1781 KLASZTOR KAPSAS (św. JANA) MONASTERY LASSITHI SITIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  Klasztor
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1781 KLASZTOR KAPSAS (św. JANA) MONASTERY LASSITHI SITIA KRETA

35.020754, 26.051697

Klasztor Kapsa (gr: Μονή Καψά) jest położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Krety, pomiędzy wioskami Makrys Gialos i Goudouras na wschodzie. Jest on zbudowany na stromym, skalistym zboczu, w pobliżu wylotu z wąwozu Perivolakia. Miejsce to otrzymało nazwę od nazwiska mieszkańca: Kapsas.

HISTORIA i WSPÓŁCZESNOŚĆ

Klasztor Kapsa powstał prawdopodobnie w XV w. W 1471 r. został zniszczony przez piratów lub Turków. Przez wieki był opuszczony. W 1841 r. rozpoczęto odbudowę z inicjatywy  pustelnika Joseph Gerontoyannis. W młodości Gerontoyiannis nie był dobrym chrześcijaninem. Był twardym, upartym, mężczyzną, który wykorzystywał klasztor i pobliski wąwóz jako kryjówkę, gdy pojawiali się Turcy. Ożenił się i miał trzy córki i syna. W niedzielę wraz z żoną Calliope udał się na targowisko. Kupił wino i inne potrzebne towary. Dzieci pozostawały same i to okazało się śmiertelnie niebezpieczne dla jednej z córek. Córka straciła życie w pożarze. Gerontoyiannis był świadkiem tego zdarzenia. Odebrał je jako boską karę za swoje grzeszne życie a szczególnie za to, że zajmował się zakupami w niedzielę, zamiast pójść do kościoła. Od tego momentu zmienił całkowicie swoje postępowanie. Poświęcił się miłości i kultu do Boga. Stał się pustelnikiem, zamieszkał w grocie opodal ruin klasztoru. Mówi się, że miał wizje i uzdrawiał wszystkich, którzy przyszli do niego po pomoc. Chodził po morzu aż do wyspy Koufonissi. Odbudowywany Klasztor Kapsa stał się sławny na Krecie i wielu pielgrzymów przybywało tu z daleka, aby się modlić. Jednym z wiernych był miejscowy właściciel ziemski Chatzi Nikolaos Zafiris, który przekazał ziemię Gerontoyiannis, aby odbudował klasztor.

Prace nad klasztorem Kapsa trwały przez lata. Drugie wejście do klasztoru, zbudowano w 1861 r. i poświęcone zostało Trójcy Świętej. Rzeźbiony drewniany ikonostas został wykonany w 1869 roku przez Chatziminas i uzupełniony ikonami w 1874 roku przez Antonis Alexandridis. Sam Gerontoyiannis, który stał się mnichem przyjął imię Józef kontynuował nauczanie i uzdrawianie. W dniu 6 sierpnia 1874 r. Gerontoyannis umierł.

Dzisiaj jest honorowany jako święty, a jego święto obchodzi się 7 sierpnia.

W następnych latach wnuk Gerontoyiannisa, Archimandrite Joseph Gerontakis, powiększył klasztor, doprowadził bieżącą wodę.

W latach okupacji niemieckiej partyzanci greccy i żołnierze alianccy ukrywali się w klasztorze. Wielu z nich zostało ewakuowanych przez marynarkę brytyjską do Egiptu. W 1943 r. na rozkaz Niemców, opat Hilarion Syntichakis i wszyscy mnisi opuszczają klasztor Kapsas.

W 1945 r. Niemcy opuszczają Kretę a mnisi wracają.

Monastyr Kapsa jest klasztorem podległym klasztorowi w Toplou.

Święto w Kapsa obchodzi się 29 sierpnia.

ARCHITEKTURA

Budynek główny (katholikon) to kościół dwunawowy poświęcony św. Janowi Chrzcicielowi. Klasztor zbudowany jest jak fort na stromym skalistym wzgórzu, na zboczach przepięknego wąwozu Perivolakia.

DOJAZD

Klasztor Kapsa znajduje się 7 km od miejscowości Makry Gialos. Jeśli jedzie się z Sitia (37 km), trzeba skręcić w kierunku Goudouras. Jeśli dojeżdża się z Ierapetra (32 km), należy trzymać się dobrej drogi biegnącej przez Makry Gialos i Analipsis. Droga oferuje wyjątkowe widoki na małe zatoczki w pobliżu. Można się zatrzymać, aby popływać w jednej z nich.

Funkcjonuje komunikacja autobusowa (rzadko) z Ierapetra.

Obiekty w poliżu