2039 WĄWÓZ MESONAS GORGE HA GORGE LASSITHI SITIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  4000 m
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Typ obiektu
  Wąwóz
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  skrajnie trudny - NIEBEZPIECZEŃSTWO
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

2039 WĄWÓZ MESONAS GORGE HA GORGE LASSITHI SITIA KRETA

35.117289, 25.871911

35.085256, 25.834378

Wąwóz Mesonas znajduje się na północnych stokach gór, w pobliżu wiosek Thripti, Kavoussi i Tsamantis.

KAVOUSI

Wioska położona jest na wysokości 140 metrów u podnóża góry Thripti i mieszka w niej około 560 mieszkańców. Nie jest jasne, skąd pochodzi nazwa, ale powinno to być miejsce z wodą według dialektu kreteńskiego. Zapisy historyczne pokazują, że nazwa ta była już używana w 1577 r. Obszar ten był zamieszkiwany znacznie wcześniej. Wynika to ze znalezisk z czasów minojskich i innych zabytków religijnych. Przykładem takich odkryć jest Kastro 35.111072, 25.868065 z niesamowitym widokiem na zatokę Mirabello i wyspy Psira, Dragonada i Gianysada. Niestety stanowisko położone jest poza trasą zwiedzania wąwozu Mesonas więc aby je obejrzeć trzeba by zorganizować odrębną wycieczkę.

W Kavousi dobrze jest wybrać się na spacer po wiosce. Ma się wrażenie, że czas tu się zatrzymał. Warto wypić pyszną frappe lub grecką kawę w tutejszym kafenionie i podumać nad zaletami życia w miejscu, w którym stres jest rzeczą nieznaną.

Można wybrać się na orzeźwiającą kąpiel w morzu na plaży w Tholos. 35.151863, 25.861874 (4 km).

DOJŚCIE DO WĄWOZU

Mesonas zaczyna się dość niewinnie w m 35.115588, 25.870549. Jednak dojście do tego miejsca wymaga przejścia z Kavousi ok. 3 km. Po drodze można obejrzeć dwie tutejsze atrakcje.

NAJSTARSZE DRZEWO OLIWNE

Pierwsza z nich to jedno z najstarszych drzew oliwnych. Dojście z Kavousi nie jest nadmiernie skomplikowane. Należy podążać ścieżką za kościołem Michała Achanioła na południe. Docelowo w tą samą stronę biegnie szersza droga gruntowa ale wije się ona kilkoma zakrętami stanowiąc znacznie dłuższy wariant dojścia. W celu wykonania skrótu należy przeciąć ją mniej więcej w linii prostej dochodząc ścieżką do m 35.116326, 25.858341. Stąd drogą gruntową do zamierzonego drzewa jest ok 500 m, początkowo na zachód a po skręcie na wschód.

Monumentalne drzewo oliwne ma obwód 14,2 metra. To drzewo ma co najmniej 3250 lat. Nawet zimą rosną na nim oliwki.

Kilkaset metrów na wschód znajduje się otoczony zielenią, urokliwy, kościółek Dziewicy Protoseptemvriani 35.114882, 25.861865, zbudowany między 1400 a 1600 r. ne.

STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE AZORIA

Druga atrakcja to stanowisko archeologiczne Azoria, 35.116759, 25.866221. Azoria powstała ok. 1200 r. pne, ale na tym miejscu mogły być starswsze osady. Kilka lat temu miasto zostało odsłonięte, ponieważ archeolodzy chcieli przeprowadzić badania dotyczące mniej zbadanego okresu historii Krety. Nie wiadomo, kiedy i dlaczego miasto zostało opuszczone. Azoria została zbudowana na wzgórzu zapewniającym dobre warunki organizacji obrony. Z Azorii trasa prowadzi do Kavousi słabo oznakowaną ścieżką.

WĄWÓZ

Wąwóz ma 4 km długości, wymaga zastosowania sprzętu technicznego do jego przejścia. Dojście i trasa jest słabo oznakowana. Wąwóz łączy płaskowyż Thripti z równiną Kavoussi. Wąwóz jest idealny do uprawiania canyoningu, czyli pokonywania wąskiego wąwozu, wspinania na linach i pływania w jego wodach. Cały wąwóz pokonuje się wygodnie z wyjątkiem ostatniej części, gdzie jego charakter się zmienia, zwęża i okazuje się bardzo wąskim przesmykiem między wysokimi ścianami. W wąwozie nie płynie dużo wody, a całkiem ona zanika w środku lub pod koniec wiosny.

Jeśli dla turysty nie jest interesujący canyoning, można przejść się po obu stronach wąwozu utwardzoną starą drogą. Odnalezienie starego szlaku, który łączy Thripti z Kavousi jest być może trudniejsze niż jego przebycie idąc wzdłuż koryta.

Trasa daje satysfakcję wędrowcom i miłośników przyrody. Jest wiele do podziwiania: rozmaite drzewa, rośliny i zioła.

Ułatwieniem w pokonaniu trasy może być fakt, że na znacznej długości biegnie razem z nim szlak wodny - małe koryto ograniczone krawężnikami. W niektórych miejscach występują okresowo niesamowite wodospady zasilane wodą kilka miesięcy w roku obfitujących w opady. U ich podnóża powstało wiele zbiorników wodnych, zachęcających do kąpieli a nawet nurkowania. Jak to w ciekach górskich woda jest bardzo zimna. Po pewnym czasie wąwóz staje się węższy.

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Poziom trudności wysoki z dużą ilością podejść i zejść. Wycieczka jest odpowiednia dla osób z doświadczeniem.

długość trasy: 10-14 kilometrów.

Wysokość nad poziomem morza: 626 m.

Wymagane są solidne buty do chodzenia, plecak z odpowiednim zapasem wody i jedzenia.

Wąwóz jest dostępny przez cały rok, ale w miesiącach letnich wędrowanie tutaj jest niezalecane.

PRZEBIEG TRASY

Kończy się cementowa droga i zaczyna się wędrówka wzdłuż kanału wodnego na wschód. Początkowo ścieżka nie jest zbyt czytelna. Po ok. 100 m ścieżka staje się wyraźniejsza. w miejscu 35.115545, 25.870669 ścieżka zmienia kierunek na południowy i będzie on się zasadniczo utrzymywał przez całą długość wąwozu. Przebywając tu wiosną, świeża woda w kanale nadaje się do picia. Ścieżka prowadzi do urwistych klifu i oferuje wspaniały widok na wąwóz, okolicznych gór i zatoki Agios Nikolaos. Droga przez wąwóz zajmie prawie godzinę. Kiedy dochodzi się do końca wąwozu, kanał cementowy ciągnie się aż do odosobnionego domku, a następnie do drogi szutrowej. Czas potrzebny od końca wąwozu do drogi szutrowej wynosi prawie 15 minut. Trzeba skręcić w prawo, tj. na zachód i podążać szutrową drogą, prowadzącą do osady Platanias, po 45 minutach pod górę. Tutaj jest bardzo blisko do wioski Thripti. Po 15 minutach widać pierwsze domy wioski na płaskowyżu. Wzrok sięga dalej do zatoki Agios Nikolaos.

WEJŚCIE NA PAPOURA

Posiadając jeszcze siły i odpowiedni zapas czasu można spróbować zdobyć szczyt Papoura. Po wejściu do osady, trzeba przejść na zachodni koniec wioski. Po 20 min. droga szutrowa się kończy i dociera się na ścieżkę prowadzącą do szczytu góry Papoura 35.091489, 25.848531 (1020 m). Widok ponownie jest zniewalający. Sięga do Ierapetry, Gór Lassithi i zatoki Agios Nikolaos.

Czas potrzebny na przejście bez dłuższych postojów od Kavoussi na szczyt Papoura to 3,5 - 4,5 godz. Powrót tą samą drogą wynosi 2,5-3,5 godz.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu