2047 MIEJSCOWOŚĆ MYLOPOTAMOS NEREIDA KYTHIRA

wp

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Miejscowość
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  nieliczne zabudowania
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2047 MIEJSCOWOŚĆ MYLOPOTAMOS NEREIDA KYTHIRA

36.243126, 22.945782

W zachodniej części wyspy Kythira znajduje się malownicza miejscowość Mylopotamos , wioska z niezwykłymi przykładami architektury, bogatą roślinnością i bieżącą wodą. Mylopotamos to jedna z najstarszych osad na Kythira, którą wymieniają źródła z XVI w. Była jedną z najstarszych osad na Kythira. W okresie panowania Wenecjan była centrum jednej z dzielnic administracyjnych wyspy. Mylopotamos wzięło swoją nazwę od istniejących na tym obszarze cieków wodnych, które służyły do napędu młynów do mielenia pszenicy.

W Mylopotamos jest kościół św. Charalambosa z imponującą czterokondygnacyjną dzwonnicą. Tuż obok znajduje się kościół Agios Sostis i niewielka uliczka prowadząca do wodospadów i spokojnej rzeki przy której rosną zioła i kwiaty, pływają kaczki.

Na głównym placu wioski znajduje się kawiarnia, która idealnie nadaje się na odpoczynek pod cienistym platanem. Tutaj obowiązkowe jest skosztowanie kawy i caridopity (ciasto z orzechów laskowych) lub wieczorem wybrać się na jagnięcinę podawaną z rożna.

Kolorytu dodają organizowane tu pchle targi i stare sklepy.

KATO CHORA

W niewielkiej odległości (1 km) znajduje się miasto duchów Kato Chora. Tutaj  znajduje się surrealistyczny neogotycki zamek ze śladami fantazyjnych fresków. We wsi są prawie nienaruszone stare, dwupoziomowe domy z rzeźbionymi obramowaniami okiennymi. (patrz odrębna zakładka Nr 2045)

SEPTINSULAR REPUBLIC

Pod koniec XVIII wieku Wyspy Jońskie a wraz z nimi Kythira po wielowiekowym panowaniu weneckim przeżywały skomplikowana i krwawą drogę do zjednoczenia z Grecją Szczegóły w zakładce o Septinsular Republic Nr 2048

GODPODARKA

W przeszłości obfitość bieżącej wody sprawiała, że miejsce dobrze nadawało się na zbudowanie kilkudziesięciu młynów wodnych. Ciągły przepływ wody i transport złożoną siecią kanałów, która łączyła młyny i ogrody z uprawami, zamieniły teren w miejsce intensywnej działalności gospodarczej. Codziennie pracowały tu setki osób z wioski, która liczyła wtedy około 1400 osób. Intensywna działalność Mylopotamos aktywizowała także sąsiednie wioski, tworząc dobrze prosperującą enklawę. Nawet dzisiaj widać stare, małe domy rozproszone po całym obszarze, a niektóre nawet mają opalane drewnem piece, inne są wykute w skale, aby pomieścić zwierzęta. Dziś pozostaje w stosunkowo dobrym stanie 5 młynów, jeden z nich został całkowicie odnowiony.

AGIA SOFIA JASKINIA

36.250916, 22.925880

Imponująca jaskinia wzbudzała "zdziwienie i strach" u pierwszych podróżników, którzy odkryli ją w XVII w. Jaskinia ma 2000 m2, tylko częściowo otwartych dla publiczności, z tunelami i, stalaktytami, stalagmitami, stawami oraz tajne kaplice ozdobione freskami, niektóre z XIII wieku. (patrz zakładka Nr 22)

LIMNIONAS

36.234973, 22.904998

Plaża Limnionas patrz odrębna zakładka Nr 584.

NERAIDA FONISSA WODOSPAD

Nazwa Neraida wiąże się z legendą, że w dolinie żyły wróżki. Inny miejscowy mit mówi, że wodospad został nazwany Fonissa, ponieważ kobieta o takim imieniu została w trakcie konfrontacji zepchnięta do wodospadu przez inną kobietę.

