1984 PLAŻA MEGALI PARALIA = MAZIDA XEROKAMPOS SITIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Szerokość:
  600 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  rozległa, monotonna zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1984 PLAŻA MEGALI PARALIA = MAZIDA XEROKAMPOS SITEIA KRETA

35.036227, 26.220019

Miejscowość Xerokambos znajduje się w dziewiczym regionie, 47 km od Sitia, 10 km od Zakros i 28 km od Palekastro. Ponad miejscowością wznoszą się góry, na których stokach rozsiadły się gaje oliwne. Wzdłuż linii brzegowej ciągną się zróżnicowane, wspaniałe, odosobnione plaże tworząc zapierającą dech w piersiach scenerię.

Starożytni byli świadomi piękna tego miejsca i jego walorów, więc teren był zamieszkany od czasów minojskich. Niewielkie wykopaliska położone są tuż przy plaży, w których odkryto pozostałości hellenistycznych zabudowań. Miejscowość Xerokambos po raz pierwszy odnotowano w spisie weneckim z 1583 roku. Duże odległości od głównych miast na Krecie oraz brak aktywności biur podróży powodują, że miejscowość pozostaje spokojna i wyciszona. To także sprawia, że można tu odbyć wymarzoną, samotną kąpiel w krystalicznie czystym morzu.

Xerokambos to niewielka osada, w której jest kilka tawern. Tawerny są rozrzucone na dużym terenie więc dostęp do nich warunkuje własny pojazd. Większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. W miejscowości można znaleźć kilka pokoi do wynajęcia, mini markety. Apteka, sklep mięsny i stacja benzynowa znajdują się w Zakros (15 minut jazdy samochodem).

PLAŻA

Plaża zwana niekiedy Amatos w tej niewielkiej osadzie nie zna pojęcia niskiego i wysokiego sezonu. Niezależnie od pory roku na plaży jest niewiele osób. Plaża jest długa, piaszczysta z płytkimi, spokojnymi, turkusowymi wodami i niewielkimi wydmami. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza. W morzu piasek jest znacznie drobniejszy i wyjściu z wody zawsze towarzyszy mały szok. Przy plaży w wielu miejscach rośnie tamaryszek co zapewnia nieco naturalnego cienia. Plaża jest nieco organizowana zwłaszcza w pobliżu hoteli.

Na plaży można wynająć parasol z leżakami. Jest dobrze osłonięta na wschodzie Przylądkiem Cape Trachilos, na skraju którego znajduje się jaskinia fok. W pobliżu istnieje możliwość zaopatrzenia w żywność i napoje. Warto polecić to miejsce amatorom nurkowania, gdyż na końcu tej plaży znajduje się ciekawe dno oraz malownicze skałki. Południowy skraj plaży zamyka skalisty brzeg. Plaża jest idealnym miejscem na spędzenie czasu w ciszy i spokoju. Działa także wiele restauracji, minimarketów i dobrze zorganizowany kemping.

Jeśli przejść na wschód, to prawdopodobnie okaże się, że na wybrzeżu jest coraz mniej plażowiczów. W końcowej, wschodniej części plaży jest ładna zatoka Kaki Skala z atrakcyjna plażą.

Istnieją inne niesamowite plaże do pływania w okolicach Xerokambos. W stosunkowo niewielkiej odległości można znaleźć wszystkie rodzaje plaż. Są tam plaże ze skałami, grubymi i drobnymi kamykami, złotym i białym piaskiem, a także plaża z gliną dla miłośników naturalnego spa!

OKOLICA

W Xerokambos krajobraz jest suchy i naprawdę niesamowity, z zazwyczaj gołymi skałami na zboczach stromych gór. Roślinność ogranicza się do niskich krzaków z wyjątkiem kilku miejsc z gajami oliwnymi. W wielu miejscach występują różnej wielkości jaskinie.

SPACERY I WYCIECZKI

Wąwóz Xerokambos - Ziros

Przejście samego wąwozu, nazywanego także wąwozem Lamnoni, zajmuje ok. 2 godzin. Trzeba doliczyć czas na odcinki dojścia i wyjścia z wąwozu. Trasa jest dość łatwa. (patrz odrębna zakładka)

Interesujący jest spacer wzdłuż wybrzeża w kierunku Ag. Irini (2 godz). Najpierw mija się dwie niewielkie zatoki z przyjemną plażą Ligia Lakos, osłoniętą poszarpanymi ścianami klifu. Dalej trasa wiedzie polną drogą, która stopniowo odbiega od wybrzeża i wznosi się wysoko. Polna droga kończy się po 2 km marszu. Tutaj, przy dobrej widoczności można zobaczyć wyspę Koufonisi, oddaloną o ok. 25 km. Warto wybrać się na tę wyspę np.: łodzią z Makri Gialos. Od ww. miejsca trasa prowadzi niezbyt czytelną ścieżką. Dla orientacji przy ścieżce ustawiono niewielkie stosy kamieni. Trzeba zachować ostrożność bo trasa może być miejscami zniszczona z powodów naturalnych. Zazwyczaj jednak przejście nie sprawia większych trudności.

Warto odwiedzić Kato Zakros, ze spokojną plażą i słynnym pałacem minojskim.

HISTORIA

Wydaje się, że w starożytności osada znajdowała się w miejscu zwanym Katsounaki. Na szczycie wzgórza Trahilas odkryto ślady sanktuarium, które zostało splądrowane. Istnieją ważne starożytne miejsca z czasów helleńskich na wzgórzach Antisternia i Farmakokefalo 35.040111, 26.23175. Wykopaliska Farmakokefalo sytuuje się w kilku odległych miejscach. Jednym z nich jest, wzgórze pomiędzy Papagiannades i kościołem Agios Georgios. Niestety dla osób oczekujących ciekawych pozostałości archeologicznych miejsce jest rozczarowujące. Na wzgórzu znajdują się dwa grobowce. Jeden jest nadal nietknięty, a drugi się zawalił.

Poszukiwania na wzgórzu Trachilas (gr. szyja) pozwoliły na odkrycie ruin miasta Ambelosa 35.039920, 26.231727, datowane na lata 1400 -1100 pne. Wykopaliska prowadzone były od 1980 r. pod nadzorem archeologa Nikos Papadakisa.

Odkryto północną część starożytnej osady na wzgórzu. Stanowisko ma 12 tys. m2. Rozległy obszar Farmakokefalo otoczony był murem, 2,0 do 2,5 metrów grubości, zbudowanym z małych kamieni i zaprawy. Zachował się on w części do około 1 m wysokości. Część od strony morza uległa całkowicie erozji. Do tej pory odkryto rząd domów i przestrzenie otwarte w obrębie ww. murów. Przyjmuje się, że pod kaplicą Agios Nikolaos pozostaje klasyczna hellenistyczna świątynia.

Znaleziska archeologiczne, takie jak ceramika, figurki, ciężarki do krosna, fragmenty amfor, świece, statuetki, biżuteria, monety, pociski do procy (peletki) itp pochodzą częściowo z 5 w. Przewaga znalezisk datowana jest na 4 do 1 w. pne. Wśród znalezisk są również monety z Hierapytna, Chios i Rodos. . Pochodzenie monet pozwala przypuszczać, że istniały kontakty między ww. miastami.

Większość z znalezisk eksponowana jest w Muzeum Sitia. W niewielkiej odległości od wykopalisk znajdował się system solisk, wykorzystywanych przez mieszkańców starożytnego miasta do pozyskiwania i sprzedaży soli. System zachował się do dziś ale przekryły go piaski.

W pobliżu znajduje się mały kościół św. Mikołaja, czynny od 28 września 1895 r. W sąsiedztwie znajduje się jeszcze mniejszy w którym pochowano M Liapakis bogatego mieszkańca Ierapetra. Zmarł on podczas ucieczki przed Turkami

W okolicy Psile Ammos można zobaczyć pradawny kamieniołom, który został wykorzystany do budowy starożytnego miasta.

Na przeciwko obszaru Kabaloi znajduje się szereg wysepek z ruinami datowanymi na r.1500 -1300 pne.

DOJAZD

Transport publiczny dociera tylko do Zakros lub Ziros, dlatego dojazd do Xerokambos wymaga wynajęcia pojazdu lub taksówki.

Obecnie dojazd jest znacznie łatwiejszy dzięki nowym asfaltowym nawierzchniom. Jadąc od strony miasta Sitia najlepiej kierować się na Zakros, a następnie skręcić w stronę Xerokambos. Ostatni odcinek drogi prowadzi wzdłuż wybrzeża skąd są piękne widoki.

Asfaltowa droga od Ziros przechodzi przez zielone płaskowyże w pobliżu opuszczonej średniowiecznej wioski Chametoulio. Warto do niej zajrzeć ze względu na zaskakujące pozostałości architektoniczne. Następnie droga opada w kierunku wybrzeża skąd są spektakularne widoki na Morze Południowo-Kreteńskie, oraz ściany surowego wąwozu Lamnoni.

Osoby jadące z kierunku Ierapetra powinny kierować się na wschód drogą wiodącą wzdłuż południowego wybrzeża. Ostatnich kilkanaście kilometrów tej trasy to niezwykle malownicze serpentyny, z których rozpościera się wspaniały widok na wschodnie wybrzeże Krety oraz na malownicze zatoczki Xerokambos.

Od maja do połowy października odbywają się bezpośrednie loty do lotniska Sitia. W ostatnich latach lotnisko obsługuje mniejsze ilości pasażerów.

600x25

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu