1783 PLAŻA AGIA MARINA CHANION CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  1800 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na najwyższym poziomie
 • Obciązenie
  skrajnie duże
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1783 PLAŻA AGIA MARINA CHANION CHANIA KRETA

35.521958, 23.930579

Agia Marina k Chanii, jest jedną z największych turystycznej miejscowości w zachodniej części Krety. Znajduje się około 10 km od m. Chania, 23 km od lotniska w Chani i 17 km od portu Souda.

PLAŻA

Jest to piękna, piaszczysta plaża wzdłuż której biegnie miejska promenada. Plaża jest zorganizowana (parasole i leżaki, prysznice, ratownik) i oznaczona Błękitną Flagą. Wody są płytkie dobre dla rodzin z dziećmi. Należy pamiętać, że w dni wietrzne (Meltemi) pobyt na plaży i kąpiele mogą być kłopotliwe lub niebezpieczne. W takie dni morze staje się za to rajem dla serferów ale należy uważać na zaskakujące prądy morskie. W dni pogodne dostępne są różne sporty wodne. Plaża bywa nadmiernie zatłoczona, zwłaszcza w szczycie sezonu wakacyjnego. Przy plaży można znaleźć miejsca z naturalnym cieniem. W zachodniej części plaży, w pobliżu portu Platanias jest wiele małych sztucznych zatok, gdzie można pływać. We wschodniej części plaży jest piaszczysta plaża, która ciągnie się aż do Stalos.

MIEJSCOWOŚĆ

W miejscowości można znaleźć różnego rodzaju zakwaterowanie począwszy od luksusowych hoteli na skromnych, rodzinnych pokojach do wynajęcia kończąc. Jest tu wiele restauracji i barów. Nocne kluby zapewniają rozrywkę dla tych którzy lubią nocne, głośne życie. Jest także pełna gama sklepów zapewniających dostępność do wszelkich towarów jakie mogą być potrzebne turyście. Dostępne są bankomaty. Jest apteka, działają lekarze. Działają także wypożyczalnie samochodów.

WYCIECZKI

Naprzeciw plaży w odległości 1 km jest wysepka Thodorou, która stanowi Park Narodowy. Zasadniczo nie ma możliwości zwiedzania tej wyspy. W ostatnim czasie zorganizowano pewną ilość wycieczek na wyspę ale musiały one uzyskać specjalne pozwolenie władz Parku. Ozdobą wysepki są trwale tu przebywające stada dzikich kóz zwane Kri-kri. Istnieje możliwość obejrzenia wysepki bez lądowania - wtedy zezwolenia nie są potrzebne.

1,5 km na południe od Agia Marina znajduje się jaskinia Nerospilia (Jaskinia Wodna) 35.497343, 23.920880, w której można zobaczyć niesamowite ilości stalagmitów i stalaktytów. Przy wejściu jest pierwsza komora a dalej druga. Uważa się że było to miejsce kultu w okresie cywilizacji minojskiej. Jaskinia znajduje się na prywatnym terenie i zwiedzanie jej jest możliwe za zgodą właściciela terenu. Aby dotrzeć do Jaskini Nerospilia należy skierować się z Agia Marina na południe, przekroczyć drogę krajową i minąć Villa Ariella i Meliades Villas. Dwa kilometry dalej zaczyna się ścieżka, która prowadzi po 100 m do jaskini Nerospilia. Dostęp do jaskini wymaga zgody właścicieli tego terenu.

Można wybrać się na wycieczki do sąsiednich miejscowości korzystając z komunikacji autobusowej: Chania-Kasteli, Chania-Kolimbari i Chania-Gerani.

Warto pojechać samochodem do miasta Kissamou-Chanion które znajduje się 10 km na zachód.

Najbliższe plaże to Platanias, Gerani, Pirgos i dalej Balos, Maleme i Kolimbari, Theriso, Falasarna i Elafonisi.

Mozna odwiedzić Niemiecki Cmentarz W Malemie

35.522924, 23.831001 i pomnik żołnierzy brytyjskich

Na cmentarzu pogrzebanych jest ok 5000 żołnierzy niemieckich poległych w walkach na Krecie.

Dojazd do cmentarza

Jadąc starą drogą krajową Chania-Kissamos w kierunku Kolympari, po minięciu hotelu Mikes pojawi się hote Sunny Suites 35.524081, 23.841790. Tutaj trzeba skręcić na południe i po ok 500 m, będzie znak kierujący na niemiecki cmentarz wojenny. Dalsza jazda wymaga pokonania ok. 1 km. Warto zaparkować w m 35.523870, 23.831025 i dojść pieszo 200 m do cmentarza. Cmentarz jest otwarty przez cały rok.

Pomnik żołnierzy brytyjskich znajduje się w pobliżu ale dostęp do niego wymaga podjechania do parkingu 35.525191, 23.828074

DOJAZD

Możliwy jest dojazd samochodem lub autobusem z Chani. Przy plaży jest parking.

1800x15

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

 

 

Obiekty w poliżu