2004 WĄWÓZ VOURAIKOS KALAVRYTA DIAKOFTO PELOPONEZ

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  20000 m
 • Typ obiektu
  Wąwóz
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

2004 WĄWÓZ VOURAIKOS KALAVRYTA PELOPONEZ

38.094205, 22.164809

38.192408, 22.196735

Vouraikos znajduje się w północnej części Peloponezu, 63 km od Patras i 170 km od Aten. Wąwóz jest częścią europejskiej ścieżki E-4

W pobliżu Kalavryta można przejść wąwozem Vouraikos. Umożliwia on organizację wycieczek górskich, zaawansowaną wspinaczkę, jazdę terenową, kolarstwo górskie, a nawet spadochroniarstwo.

Vouraikos (po grecku: Βουραϊκός) to rzeka w Achaea. W czasach starożytnych nazywano wąwóz Erasinos. Jego źródła są w górach Aroania. Rzeka przepływa obok miast Kalavryta i zdąża do Diakopto gdzie wpada do morza. Jego długość wynosi 40 km. Nazwa pochodzi od Boura, mitologicznej córki Iona i Helice żyjących w morzu, ukochanej Herkulesa, który według legendy otworzył wąwóz, aby się do niej przybliżyć.

 W wąwozie rzeka płynie wśród gęstej roślinności. Na zboczach jest wiele jaskiń, przełęczy i turni.

LEGENDA

Według legendy na brzegu rzeki znajdowała się jaskinia poświęcona Herkulesowi. Pielgrzymi przybywali tu, aby odczytać swoją przyszłość

PRZEJŚCIE WĄWOZU

Wąwóz zaczyna się około 3 km na południe od miejscowości Kato Zachlorou. Wiele strumieni dopływa do rzeki Vouraikos w różnych miejscach i tworzy liczne wodospady. Szerokość wąwozu zmienia się w różnych miejscach. Wąwóz jest bardzo ważny dla naturalnego środowiska regionu i ma różnorodną florę i faunę. Liczne lasy pokrywają ten wąwóz. Wzdłuż wąwozu poprowadzona jest droga Diakofto-Kalavryta pozwalająca na obserwację wąwozu z wysokich klifów. Trasę kolejki zębatej poprowadzono na dnie wąwózu.

TRASA

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do wybranego punktu w wąwozie jest przejazd kolejką Odontotos z Diakopto, (gdzie można zostawić samochód na parkingu naprzeciwko stacji kolejowej 38.192408, 22.196735 i wysiąść na przystanku np. Mega Spileo 38.094205, 22.164809. Wtedy powrót do Diakopto ma 12,5 km długości, a przejście zajmuje około trzech i pół godziny.

Pierwsza część spaceru jest łatwa, wzdłuż toru niewielką ścieżką. Po około piętnastu minutach można zobaczyć koryto rzeki. Po kolejnych dziesięciu minutach dochodzi się do "Drzwi", pierwszej galerii. Tutaj ścieżka zaczyna się zbiegać z szynami i możliwe, że będzie trzeba się zatrzymać, aby przepuścić pociąg. Należy zapoznać się z harmonogramem przejazdu pociągów i koniecznie go zanotować. W niektórych miejscach, głównie w galeriach i na mostach, nie ma dla pieszego miejsca, więc najlepiej zatrzymać się i czekać na przejazd pociągu. Można być pewnym, że po przejeździe przez dłuższy czas nie pojawi się następny pociąg. Jeszcze pół godziny i dochodzi się do opuszczonej stacji Triklià 38.129565, 22.166558. Tutaj jest kran z rzekomą wodą pitną. Idąc w dół napotka się mosty ze znakami, które zabraniają przejścia pieszym. Zapewne postawiono te znaki aby znieść odpowiedzialności kolei w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Zejście staje się coraz bardziej strome, chodzenie po żwirowym torze staje się bardziej męczące i niebezpieczne. Dochodząc do końca wąwozu, galerie stają się coraz częstsze i spektakularne.

Po ponad dwóch godzinach marszu dochodzi się do końca wąwozu 38.151792, 22.173375. Stąd można się przedostać po starym moście na drugą stronę wąwozu i przejść drogami do początkowej stacji kolejki w ciągu godziny 38.151792, 22.173375. Istnieje możliwość zejścia do stacyjki Mikroheliodou (600m).

Trasa w wąwozie jest bardzo popularna, mija się wielu spacerowiczów.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu