1797 GRAMMENO CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  1000 m /800 m
 • Szerokość:
  20 m /25 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek, kamienie, skały
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1797 PLAŻA GRAMMMENO CHANIA KRETA

35.232917, 23.636306

Półwysep Grammeno znajduje się na 85 km na południe od Chania i 5 km na wschód od Paleochory, przy drodze łączącej Paleochora z Koudoura. Koudoura to ciepły rejon z tysiącami szklarni, gdzie większość mieszkańców zajmuje się ciepłolubnymi uprawami. W okolicach półwyspu znajduje się szereg pięknych plaż, których lokalizacja jest niekiedy bardziej jednoznaczna niż nazewnictwo. Także pokrycie plaż nie jest łatwe do określenia ponieważ na różnych odcinkach mogą wystąpić zróżnicowane formy, do tego zmieniane intensywną aktywnością fal morskich. Z powyższych powodów informacje dotyczące szczegółów plaż należy brać z pewnym marginesem możliwych błędów.

PLAŻE GRAMMENO

Jeśli się szuka czegoś specjalnego, należy podążać na zachód od Paleochora. Po 4 km dojeżdża się do półwyspu Grammeno, porośniętego cedrami. Ta pierwsza informacja powinna zostać na wstępie zweryfikowana ponieważ faktycznie nie są to cedry lecz jałowiec, który żyjąc przez setki lat w warunkach panujących przy plaży upodobnił się do ww. drzewa. Półwysep gromadzi kilka plaż, campingów i tawerny z pysznymi potrawami. Plaże nie są nadmiernie zorganizowane. Oferuje się zasadniczo tylko jedzenie i picie oraz udogodnienia do pływania i opalania. Sporty wodne nie są nadmiernie uciążliwe i oferowane z dyskrecją. Morze w tych okolicach jest krystalicznie czyste. U podstawy półwyspu znajduje się Kemping Grammeno oferujący miejsca pod namiot ale także wynajęcie namiotów, małych domków kempingowych i przyczep.

STRONA ZACHODNIA PÓŁWYSPU GRAMMENO

Na plaży po stronie zachodniej półwyspu, jest plaża nazywana Grammeno ale także Votsalo (Ukryty żwir)., Mammeno oraz Stou Houma. Plaża jest przeważnie piaszczysta ze żwirem, są też kamyki. Na krańcach plaży występują głazy. Plaża jest dość dobrze chroniona przed wiatrami dzięki położeniu w domkniętej nieco zatoce, otwartej na zachód. Plaża ma 800 m długość i dość płytkie, zwykle spokojne wody. To sprawia, że plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi. Parasole i leżaki są do wynajęcia przez cały sezon, ale jest też wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić swoje wyposażenie. Jest tu boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci, a w sezonie dostępne są sporty wodne z bananem ciągniętym szybką łodzią. Są ratownicy, publiczne prysznice i toalety oraz wiele tawern i barów przekąskowych. Walory plaży powodują że jest chętniej wybierana przez plażowiczów i dlatego bardziej zatłoczona. Na zachodnim krańcu plaży, wśród głazów są zazwyczaj nudyści. Jedna z nazw plaży pochodzi od wielobarwnych kamieni, które są tak wybarwione różnymi minerałami, że się wydaje, że zostały opisane przez człowieka.

STRONA WSCHODNIA PÓŁWYSPU GRAMMENO

Natomiast plaża Alonaki po stronie wschodniej jest kamienista ze żwirem i miejscami piaszczysta. Plaża nie jest chroniona przed falami i ma długość całkowitą 1000 m. Parasole i inne urządzenia turystyczne można znaleźć w zachodniej części, zaś wschodni odcinek jest spokojniejszy i mniej oblegany. Tutaj warto odwiedzić Azzurro Beach. W małym barze przekąskowym serwowane są smaczne dania, barbeque. Rozstawiono parasole i bezpłatne leżaki.

Dalej w kierunku Paleochora jest kilka małych, kamienistych, odosobnionych plaż.

JAŁOWIEC

Półwysep Grammeno jest siedzibą kolonii drzew jałowca bardzo przypominającego cedry. Można znaleźć cień pod tymi drzewami, ale szczególna uwaga jest potrzebna, ponieważ drzewa są bardzo kruche i wymagają ostrożnego postępowania. W żadnych okolicznościach nie powinno się łamać kruchych gałęzi mimo, że robią wrażenie zeschniętych. Rosną tylko 1cm w skali roku więc każda strata jest trudna do odrobienia. Zaleca się użycie parasoli rozstawionych na plażach.

DOJAZD

Jeśli nie ma się samochodu, można dojechać autobusem z Chanii do Paleochory, a następnie wziąć taksówkę. Do samej plaży można dojechać samochodem, motocyklem lub rowerem. Istnieje możliwość dotarcia także pieszo z Paleochory. Asfaltowa droga wiedzie w pobliżu linii brzegowej. W wielu miejscach istnieje możliwość dojścia do małych kamienistych plaż co ew. wędrówkę może znakomicie uatrakcyjnić

OKOLICZNE PLAŻE

Na wschód od półwyspu Grammeno są małe zatoczki w których rozłożyły się maleńkie plaże:

 Psilos Volakas (Psilovolaka) 35.237347, 23.651197,

Trochalou 35.237853, 23.658022 ,

Plakaki 35.236766, 23.647031 i

Karavopetra 35.237347, 23.651197

Dalej znajdują się plaże Paleochora z najlepszą Pachia Ammos (Piaszczysta Plaża) oznaczoną Błękitną Flagą.

Na zachód od półwyspu znajdują się otwarte, duże, kamieniste i rzadko odwiedzane plaże:

Kontoura 35.232336, 23.622777 i

Krios 35.236642, 23.595860

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

 

Obiekty w poliżu