1883 MUZEUM ARCHEOLOGICZNE HERAKLION KRETA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Muzeum
 • Obciązenie
  duże
 • Cień
  całkowity
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1883 MUZEUM ARCHEOLOGICZNE HERAKLION KRETA

35.338771, 25.136912

Muzeum powstało w 1900 r na bazie kolekcji Towarzystwa Przyjaciół Edukacji (Philekpaideutikos Syllogos), której początek sięgał 1883 r. Obecnie zbiory umieszczono w nowoczesnym, antysejsmicznym budynku wybudowanym w latach 1937-1940 w miejscu, gdzie wcześniej stał wenecki, rzymskokatolicki klasztor pw. św. Franciszka (zniszczony przez trzęsienie ziemi w1856 r.). II Wojna Światowa stworzyła ogromne zagrożenie dla starożytnych zbiorów muzeum, jednak ocalały one dzięki wysiłkom poczynionym przez profesora Nikolaosa Platona (patrz odrębna zakładka). Platon nadzorował ponowną ekspozycję skarbów muzeum kiedy otwierano je w 1952 roku dla publiczności. Wystawę umieszczono w dwudziestu pomieszczeniach gdzie eksponuje się 15 tys. zabytkowych przedmiotów. Zorganizowano je w porządku chronologicznym. Zbiory obejmują znalezione na wyspie przedmioty sztuki kreteńskiej zwłaszcza z okresu cywilizacji minojskiej. Najstarsze eksponaty pochodzą z okresu neolitu (ok. 7000 lat pne.).

W muzeum zgromadzono najstarsze znaleziska:  pieczęcie z kamienia, kości i kryształu górskiego. Prawdopodobnie służyły do oznaczania nimi własności. Można zobaczyć pierwsze wyobrażenie byka, figurki bogini płodności i naczynia ceramiczne. Prezentowana jest tu tzw. mozaika miasta oraz . ceramika o oryginalnej ornamentyce, dekorowana motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Są tu także olbrzymie pitosy, służące do przechowywania oliwy i ziarna, gliniane zabawki, a nawet koszyk na zakupy.

W jednaj z sal znajduje się osławiony dysk z Fajstos 1650-1600 r. pne., na którym wyryto tajemnicze znaki. Znaczną część muzeum zajmują eksponaty pochodzące z pałacu w Knossos. Wśród nich znajdują się: gra planszowa, wykonana z kości słoniowej i kamieni szlachetnych oraz figurki przedstawiające postaci kobiece w długich sukniach i z obnażonym biustem. Dwie figurki kobiet z 2000-1800 r. pne. ukazane są z wężami, które były czczone na wyspie. Ciekawa jest również figurka akrobaty w locie. Tutaj można zobaczyć pitosy zdobione ośmiornicami. Bardzo licznie reprezentowane są typowe dla kultury minojskiej figurki byków, wykonywane nie tylko z ceramiki, ale też z brązu. Pod postacią byka ukrywał swą tożsamość Zeus kiedy, porywał Europę i przywiózł ją na Kretę. Wg mitologii porwanie zapoczątkowało tutejszą wspaniałą cywilizację. Wśród ekspozycji spotyka się też bardzo sugestywne popiersie tygrysa, wykonane w alabastrze.

Można zobaczyć model domu minojskiego i rysunki przedstawiające rekonstrukcje fragmentów Knossos. W jednej z gablot znajdują się tabliczki z pismem linearnym A i B. ciekawa jest ekspozycja biżuterii wykonaną ze złota i kości słoniowej świadcząca o niezwykłym kunszcie ludzi z kultury minojskiej jak i o upodobaniach ich przedstawicieli. Można zobaczyć ciekawą wazę żniwiarzy, która przedstawia grupę rolników wracających z pola. Inne interesujące przedmioty to tzw. czara wodza oraz złoty wisior z ok. 1700 r. pne. ukazujący dwie pszczoły złączone ze sobą odwłokami i trzymające wspólny kawałek miodu.

Muzeum prezentuje także naczynia ofiarne znalezione w Kato Zakros.

Największe zainteresowanie wzbudzają jednak kolejne sale, gdzie przedstawiono minojskie freski, częściowo zrekonstruowane oraz sarkofag z Agii Triady.

W ostatnich salach można zobaczyć eksponaty z młodszych okresów, w tym z okresu Imperium Rzymskiego.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

ponad 2000 opisów greckich plaż i innych obiektów

 

 

 

Obiekty w poliżu