodze w wąwozie mija się wielu spacerowiczów (Szczegóły patrz zakładka Nr 2004).

KLASZTOR MEGA SPILEON

38.089360, 22.175000

Święty klasztor Mega Spileon znajduje się 10 km od miasta Kalavryta. Znajduje się w pobliżu wioski Zachlorou. Klasztor  zbudowano w 362 r. w olbrzymiej jaskini, na wysokości 924 m. npm. Turystom umożliwia się zwiedzenie kościoła (Szczegóły patrz zakładka Nr 1721)

KLASZTOR AGIA LAVRA

38.012921, 22.080532

Klasztor Agia Lavra położony jest 5 km od miasta Kalavryta. Składa się z imponującego zestawu budynków ulokowanych na wysokości 961 m. Stąd roztacza się widok na dolinę rzeki Vouraikos. Mimo wielu pożarów i zniszczeń przetrwały niektóre pamiątki historyczne. W klasztorze przechowywana jest pierwsza grecką flaga, sztandar rewolucji. Interesująca jest zdobiona diamentami Ewangelia, prezent od rosyjskiej cesarzowej Katarzyny Wielkiej. (Szczegóły patrz zakładka Nr 1965)

JASKINIA JEZIOR KASTRIA (PAŁAC NIMF)

37.961016, 22.140889

Jaskinia została odkryta w 1967 roku przez pasterzy. Znajduje się 20 km od Kalavryta i 9 km od wioski Klitoria. Turysta wchodzi do jaskini przez sztuczny tunel prowadzący bezpośrednio na drugie piętro. Jaskinia składa się z trzech kompleksów, które połączone są ze sobą wieloma korytarzami otoczonymi dziwnymi formami stalaktytów. Na dnie jaskini przepływa długa rzeka, która tworzy wiele małych jezior. Udostępnionych jest tylko 500 m do zwiedzania. W trakcie zwiedzania trzeba przejść wąskie korytarze i sztuczne mosty, które przechodzą ponad 13 jeziorami. (Szczegóły patrz zakładka Nr 2054)

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

Obiekty w poliżu