Naturalny obszar starych młynów znajduje się tuż poniżej wioski. Jest to dolina przez którą płynie niewielka rzeka, wypływająca z głównego placu miasteczka, a kilkadziesiąt metrów dalej tworzy wodospad Neraida (wróżki). Woda spada z wysokości około 20 m do małego stawu o głębokości 3 m. Można się wykąpać w turkusowej, bardzo zimnej wodzie. Rzeka płynie dalej zieloną doliną, pośród pradawnych drzew i bardzo bogatej roślinności, po 4 km wpada do morza na plaży Kalami. Przepływ wody zależy od intensywności opadów w zimie i wiosną. Wilgotne otoczenie sprzyja rozwojowi niektórych przedstawicieli fauny. Duże wrażenie robią tańczące, mityczne Dragonfly (ważki) niezwykle rzadko spotykane w południowej Grecji. W dolinie często można zobaczyć naturalne oczka wodne, które nie tylko służą przyrodzie ale także umożliwiają wykorzystanie jako jacuzzi dla 2 osób. Tego idyllicznego miejsca z tropikalną zielenią i pięknymi mostami nie można zapomnieć, tym bardziej że okolica w szerszej perspektywie jest pozbawiona zieleni. Magiczne miejsce pełne ścieżek i potoków charakteryzujące się naturalnym pięknem, jest pełne zielonej roślinności z topolami i platanami.

KALAMI

36.254688, 22.922908

Dostęp do plaży Kalami jest bardzo trudny i niewielu decyduje się na wymagające zejście na dół. Szczegóły patrz zakładka Nr 382. Około 500 metrów od klasztoru Panagia Orphanis kończy się droga (niezbyt dobrze nadaje się do pojazdów konwencjonalnych) niewielkim płaskowyżem. Tu trzeba pozostawić samochód.

Od tego miejsca biegnie trasa zejściowa przypominająca rów wyżłobiony przez potok. Gdy dojdzie się do skał, należy skierować się w lewo, między niskie krzewy i cedry, zmierzając dalej doszukując się śladów ścieżki.

Skały są gładkie, śliskie i strome, więc trzeba uważać na każdy krok poszukując pewnego oparcia stopy. Krótko przed krawędzią klifu, należy kierować się w prawo, a następnie trzeba uchwycić się grubej liny, aby stanąć na fantastycznie pięknej plaży. (15-20 minut w dół).

Do niedawna tuż przy brzegu na dnie znajdowało się z sześć weneckich dział.

SPACER

http://kytherahiking.com/map/

Z centrum miejscowości należy kierować się na północ do

rozwidlenia 36.243126, 22.945699. Na nim trzeba pójść bardziej na lewo i przejść drogą ok 300 m po czym zawrócić schodząc dalej do wodospadu. U podnóża wodospadu utworzyło się małe jeziorko w którym mogą kąpać tylko osoby szczególnie odporne na zimno. Przejście do pierwszego młyna wymaga powrotu przebytą drogą do wykonanego zakrętu, a następnie podążać gruntową drogą schodząca w dół, zgodnie ze znakami. Po zejściu na dno wąwozu dochodzi się do odnowionego młyna Philippi. Tutaj można zobaczyć, jak działały stare młyny, które kiedyś zapewniły gospodarczy rozkwit miejscowości. Idąc dalej wzdłuż rzeki można zobaczyć pozostałe opuszczone młyny wodne. Dojście do ostatnich młynów trwa ok. półtorej godziny. Trzeba być uważnym ponieważ młyny skrywają się między paprociami, pod bluszczem i niską zielenią. Młyny zbudowane są z kamienia pokrytego mchem wtapiającym się w zieleń doliny. W konstrukcji młynów zachowały się stare łuki, kamienne piece i kominki

Do młynów można dojść także idąc drogą na północ do m 36.244525, 22.944045, następnie zejść do koryta rzeki i przejść wzdłuż rzeki częściowo powtarzając wcześniej opisaną trasę. Z doliny można się wspiąć krótką ścieżką do jaskini z kościołem Św. Katarzyny.

Po trzech kolejnych młynach dociera się do końca spacerowej trasy, gdzie znikają wody wąwozu. Kontynuacja podróży doliną w kierunku plaży Kalami nie jest niemożliwa, ale jest dość niebezpieczna i wymaga specjalnego sprzętu, dużo czasu i raczej zorientowanego przewodnika (3-4 godziny).

DOJAZD

Z głównej drogi należy zjechać w m 36.240320, 22.968049 na zachód i poprzez m Arei i dalej przepiękną wąską drogą w zielonym kanionie, wymagającą zmniejszenia prędkości, do Mylopotamos dociera się po 3 km.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu