2042 FORTECA CHORA CASTLE MESA VOURGO KYTHIRA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Forteca = twierdza
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

2042 FORTECA CHORA CASTLE MESA VOURGO KYTHIRA

36.146943, 22.990364

Wenecki zamek to forteca zbudowana od XII do XIII w, przez Wenecjan. Zbudowano go na imponującym wzgórzu nad naturalnym portem stolicy Kapsali. Zamek został rozbudowany w 1503 r. r. Posadowiony między Morzem Egejskim, Jońskim i Kreteńskim miał nadzwyczajne znaczenie obronne i nazywano go "Oko Krety". Składa się z dwóch części, a mianowicie wewnętrznego zamku i podzamcza, które obejmuje obszar Mesa Vourgos ("miasto wewnętrzne"). Na skalnym klifie poniżej zamku, rośnie mały żółty kwiat zwany "Sempreviva", co oznacza "życie na zawsze

Mijając nowo wyremontowane domy przy drodze do zamku i wspinając się ceglaną uliczką, trafia się na "fossę", tunel prowadzący do zamku. Nad bramą było umieszczone Weneckie godło Lwa Świętego Marka, ale zostało zniszczone wraz z Złotą Księgą Szlachty przez zrewolucjonizowanych Francuzów w 1797 roku. Po lewej stronie znajdują się więzienia, a po prawej sklepiona cysterna zasilana akweduktem. Kontynuując spacer, znajduje się budynek prochowni, której ściany mają grubość ponad metr usytuowany tuż obok najstarszego kościoła Pantokratora zbudowanego w 1545 r. W kościele znajdują się imponujące stare freski.

Na zamku zbudowano cztery kościoły. Największym kościołem zamku jest Panagia Myrtidiotissa, wybudowany w 1580 r. pierwotnie jako koścół katolicki, w 1806 r. przekształcony w cerkiew. W kościele przez dwa stulecia przechowywana była cudowna ikona Myrtidiotissa, mająca zapewniać ochroną miasta przed atakami piratów. Obecnie ikona powróciła do klasztoru Mirtidion 36.146943, 22.990364, a zamiast niej pozostawiono w kościele kopię z 1844 r. Przed świątynią znajdują się dawne rezydencje. Zamek zamieszkiwało zwykle 200 osób. Ostatni mieszkaniec dotrwał do czasów okupacji niemieckiej, kiedy został usunięty z zamku. Dziś w budynkach mieści się Archiwum Historyczne Kythira zawierające dokumenty od XVI w. Tuż obok znajduje się kościół Matki Boskiej Osieroconej. Panagia Orphane w którym przez 300 lat przechowywano ikonę i pamiątki klasztoru Agarathos w Iraklionie, od czasu kiedy Kreta została zdobyta przez Turków. W pobliżu murów kościołów, ustawiono armaty z okresu panowania wenecjan, a  także rosyjskie i brytyjskie.

CUDA IKONY

Dwa cuda Mirtidiotissy są związane z ikoną. Statek z Krety, który transportował cenny metal na sukienkę dla ikony był zagrożony przez piratów i ostatecznie został uratowany. Drugi cud odnosi się do błyskawicy, która uderzyła w zamek w 1829 roku, przeszła przed obrazem i sąsiadującym magazynem prochowym. Ikona sprawiła, że piorun nie spowodował wybuchu.

ZWIEDZANIE

Zimą:

8.00-15.00

Latem:

8.00-20.00

Codziennie

Wstęp wolny

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu