1884 PLAŻA IERAPETRA LASSITHI SITIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  10000 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek, kamienie, głazy
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1884 PLAŻA IERAPETRA LASSITHI SITIA KRETA

35.005719, 25.732377

Ierapetra lub Gerapetro (w lokalnym dialekcie) znajduje się 35 km na południowy wschód od Agios Nikolaos i jest najbardziej wysuniętym na południe miastem Grecji. Znajduje się w jednym z najcieplejszych obszarów Krety, co czyni je bardzo popularnym miejscem na wakacje, aż do końca jesieni. Temperatury rzadko spadają w zimie poniżej 12 st. Średnia liczba dni słonecznych przekracza 340 rocznie.

Obszar Ierapetra słynie z plaż, rozciągających się wzdłuż rozległej zatoki. Prawie wszystkie z nich pokryte są charakterystycznymi, gładkimi, czarnymi kamykami, które nie wbijają się w nogi, a morze jest zwykle płytkie. Plaże każdego roku uzyskują świadectwo czystości - Błękitnej flagi.

PLAŻE

W sąsiedztwie miasta znajdują się kilka plaż. Na wszystkich można plażować, przy wszystkich można kąpać się i pływać.

LIMANAKIA, DŁUGA PLAŻA, KATO, LOVER BEACH (Patrz Zakładka Nr 1036)

Zaczynając od zachodu, pierwszą plażą jest Limanakia. Znajduje się bardzo blisko miasta, obok starego meczetu i jest jedną z najbardziej zorganizowanych w okolicy. Plaża ma gruby piasek, wody płytkie, skaliste dno morskie w niektórych miejscach.

PLAŻA POŁUDNIOWA APOVATHRA (DOKI) (patrz zakładka Nr 10)

Druga plaża to South Beach, obok twierdzy Kales. Plaża jest piaszczysta. Wody są płytkie. Ta plaża jest najbardziej zorganizowana w okolicy. W pobliżu są bufety i stołówki . Istnieją możliwości uprawiania różnorodnych sportów wodnych, (nurkowanie i windsurfing, a także siatkówka plażowa i paintball).

WSCHODNIA PLAŻA, AGIOS ANDREAS (patrz zakładka 1389)

Przy centrum miasta znajduje się Zachodnia Plaża. Zaczyna się od kościoła Aghia Fotini na zachodzie i ciągnie się nieprzerwanie 4 km. Jej zachodni kraniec jest zorganizowany i znany jako Plage tou Demou (Miejska Plaża). Na zachodzie jest piaszczysta, z małymi kamykami. Stopniowo robi się coraz bardziej kamienista na wschodzie. Wody są spokojne, ciemnoniebieskie i płytkie. Jest to najbardziej popularna plaża w mieście. Nurkowanie z akwalungiem jest dopuszczone.

LIVADI I DALEJ PERISTERAS

Na wschód od plaży Agios Andreas znajduje się livadi i dalej Peristeras (patrz zakładka Nr 350). Ta ostatnia leży na wschodnim krańcu Ierapetry. Jest odosobniona, na plaży leży piasek pomiędzy skałami. Wody są płytkie.

WYSPA CHRISSI (gr. ZŁOTA)

Z centrum miasta Ierapetra, widać odległą o ok 10 km małą wyspę - Chrysi lzwaną też Gaidouronisi. Każdego roku latem wyspa jest celem niezliczonej liczby turystów. To jest jedna z najpiękniejszych w okolicy, z pięknymi, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystymi, zielono-niebieskimi wodami. Na wyspę organizowane są rejsy łodziami wycieczkowymi.

PLAŻE W POBLIŻU IERAPETRA

KOUTSOUNARI (patrz zakładka Nr 1200)

35.006436, 25.824356

Pięć kilometrów od Ierapetra leży plaża Koutsounari. Jest to bardzo duża plaża z drobnym, szarym piaskiem i wodami normalnej głębokości. Nie jest w pełni zorganizowana, co oznacza, że tylko w części rozstawiono parasole i leżaki. Nie jest to wielki problem ponieważ rośnie tu sporo drzew tamaryszku, które zapewniają cień dla turystów.

FERMA

Plaża znajduje się 8 km na wschód od Ierapetra. To mała zatoka z bardzo czystą wodą. Ta plaża też jest częściowo zorganizowana. Wyróżnia się zachwycającym krajobrazem.

AGIA FOTIA

Dziesięć kilometrów na wschód od Ierapetra znajduje się plaża Agia Fotia. To jest niezbyt duża plaża z drobnym piaskiem i skalistym wybrzeżem. Latem jest bardzo obciążona. Rozstawiono parasole i leżaki. Działają tu dwie stołówki sprzedające przekąski i napoje.

MYRTOS

Na zachód od Ierapetra, (ok.10 km), znajduje się plaża Myrtos, prawdopodobnie najpiękniejsza w okolicy. Jej krystalicznie czyste, akwamarynowe wody i piaszczysto-żwirowa plaża sprawiają, że jest szczególnie lubiana zwłaszcza przez europejskich turystów. Myrtos jest odpowiednia dla rodzin, w pełni zorganizowana. Zwykle jest dość mocno zajęta, ale względnie spokojna.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu