1846 PLAŻA SOUGIA CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  1500 m
 • Szerokość:
  40 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  miejscami dobre
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1846 PLAŻA SOUGIA CHANIA KRETA

 3G

 35.248213, 23.811330

 Sougia to mała wioska położona 75 km na zachód od Chania, przy wyjściu z przepięknego wąwozu Agia Irini. Nazwa Sougia oznacza "miejsce świń" w starożytnym języku greckim. Zapewne to tutaj świnie znajdowały pokarm w postaci dużych żołędzi z rosnących dębów. W latach siedemdziesiątych było tu ulubione miejsce hippisów. Dziś jest idealnym wyborem na wakacje, w pięknym krajobrazie ze wszystkimi podstawowymi udogodnieniami. Kameralny nastrój, nietknięta przyroda, cisza i odosobnienie powodują, że miejsce to chętnie wykorzystują osoby poszukujące spokojnego wytchnienia. Mieszka tu stale 110 osób. W Sougia jest nastrojowy port a miejscowość zachowała wiele z tradycyjnych walorów Krety.

 

W Sougii znajduje się wiele minimarketów, sklepów, punktów usługowych itp. Jest gabinet lekarski. Sprzedaje się tu produkty z okolicy, np.: raki (alkohol), które nalewa się do plastikowych butelek po wodzie. Brakuje natomiast stacji benzynowej, szpitala, apteki czy banku. Najbliższe stacje benzynowe znajdują się w Agia Irini, Kantanos i Paleochora, odpowiednio 19 km, 27 km i 32 km.

 

Bankomat jest tuż za gabinetem lekarskim, 50 m na północ od głównego placu wsi. Najbliższe apteki są w Kantanos i w Paleochora, które są odpowiednio 27 km i 32 km od Sougia.

 

Jest tu wiele dobrych miejsc noclegowych i doskonałe lokale z wyśmienitym jedzeniem, w cenach poniżej tych, które znajdują się w innych częściach wyspy. Sougia oferuje ponad 20 kwater, ponad 8 restauracji / tawern, ponad 5 kawiarni / barów przekąskowych. Poleca się restaurację Kyma, słynącą z doskonałych świeżych potraw z ryb lub tawernę Livikon przy plaży, która robi niesamowite greckie potrawy.

 

PLAŻA

 

Miejscowością dysponuje piękna, spokojną, długą plażą z grubym piaskiem, kolorowymi kamykami, krystalicznie czystymi, głębokimi wodami. Sougia została nominowana jako jedna z najczystszych plaż w Grecji. Jest dobrze chroniona przed wiatrami. Plaża zaczyna się na zachodzie przy małym porcie Sougia i rozciąga się na wschód 1,5 km. W niektórych miejscach osiąga 70 m szerokości. Rozmiary powodują, że nigdy nie jest zatłoczona. Plaża kończy się na wschodzie małą zatoką, ukrytą między skałami. Ta część plaży nie jest zorganizowana i jest preferowana przez naturystów. Nudyzm nie jest dozwolony oficjalnie w Grecji ale władze starają się w bardziej odosobnionych miejscach go tolerować. W głównej części, naprzeciwko kawiarni, plaża jest zorganizowana (parasole, prysznice, sport). Strzeżona jest przez ratowników. Wzdłuż plaży rośnie wiele drzew tamaryszku, gdzie można znaleźć cień.

 

Można także pływać przy małej skalistej plaży, przy małym porcie po zachodniej stronie plaży.

 

PROMY I ŁODZIE

 

Latem promy codziennie kursują z Sougia do Chora Sfakion, Paleochora, Agia Roumeli i Loutro.

 

W lecie trzy razy w tygodniu mała łódź odpływa rano na wyspę Gavdos. Powrót następuje o 7 wieczorem.

 

W środę jest organizowany rejs łodzią do Paleochora i wyspy Elafonisi. Opuszcza Sougia o godzinie 9.00 i wraca z Elafonisos o godzinie 16.00. Do Sougia dociera ok. 17.45. Bilety można kupić na miejscu.

 

Taksówki morskie Captain George można wynająć na krótkie wycieczki i dojazdy.

 

Tradycyjna łódź rybacka Yannis Paterakis pływa regularnie do Lissos.

 

SPACERY I WYCIECZKI

 

Zachowana w naturze okolica ze względu na wysokie góry, wąwozy i piękne wybrzeża jest chętnie odwiedzana przez osoby, które pragną czynnie spędzić swój urlop. Sougia jest dobrze usytuowana jako baza wypadowa.

 

Można odwiedzić mały kościół Agia Eirini (St. Irene) 35.248970, 23.804563 znajdujący się 1 km powyżej Sougia. Należy pójść do końca wioski, niedaleko portu (zachód). Stamtąd droga asfaltowa prowadzi do Chania. Idąc tą drogą, dojdzie się do drogi gruntowej po lewej stronie, biegającej ponad Sougia.

 

Warto odwiedzić najpopularniejszą kaplicę bizantyjską Agios Nikolaos (św. Mikołajaja) 35.280502, 23.820134, wybudowaną w 1315 roku. Kaplica znajduje się na wzgórzu Moni, zaledwie 10 minut jazdy samochodem z Sougia. Lokalizacja jest wspaniała. Można chodzić po zacienionym szlaku, wśród starożytnych drzew oliwnych. W kaplicy można zobaczyć zabytki z XIII w. wykonane unikatową "wędzoną" metodą znanego malarza z tych okolic Ioannis Pagomenos.

 

Warto też odwiedzić pobliską Panagia Kera 35.283924, 23.817021, która została zbudowana na początku XIX w. jako klasztor zakonnic. Jest unikatowym zabytkiem architektury.

 

W okolicach Kapeli można podziwiać kamienny dom z dzwonnicą o wysokości 20 metrów z niesamowitym widokiem z góry, a także komórki, które zakonnice używały jako swoje mieszkania.

 

Spacerując po przepięknym wąwozie Agia Irini:

 

http://www.destinationcrete.gr/en/e4-path-at-chania/e17-sougia-agia-eirini

 

spotyka się dęby, które pośrednio nadały nazwę tym okolicom. Wąwóz jest bardzo dobrą alternatywą dla wąwozu Samaria, zwłaszcza jeśli chce się uniknąć tłumów. Najlepiej pojechać rano autobusem w kierunku Chanii i wysiąść przy startowym punkcie wąwozu 35.330081, 23.836817, w pobliżu tawerny Porofarago. Z tego miejsca przejście do Sougia zajmie ok. 3 godzin. Trasa jest dość łatwa, w wielu miejscach zabezpieczona drewnianymi barierkami. Jest także kilka trudniejszych miejsc zwłaszcza tam gdzie nastąpiły osunięcia skał i zniszczenie ścieżki. Trzeba pamiętać, że końcowa część trasy nie jest ocieniona. Ponieważ nie można liczyć na uzupełnienie wody w lokalnych źródłach dlatego trzeba zabrać odpowiedni zapas wody.

 

Dysponując pojazdem można również odwiedzić ruiny doryckiego miasta Elyros. Ruiny Elyros znajdują się na wzgórzu Kefala 35.287451, 23.795150, w pobliżu wsi Rodovani. Elyros rozkwitało aż do greckiego okresu klasycznego (do 350 r. pne.). To było jedno z głównych miast południowo-zachodniej Krety. Mieszkało tu ok. 16 000 ludzi. Elyros biło własną monetę i było znane z produkcji broni. Zostało zniszczone przez Saracenów w IX w.

 

Inną atrakcją jest kościół św. Panteleimon, na zachód od wsi, ze wspaniałą mozaiką podłogową. Przedstawia ona obrazy inspirowane naturą: kwiaty, pawie i dzikie zwierzęta. Mozaika pochodzi ze starszego kościoła z VI w. ne., na którego ruinach powstał nowszy. Trzeba docenić kulturę budowniczych którzy nie zrujnowali tej starej mozaiki. Kościół nie jest otwarty dla publiczności, ale można poprosić o klucze w pobliskim kiosku.

 

W pobliżu Sougia leży starożytne miasto Lissos (1,5 godz. pieszo w jedną stronę), (patrz odrębna zakładka Nr 1848 i 1826)

 

Idąc drogą E4 prowadzącą w kierunku St. Roumeli (na wschód), po dwóch godzinach dochodzi się do malowniczej kaplicy św. Antoniego, ukrytej w malowniczej zatoce.

 

Można przejść dalej do Paleohora, idąc wzdłuż wybrzeża na zachód.

 

Boczna droga prowadzi cię do wioski Koustogerako zamieszkałej już w czasach starożytnych.

 

Z tej miejscowości można powędrować na górę Ochros (807 m), która zapewnia niezwykłe widoki. Dalsza trasa do Omalos jest mało popularna. Biegnie w starym lesie dębowym przez płaskowyż Omalos. Chociaż nie jest trudna to jej przejście wymaga dobrej orientacji - waro zabrać dobry GPS.

 

Wspomniana wyżej miejscowość leży na uboczu w trudno dostępnym terenie. Przez setki lat była źródłem oporu kolejno przeciwko Wenecjanom, Turkom i Niemcom. W okolicach tej miejscowości ulokowano aliancką radiostację, która umożliwiała koordynację oporu Greków przeciwko Niemcom. Miejscowość stanowiła także punkt przerzutowy uzbrojenia dostarczanego przez Brytyjczyków do południowych zatok Krety. W tej miejscowości jesienią 1943 r. niemieccy okupanci poszukiwali partyzantów. Ponieważ nie znaleźli żadnych mężczyzn starali się wydobyć informacje o miejscu ich ukrycia od tutejszych kobiet. Ponieważ nie chciały zdradzić, Niemcy zgromadzili kobiety i dzieci przygotowując egzekucję. Nie zdążyli jej wykonać ponieważ ledwie dziesiątka partyzantów strzelając z wysokości 400 m zlikwidowała patrol niemiecki. Niemcy wrócili do miejscowości następnego dnia, ale znaleźli wioskę opuszczoną. W odwecie wysadzili wszystkie domostwa. Dziś można zobaczyć pomnik stanowiący wspomnienie tamtych czasów. Opis wypadków zamieścił w książce "The Cretan Runner" Yiorgos Psychoundakis, a także Patrick Leigh Fermor oraz A. Beevor.

 

Ponad wsią znajduje się bizantyjska kaplica Aghios Yiorghos, zbudowana jeszcze w 10 w. Kaplica ozdobiona jest ciekawymi freskami. Została ona odrestaurowana w XVI w., a inskrypcje odnotowywały wiele pokoleń rodziny Kandanoleon wsławionej rewoltą ślubną Meskla.

 

Trasa do Tripiti, jedna z najpiękniejszych tras na Krecie została opisana w zakładce dostępnej w Internecie:

 

 http://www.destinationcrete.gr/en/e4-path-at-chania/e09-sougia-poikilassos.

 

Atrakcjią na trasie jest Kaplica Profiti Elias 35.239917, 23.867289, która znajduje się na szczycie stromego wzgórza (405 m npm). Ze szczytu otwiera się panoramiczny widok. Imponujące wzgórze można zobaczyć nawet z Sougia. Widoki z góry są zdumiewające. Zacieniona ścieżka poprowadzona nad morzem jest jednym z najbardziej atrakcyjnych spacerów na Krecie. Wycieczka trwa około 4 godzin w jedną stronę. Warto więc zaplanować wycieczkę częściowo korzystając z łodzi do Tripiti. Należy zabrać ze sobą wystarczającej ilości wody. Na trasie jest stanowisko archeologiczne starożytnego miasta Pikilassos raz możliwość dojścia do kaplicy Agios Antonios 35.243831, 23.847892 znajdującej się przy niewielkiej plaży. Cała trasa wiedzie w niedużej odległości od linii brzegowej. Poprzecinana jest kilkoma wąwozami dlatego trzeba liczyć się z koniecznością podejścia pod urwiste zbocza.

 

Jeśli jest się w okolicy 19 lipca, można wziąć udział w święcie Profitis Ilias. Wieczorem wierni udają się na plażę Trypiti, a następnie idą ścieżką prowadzącą do kaplicy Profitis Ilias, 400 m ponad poziomem morza. Po mszy spędzają noc z muzyką ucztując, wracają do Sougia następnego ranka.

 

HISTORIA

 

Sougia jest historycznym miejscem, gdzie trzeba będzie uruchomić w przyszłości wiele wykopalisk. Z tego powodu nie wolno budować domów, a ziemia nie jest przeznaczona na sprzedaż. To gwarantuje, że przez wiele lat nie będzie ona wykorzystywana do organizowania masowej turystyki.

 

Tylko kilka ruin starożytnej Sougia pozostaje na wschodnim brzegu strumienia Agiriniotis, który biegnie przez wąwóz Agia Irini. Starożytną nazwą Sougia była Syia i był to port rzymskiego imperium (większość pozostaje pod morzem). Syia w czasach starożytnych była jednym z portów miasta Elyros i części Konfederacji Oreii. Konfederacja zawiązały ok. 300 r. pne. miasta: Elyros, Lissos, Irtakina, Tarra, Syia i Pikilassos. Później dołączyły do Konfederacji Gortys i Cyrenaica (w Afryce Północnej). Syia rozkwitła w okresie rzymskim i pierwszych latach chrześcijańskich. Największa część starożytnego miasta znajdowała się we wschodniej części doliny. Dziś można zobaczyć ruiny rzymskich domów, łaźni, grobowce oraz pozostałości akweduktu. Są też ruiny dwóch wczesnych bizantyjskich kościołów z ciekawymi mozaikami, które zostały zniszczone przez Saracenów. W obrębie nowoczesnej wsi znaleziono trzeci kościół, poświęcony Agios Panteleimon. Był to trójnawowy kościół z mozaiką o wzorach geometrycznych, dzikich zwierząt i ptaków. Ten kościół został przebudowany po II wojnie światowej.

 

NATURYZM NA PLAŻY SOUGIA

 

Chociaż jest tablica umieszczona naprzeciwko tawerny przy głównej drodze, zakazująca nudyzmu to zakaz nie jest w pełni respektowany.

 

DOJAZD DO SOUGIA

 

Droga biegnie początkowo przez równinę Alieryanos, wspina się na góry, do wioski Agia Irini. Stąd zielonym wąwozem o tej samej nazwie schodzi do Sougi. Droga jest malownicza, kręta. Pokonania tej trasy samochodem wymaga sporo czasu.

 

Komunikacja autobusowa jest bardzo ograniczona. Jest tylko: jeden lub dwa kursy (w zależności od pory roku). Można także skorzystać z taksówki (trzeba rezerwować).

 

Jeśli mieszka się w Paleochorze można odwiedzić Sougia. Istnieje droga asfaltowa łącząca obie wioski. Droga prowadzi  przez Temenę i Rodovani. Na mapie nie wygląda daleko, ale przejazd zajmuje 30-45 minut.

 

1500x40

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

http://greckirelaks.pl/

 

 

Obiekty w poliżu