1885 SARANDARIS K PRZYLĄDKA SARANDARIS HERSONISSOS HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  1000 m
 • Szerokość:
  15 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek, kamienie, skały
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  nieliczne zabudowania
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1885 SARANDARIS K PRZYLĄDKA SARANDARIS HEROSNISSOS HERAKLION KRETA

 3G

35.332750, 25.384521

Plaże Sarandaris znajdują się małych zatokach 27 km na wschód od Heraklionu, zaczynając od Przylądka Sarandaris i kończą się na wschodzie przed portem w Hersonissos. Są to naprawdę piękne plaże o spokojnych wodach, ponieważ Cape Sarandaris chroni je przed północno-zachodnimi wiatrami.

Dostęp do wszystkich zatoczek jest zróżnicowany, a otoczenie jest dość dobrze przygotowane turystycznie. Ponad zatokami wznoszą się malownicze wzgórza niektóre bardzo strome i trudno dostępne.

PLAŻE

Najbardziej wysunięta na zachód plaża, jest właściwie dużą, przystanią, w której można nurkować. Znajduje się w zatoce, w pobliżu malowniczej kaplicy św. Jerzego 35.337242, 25.386484. Ze wyniosłej przylądkowej skały rozciąga się szeroki widok na sąsiednie plaże i pobliskie hotele. Z tego miejsca do przystani prowadzą schody umożliwiające bezpieczne zejście. Pływanie u podnóża skał jest ciekawym doświadczeniem, ponieważ to miejsce jest bardzo dobre do nurkowania.

Zaledwie 200 m na południe jest kolejna plaża podobna do poprzedniej.

Nieco dalej jest kolejna niesamowita plaża 35.335108, 25.384109, być może najładniejsza i najbardziej osłonięta (od wiatrów) w okolicy Hersonissos. Jest to piaszczysta plaża z płytką wodą i żywymi niebieskimi kolorami. Plaża nie jest zbyt zatłoczona, ponieważ aby do niej się dostać konieczne jest pokonanie stromego, kamienistego zejścia z białawymi skałami. Jednak z pewnością zasługuje na wizytę.

Uważa, że plaże naturystyczne znajdują się tylko na odległych wybrzeżach południowej Krety. Jednak nie jest to do końca prawda. Hersonissos jest jednym z tych wyjątków. Rzeczywiście, w pobliżu podstawy przylądka Sarandaris znajduje się plaża dla nudystów 35.333711, 25.384493, dobrze chroniona przez wysokie klify i ciekawskie oczy. Piasek tutaj zalega pomidzy skałami i woda jest zawsze spokojna. Jest to bardzo dobry wybór do pływania i izolacji. Aby dostać się tutaj, trzeba podążać główną drogą biegnącą wzdłuż wybrzeża. W miejscu, w którym droga zmienia kierunek w stronę restauracji Sarantdaris należy wybrać jedną ze stromych ścieżek biegnących w stronę morza. Po 50 m pojawia się plaża. Zejście do niej wymaga zręczności i może być niebezpieczne.

Zaledwie 200 m od plaży nudystów znajduje się niesamowita plaża Sarandari 35.332717, 25.384194 (najpopularniejsza plaża w okolicy Sarandaris), która jest jedną z niewielu plaż piaszczystych w okolicy. Krótki szlak prowadzi od drogi do plaży. Wody w Sarandari są płytkie, a piasek jest idealny dla dzieci. Na plaży są parasole, leżaki i mała stołówka. Stałym problemem plaży są wodorosty, które się tam gromadzą. W pobliżu plaży znajduje się wiele restauracji, kawiarnia i bary na plaży. Plaża może być przepełniona, szczególnie w weekendy. Zaleca się udać się na plażę tak wcześnie, jak to możliwe rano i unikać weekendów

Bezpośrednio za Sarandari i przylegającej do nadmorskiej drogi, znajduje się plaża Giofyri (Gefiri) 35.331171, 25.385645, obramowana wysoką betonową ścianą. Plaża ma biały, gruboziarnisty piasek (niektórzy nazywają to "ryżem"), ma głębsze wody niż Sarandari, a jej dno jest dość skaliste. Plaża jest bardzo dobrze zorganizowana z parasolami i leżakami. W sezonie jest zatłoczona.

Z Giofiry, kierując się na wschód, wzdłuż wybrzeża, jest wiele małych i wąskich plaż. Na plażach leży piasek pomiędzy białymi skałami. Taki obraz wybrzeża utrzymuje się aż do hotelu Creta Maris. To jest początek plaż Hersonissos. Z tego miejsca można iść wzdłuż wybrzeża, aż do dużej i szerokiej plaży przed hotelem, kończącej się w porcie w Hersonissos, w pobliżu wzgórza Kastri. Ta plaża jest bardzo dobrze zorganizowana z leżakami i parasolami. Można uprawiać sporty wodne i siatkówkę plażową. W miarę zbliżania się do portu plaża staje się bardziej obciążona i bardziej podatna na wiatry. Wreszcie za hotelem, nadmorska promenada pojawia się ponownie i biegnie wzdłuż wybrzeża aż do portu. Droga pełna jest sklepów, kawiarni i restauracji.

SPACER

W porcie w Hersonissos warto wybrać się do latarni morskiej i zwiedzić kościół Agia Paraskevi 35.322841, 25.392924, którego część wbudowano w skałę. Opodal na wzgórzu Kastri znajdują się pozostałości wczesnego kościoła chrześcijańskiego, z wieloma mozaikami w dobrym stanie. Była to jedna z największych bazylik na Krecie. Świątynia była trójnawowa. otoczona murem. Wielkość i wystrój świadczą o znaczeniu Hersinissos w okresie bizantyjskim. Zapewne zwiedzający będą pod wrażeniem wielkości bazyliki zwłaszcza porównując ją do wspomnianego wcześniej kościółka.

Nawet jeśli nie chce się pływać w zatoczkach, popołudniowy spacer z Portu do Przylądka Sarandaris jest wyjątkowym przeżyciem. Nie należy zapomnieć aparatu, aby zrobić zdjęcia kaplicy św. Jerzego w Sarandaris i magiczne widoki zatoki Hersonissos.

ZAKWATEROWANIE

Ruchliwe miasto Hersonissos znajduje się w odległości krótkiego spaceru. W Hersonissos można znaleźć zakwaterowanie, ale jeśli się chce zanocować w pobliżu zatoczek, to jest tu kilka barów i kawiarni oferujących noclegi.

DOJAZD I DOJŚCIE

Dojazd do zatoczek jest łatwy. Dojście do niektórych z nich jest dość kłopotliwe.

Obiekty w poliżu