2045 FORTECA KATO CHORA KYTHIRA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  Forteca = twierdza
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2045 FORTECA KATO CHORA KYTHIRA

36.245530, 22.934545

Kato Chora (Dolne Miasto) niemal opuszczone i zaniedbane, miasto duchów. Miasto zaczęło umierać ok. 1950 r., kiedy to większość mieszkańców przeniosła się do Mylopotamos lub do Grecji kontynentalnej. Nieliczni, pozostali mieszkańcy próbują żyć tu w miarę normalnie. W miasteczku działa kilka sklepików, przygotowane są miejsca do parkowania, a nawet wypożyczalnia samochodów i przystanek autobusowy. Przy głównym placyku nadal działa szkoła założona przez brytyjskich okupantów w 1825 r.

ZAMEK

Najbardziej malowniczą ruiną są pozostałości zamku. Jego, budowę dokumentuje uszkodzony, ale dobrze widoczny skrzydlaty Lew św. Marka - herb Republiki Weneckiej. Herb jest dobrze widoczny nad bramą wejściową. Obok umieszczono datę - rok 1565, która zapewne nie oznacza roku wzniesienie zamku, tylko jego odbudowy.

Zniszczone średniowieczne mury otaczają całe Dolne Miasto, z wyniesioną fortecą, panująca nad okolicą. Dawało to możliwość zapewnienia bezpieczeństwa wyspie. W dawnych czasach zagrożenie napaściami piratów było znaczne. We wnętrzu zamku stale mieszkało 55 weneckich żołnierzy z rodzinami. W XVI w. znaleźli się tam dodatkowo uciekinierzy z Cypru i Krety, a także z Paleochory (Kythira), zniszczonej przez pirata Barbarossę. W mieście było dziewięć XVI- i XVII-wiecznych skromnych (jak na nasze czasy) kościołów. Te, które zachowały się do dziś, mają dobrze widoczne ślady dawnych upiększeń w postaci wciąż jeszcze zachowanych, kolorowych fresków.

Zamek został zmodernizowany zwłaszcza po zniszczeniu zamku Agios Dimitrios (Paleohora) w 1537 r. przez pirata Barbarossa i po zajęciu Monemvasii w 1540 r. przez Turków.

Kościoły w zamku są głównie jednonawowe: św. Jan Teolog, Agioi Anargyroi, Agiosikolaos, Agioi Pantes, Panagia Messosporitissa, św. Jan Chryzostom, Timios Ioannis Prodromos (z 1518 r.), św. Demetriusz (koniec XV w.).

Po drugiej stronie wąwozu, na północy znajduje się kaplica Agia Marina przytulona do skały, wyróżnia się tylko wapienną bielą fasady.

MIASTO

Ciekawe architektonicznie, zachowane domy Kato Hora przy wąskich uliczkach pozostawiają dziwne poczucie porzucenia podobnie jak dziesięć zamkniętych kościołów, z których niektóre dosłownie zawisły nad urwiskiem.

Trzeba więc bardzo uważać, dokąd się kierować, ponieważ tablice ostrzegają zwiedzających, że muszą zachować ostrożność.

W miejscowości są prawie nienaruszone stare domy z rzeźbionymi oprawami okien. Wiele domów miasteczka - jest w znacznej części zarośnięte pnączami bugenwilli, których drapieżne kolory przykrywają w pewnym stopniu zniszczenia.

Ze względu na brak miejsca budynki mieszkalne były dwukondygnacyjne, bez możliwości przejścia wewnątrz budynku z parteru na piętro, ale z możliwością wejścia zewnętrznymi wąskimi schodami prowadzącymi na podest na piętrze. Ta konstrukcja dawała budowniczym możliwość interesującego rozwiązania wejścia na parter pod łukowym sklepieniem. Można przypuszczać, że dolne pomieszczenia służyły jako miejsce przechowywania surowców rolnych i narzędzi. Zachowały się kominki do ogrzewania w chłodne dni zaopatrzone w oryginalne kominy, zaprojektowane tak, aby wytrzymać porywy wiatru.

OKOLICE

Oprócz weneckiego zamku w Kato Chora warto odwiedzić  bizantyjski kościół Agios Petros niedaleko Araios 36.240003, 22.955125 (zakładka Nr 2044), klasztor Panagia Orphanis w imponującym krajobrazie (4 km na północny zachód od Mylopotamos) i jaskinię Hagia Sofia, ze stalaktytami i stalagmitami, (3,5 km na zachód od Mylopotamos).(patrz odrębne zakładki).

DOJAZD

Dojazd dobrą drogą z Mylopotamos na zachód niewiele ponad 1 km.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu