1889 MARIDAKI = SAINT PANTELEIMON HERAKLION KRETA

ok leg

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m
 • Szerokość:
  15 m
 • Rodzaj plaży:
  kamienie i piasek
 • Charakt. Dna:
  kamienie i piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1889 MARIDAKI = SAINT PANTELEIMON HERAKLION KRETA

 3G

34.977037, 25.274278

Maridaki jest również nazywane Św.Pantelejmon od znajdującego sie tu kościoła. Jest to nadmorska osada po wschodniej stronie gór Asterousia, 65 km na południe od Heraklionu i po zachodniej stronie zatoki Tsoutsouras. Pomimo niewielkiej odległości od Tsoutsouras (2-3 km), nie ma bezpośredniej drogi łączącej obie osady (z wyjątkiem ścieżki). Tsoutsouras i Maridaki oddziela bardzo strome wzgórze z licznymi jaskiniami i formacjami krasowymi.

Krajobraz okolic Maridaki jest suchy i dziki. Osada leży przy wyjściu z imponującego wąwozu Achendrias. Wiosną mały strumień płynie na plażę zasilany licznymi źródłami. Nawadnia on obszar z ogromnymi 200 letnimi platanami rosnącymi wzdłuż strumienia. Pod nimi, tuż za mostem i kościołem ulokowała się mała kawiarnia-restauracja z naprawdę dobrym jedzeniem. Istnieje możliwość przenocowania w przygotowanych pokojach. Zaraz za tym miejscem miejscowi twierdzą, że żyją wróżki. Przy plaży działają jeszcze dwie inne tawerny.

W miejscowości mieszka na stałe ok. 100 osób zajmujących się połowami ryb i uprawą roli.

WODOSPADY

Na południowym wybrzeżu Heraklionu, w Maridaki, znajduje się wodospad. W rzeczywistości jest to seria 5 wodospadów, z których największy ma wysokość spadku wody 60 metrów. Poniżej 2 wodospadów tworzą się stawy, które idealnie nadają się do zimnej kąpieli na wiosnę. Wody pochodzą z różnych źródeł wypływających na południe od wsi Achentrias, które spływają do wąwozu i łączą się przed wodospadem. Wodospad znajduje się zaledwie 10 minut spacerem od Maridaki. Jest jednym z wielu wodospadów, w Asterousia. Otrzymał nazwę Zwycięstwo ponieważ opadająca w dół woda rozprasza się w powietrzu niczym chmura robiąc wrażenie zwycięstwa wody nad powietrzem.

PLAŻA

To jest zachwycająca, niewielka plaża, położona przy ujściu wąwozu z wysokimi i pionowymi klifami, w których powstały jaskinie. Piękna plaża ma gładkie kamyki z zatoczkami piasku i krystalicznie czystą, chłodną, głęboką wodę. Powierzchnia morza jest zwykle spokojna. Dość niska temperatura wody związana jest ze spływem strumienia, która biegnie przez wioskę ku plaży. Jest to idealne miejsce do nurkowania z rurką lub podwodnych polowań na ryby.

Plaża nie jest przepełniona. Należy zachować ostrożność u podstawy klifów ponieważ kozy przechodzą przez ich krawędzie, powodując częste osunięcia ziemi i skał. Przy plaży są prysznice. Jedna z jaskiń przy plaży służy jako owczarnia, więc nie należy się dziwić gdy owce będą przechodziły przez plażę. Zwykle są wypuszczane z jaskini ok. 17:00 do 17:30.

Istnieją jeszcze dwie plaże położone na północ od osady, w obszarze zwanym Nisakia (tj. Wysepki) 34.974538, 25.273201, nazwanym tak od dwóch małych skał w morzu.

SPACERY

Będąc w Maridaki należy przejść do źródeł w wiosce. Obok znajduje się kościół św. Pantelejmona, który był formalnie poświęcony Maryi Pannie i św. Mamas patronowi pasterzy.

WYCIECZKI

będąc w Maridati powinno się odwiedzić klasztor Saint Nikitas 34.965974, 25.255348 (2 km od Maridaki) ze wspaniałą plażą i pięknym lasem palmowym św. Antoniego (3 km) i kaplicą Świętego Krzyża (1 km poza miejscowością).

10 minut od osady, można zobaczyć niesamowite wodospady Lichnistis (woda spływa od jesieni do wczesnej wiosny).

Z Tsoutsouros można udać się pieszo do Maridaki, piękną, trudną ścieżką zaczynającą się przy kawiarni Brachos. Początek jest oznaczony znakiem, a trasa jest oznaczona czerwono-białymi malowanymi znakami na kamieniach. Drogę można pokonać w 45 min. Podczas spaceru można się delektować widokami na Tsoutsouros, a potem na morze i wioskę Maridaki. Ścieżka prowadzi przez fantastyczny krajobraz z dzikimi drzewami chleba świętojańskiego, jaskiniami, suchymi trawami i pięknymi widokami na morze. Nie należy zapomnieć zabrać ze sobą dużej ilości wody. To nie jest spacer dla ludzi z lękiem wysokości. Niektóre części trasy są przerażające. W najbardziej niebezpiecznych miejscach znajdują się ogrodzenia, które zapewniają niezbędne bezpieczeństwo. Ostatni odcinek trasy jest najtrudniejszy.

W połowie drogi znajduje się tajemnicza jaskinia Drakospilia (Jaskinia Smoka). Legenda głosi, że pochowany jest tu król Sarpedon z Lycii, lub według innych, Aleksander Wielki.

DOJAZD

Do wioski można dotrzeć ze stolicy trasą Heraklion - Peza - Arkalochori - Skinias - Mesohorio. Dalej droga staje się znacznie trudniejsza, słabo oznakowana (15 km). Trasa przebiega między wysokimi i dzikimi skałami Gór Asterousia. Przejazd jest oszałamiający, krajobraz zostanie zapamiętany na lata. Ta sama droga prowadzi do klasztoru św. Nikitas.

O wiele łatwiej jest pojechać z Kato Kasteliana do Tsoutsouros.

Uwaga

Nigdy nie należy zostawiać samochodu pod drzewami. Może być on wykorzystany przez kozy jako podstawa do sięgnięcia po niedostępne zwykle gałązki.

Maridaki znajduje się zaledwie kilka minut łodzią od Tsoutsouros, więc jeśli znajdzie się chętny szyper warto skorzystać z takiego dojazdu. Łatwiej znaleźć łódź odpływającą na przykład z Myrtos. Wtedy rejs jest odpowiednio dłuższy (1 godz.) ale zyskuje się spektakularne widoki na linię brzegową. Jedynym problemem jest to, że obszar wokół Tsoutsouros znany jest z silnych wiatrów (i wysokich fal z tego powodu), więc nie zawsze można dostać się do Maridaki łodzią.

300X15

Obiekty w poliżu