1792 PLAŻE FRANGOKASTELLO SFAKIA CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m /600 m
 • Szerokość:
  30 m /30 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek i skały
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1792 PLAŻE FRANGOKASTELLO SFAKIA CHANIA KRETA

35.180963, 24.232885

35.183222, 24.243999

Miejscowość Frangokastello leży na wschodnim wybrzeżu Krety, ok. 10 km na wschód od Hora Sfakion. Odległość do Chanii wynosi ok. 75 km. Niektórzy twierdzą, że nazwa Frangokastello wywodzi się z lokalnego wyrażenia Kastelli : Fragon, a inni twierdzą, że pochodzi od włoskiego wyrażenia Castel Franco (Zamek Brave). Jest to mała nadmorska wioska z kilkoma domami. Istnieje tu możliwość wynajęcia pokoju lub apartamentu. W miejscowości jest niewielki rynek. Bankomat znajduje się w miejscowości Chora Sfakion,.

W klubie nocnym Frangokastello jest przyjazny mały bar.

Miejsce jest celem jednodniowych wycieczek organizowanych dla zwiedzenia twierdzy zlokalizowanej przy samej plaży. Twierdza zachowała się w bardzo dobrym stanie do naszych czasów. (patrz odrębna zakładka nr 1609). Uroku dodają nieodległe góry Lefka Ori.

PLAŻE

Piękne plaże przyciągają turystów. W regionie Frangokastello znajduje się kilka plaż. Plaże najbliższe miejscowości mają niespotykany układ. Plaża zachodnia jest żwirowa z kamieniami. Jest doskonała do nurkowania. Jest położona w okrągłej zatoce przy małym porcie.

Wschodnia plaża przylega do obszernego, piaszczystego cypla dzielącego plaże. Plaża wschodnia jest położona najbliżej fortecy. Układ obu plaż powoduje, że niezależnie od kierunku wiatru przynajmniej jedna z nich okazuje się chroniona. Piasek jest jasny i drobnoziarnisty, a woda jest czysta. W kilku miejscach rozstawiono parasole z leżakami do wynajęcia. Jest dużo miejsca do zabaw. Na niektórych odcinkach wody są płytkie i dobre dla dzieci. Zasadniczo nie oferuje się możliwości uprawiania sportów wodnych. Tuż za plażą jest kawiarnia i tawerna, która serwuje greckie specjały. Odczuwa się brak dostatecznej ilości usług turystycznych i sklepów.

Kolejna, piaszczysta plaża Orthi Ammos (Stary Piasek) 35.183166, 24.243692 znajduje się zaledwie dziesięć minut spacerem na wschód od zamku. Ta plaża jest uważana za jedną z najlepszych plaż na Krecie. Jest cicha i chroniona od wiatrów. Na plaży leży piękny biało-różowy piasek. Wody są bardzo płytkie i krystalicznie czyste. Jest idealna dla rodzin z dziećmi. Jest dobrze zorganizowana, oferuje zakwaterowanie. Ponad plażą znajduje się pięknie usytuowana tawerna oferująca jedzenie i picie oraz parasole i leżaki. Przy plaży występują duże wydmy. Na krańcach wschodnich tej długiej plaży pojawiają się naturyści.

Na zachód od Frangokastello, w drodze do Chora Sfakion, ciągnie się prawie 3 km pas plaż:

Psilo Roumi 35.197079, 24.205228

Hondros Volakas 35.187442, 24.223467

Vatalos 35.192110, 24.216163

Koutelos 35.200032, 24.188070, 35.199895, 24.190568

Leska 35.198934, 24.181530

Wszystkie plaże są dość łatwo dostępne z nadmorskiej drogi biegnącej w sąsiedztwie linii brzegowej.

SPECJAŁY LOKALNE

Warto spróbować tradycyjnych specjałów lokalnych, takich jak tsigariasto (pieczeń z koziny lub jagnięcina), boureki (zapiekana cukinia z ziemniakami i serem) i Sfakianes pite (pita z sera serwatkowego do którego dodaje się mleko, xynomizithra- miękki, kwaśny ser, anthotyro - miękki, młody ser, pichtogalo Chanion - miękki kwaśny ser i wiele specyficzntych aromatycznych dodatków:, mastyks, kminek, liście laurowe, cynamon).

KLASZTOR AGIOS CHARALAMBOS

35.181354, 24.240485

Klasztor Agios Charalambos K Frangokastello i na południe od wczesnochrześcijańskiej (miniaturowej) bazyliki Agios Nikitas. W miejscu klasztoru stanął początkowo mały kościół Agios Charalambos. Ok. 1821 r mnich Gregorios i zakonnica Magdalena podjęli starania w celu zbudowania klasztoru. Wykorzystano kamienie z ruin bazyliki Astratigos. Kościół klasztorny otoczony jest blankami. Na zachodzie jest dwukondygnacyjny kompleks cel mnichów, typowy dla tego rodzaju przybytku. Szczególnie interesujące są ikony w klasztorze. Wykwalifikowany rzemieślnik musiał tworzyć te dzieła. Nazywa się go Malarzem Frangokastello. Jego prace znajdują się również w Moni Preveli. Niestety, niektóre z ikon z klasztoru Agios Charalambos zostały skradzione.

ROZWÓJ

W ostatnich latach obszar Fragokastelo rozpoczął powolny, ale ciągły rozwój, który nie ma nic wspólnego z tradycyjnym pięknem tego miejsca. Nowe udogodnienia dla turystów i odwiedzających znacznie się rozwinęły, ale nie w sposób, który zagraża wyjątkowej wiejskiej atmosferze. Istnieje wiele tawern, restauracji, kawiarni i sklepów, które zaspokoją wszelkie potrzeby cateringowe.

WYCIECZKI

Okolica jest idealną bazą wypadową dla osób, które chcą zwiedzić region Sfakia i południowo-zachodnią część Krety. W pobliżu Fragokastello, w kierunku drogi prowadzącej do Hani, znajdują się wioski Komitades, Vraskas, Vouvas, Nomikiana i Ag. Nektarios. Inne ładne miejsca do odwiedzenia w pobliżu regionu to Chora Sfakion, Imbros, Askifou i Vrisses. Na północy, powyżej Fragokastelo znajdują się wsie Patsianos i Kapsodasos, a wioska Kalikratis jest jeszcze dalej. Po drugiej stronie drogi prowadzącej do Rethymno i Heraklionu znajdują się wsie Skaloti, Argoules, Rodakino, Selia, Agios Ioannis, Agouseliana i Agios Vasilios. Inną wioską jest Plakias, który jest również znana z nocnego życia. Po drodze są różne ciekawe miejsca do zatrzymania się i zrobienia zdjęć, takich jak Kanion Kotsifou, gdzie droga przechodzi przez wąską szczelinę z klifami tworząc piękną scenerię, która kończy się małym kościołem na zboczu wąwozu.

Droga do Kallikratis - ścieżka prowadzi wzdłuż wąwozu!

Frangocastello jest również znane turystom ze względu na europejską ścieżkę pieszą E4. Ogólnie rzecz biorąc, E4 ma łączy większość wąwozów na Krecie. Jedna z nich przechodzi przez Wąwóz Kallikratis, a także wieś i płaskowyż o tej samej nazwie, na wysokości 750 m npm.. Do wąwozu Kallikratis można dotrzeć ścieżką rozpoczynającą się w wiosce Kallikratis i kończącą się wioską Patsianos. Długość tej ścieżki wynosi około 4 km, zaś sam wąwóz ma tylko 1 km.

Z Kalikratis można dotrzeć na plażę Frangocastello po dwóch i pół godzinach spaceru. Innym, znanym wąwozem regionu jest Imbros. Jest to drugi najdłuższy wąwóz Krety po Samaria. Imbros Gorge (lub Nimbros Gorge) obejmuje szerszy obszar 7 km. Znajduje się na wschodnim skraju Lefka Ori (Białe Góry) i rozciąga się od wioski Imbros na północ do Chora Sfakion. W niektórych punktach koryto ma tylko 2 metry szerokości, a jego ściany sięgają 300 metrów.

DOJAZD

Aby dostać się do Frangokastello z Chania należy jechać do Chora Sfakion, jadąc obok imponujących klifów wąwozu Imbros. Wkrótce pojawi się nieskończony błękit morza libijskiego. Podziwiać widoki należy rozważnie ponieważ droga jest kręta, wąska i stroma. Na krótko przed Chora Sfakion należy skręć w lewo (wschód) i kierować się drogowskazami na Frangokastello. Podróż z Chanii zajmuje około 1,5 godziny.

Jeśli jedzie się ze wschodu, z Rethymno, należy wybrać drogę do Plakias. Przed Plakias należy skręcić zgodnie ze znakami do Rodakino, Frangokastello i Chora Sfakion. Trasa jest szybsza i łatwiejsza niż z Chania i trwa około godziny.

Transport publiczny jest bardzo ograniczony w tych okolicach więc własny samochód jest praktycznie niezbędny.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

 

Obiekty w poliżu