1795 KEDRODASOS CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  400 m
 • Szerokość:
  24 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1795 PLAŻA KEDRODASOS CHANIA KRETA

 4G

35.268430, 23.563477

Nazwa plaży oznacza las cedrowy. To jest niesamowita plaża, położona 76 km na południowy zachód od Chanii i 1 km na wschód od słynnej laguny Elafonissi. Przy plaży rosną drzewa jałowca . (Juniperus oxycedrus subsp. Macrocarpa i Juniperus phoenicea) mylnie uważane za cedry. Jałowiec sprawia wrażenie zeschniętego, martwego. Ale jest to mylne wrażenie ponieważ roślina ta żyjąc w ekstremalnych warunkach chroni się przed wysuszeniem oszczędnie gospodarując wodą. Z tych powodów przyrosty roczne nie przekraczają 1 cm i jednocześnie roślina jest niezwykle długowieczna. Gaj pokrywa dużą powierzchnię około 110 akrów i jest wspaniałym miejscem na wypoczynek zapewniając sporo cienia. Nie ma więc potrzeby przynoszenia własnego parasola. Pobliska plaża jest ulubioną przez naturystów.

PLAŻA

Plaża jest piękna, z miałkim, białym piaskiem (przypomina tropikalne plaże Libanu). Plaża ma łączną długość 1 km, ale składa się z kilku różnej wielkości odcinków przerywanych skalistymi formacjami. Skały zazwyczaj są gładkie i płaskie. Na szczęście w pobliżu nie ma większych obiektów turystycznych , dzięki czemu plaża jest spokojna i zaciszna. Jest jedną z niewielu w Europie, które zachowały swoje naturalne walory. Pływanie w tutejszych wodach jest magicznym doświadczeniem, którego nigdy się nie zapomni. Wody są głębokie o normalnej temperaturze. Plaża jest częściowo chroniona od wiatrów, które wieją bez przeszkód w sąsiednim Elafonissos. Europejska droga turystyczna E4 biegnie przez plażę (po drodze są nieliczne żółte i czarne znaki). Ponadto obszar Kedrodasos jest uważany za idealny dla miłośników kitesurfingu, ponieważ wiatr jest zazwyczaj dostatecznie intensywny, a morze jest spokojne. Plaża w sierpniu jest zatłoczona.

Plaża Kedrodasos jest częścią programu NATURA 2000, zwłaszcza wiekowe drzewa jałowca są chronione specjalnym planem ochrony środowiska. Kiedy kończy się tutaj pobyt należy sprawdzić czy nie pozostawiło się jakichś przedmiotów lub śmieci.

Jest to plaża całkowicie pozbawiona jakichkolwiek udogodnień Jest faworyzowana przez obozowiczów i nudystów. Najbliższe możliwości zakwaterowania, restauracje i mini market można znaleźć przy plaży Elafonissi.

 Jeśli poszukuje się jeszcze większej izolacji, to należy wybrać się na wschód gdzie znajdują się plaże w okolicach Agios Ioannis. Plaże są dostępne ścieżką E4 z Kedrodasos lub łodzią z Elafonissi.

DOJAZD DO KEDRODSASSOS

Kręta droga do Kedrodassos przebiega przez piękny i malowniczy krajobraz. Droga jest wyboista. W m 35.268430, 23.563477 lub na pobliskim parkingu trzeba się zatrzymać i dalej podążać krótką ścieżką prowadzącą do morza. Łącznie to 1,5-2 godzin jazdy z Chanii i kolejne 10 minut pieszej wędrówki lasem na południe. W przypadku braku własnego pojazdu dostępna jest również codzienna trasa autobusowa do Ealafonissi. Aby uzyskać więcej informacji na temat połączeń autobusowych należy pytać o szczegóły mieszkańców, pracowników hoteli lub szukać danych w Internrecie.

WYCIECZKI

W drodze powrotnej nie należy jechać tą samą drogą, ale przejechać górami koło wioski Elos 35.361634, 23.636439 i skręcić w góry przed miejscowością Matsokatados 35.404025, 23.680163. Stąd drogi kiepskiej jakości pną się w góręz do parkingu ww m 35.413041, 23.661751 przy górskiej wiosce Milia. Odległość od głównej drogi nie przekracza 3 km więc nie dysponując odpowiednim samochodem można dojść pieszo. Wioska była oznaczona już na weneckich mapach. Nigdy jednak nie rozwinęła się do większych rozmiarów. Wręcz przeciwnie w średniowieczu szalejące epidemie spowodowały ograniczenie liczby mieszkańców. W latach 60. Milia została całkowicie opuszczona i zdewastowana. Grupa pasjonatów postanowiła miejscowość odbudować nie naruszając jej tradycyjnego wyrazu. Okolice porośnięte są kasztanowym lasem. W wiosce odrestaurowano kamienne, tradycyjne domy. Jest tu także nastrojowa tawerna w której można się posilić i odpocząć. W miejscowości można się zatrzymać na dłużej lub potraktować jako punkt wyjścia w okoliczne góry.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

400x25

Obiekty w poliżu