1779 KLASZTOR KREMASTA SITIA LASSITHI KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  Klasztor
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1779 KLASZTOR KREMASTA SITIA LASSITHI KRETA

35.243595, 25.609119

Klasztor Kremasti lub Kremasta leży 2,5 km od na południe od miasta Neapolis, przy drodze łączącej miasto z miejscowością Vrisses. Jest zbudowany na wysokości 397 m. jako kompleks obronny na stromym, zalesionym wzgórzu góry Kavalaras. Niekiedy wydaje się, że klasztor zawisa, co przydało nazwę klasztorowi (Kremasti oznacza wiszące). Miejsce zapewne będzie można wspominać jako niezwykle urokliwe i spokojne zapewniające piękne widoki na okoliczną dolinę.

Zgodnie z dedykowanym napisem na nadprożu, klasztor został założony w 1593 przez Metrophanes Agapetos. Budowla Kościoła nastąpiła później, bo w 1622 r. przez Nikiforos Anifant. Od połowy XIX wieku do początku XX wieku w klasztorze działała szkoła wykorzystująca metodę uczenia się przez nauczanie. W latach 1868-1871 była siedzibą chrześcijańskiego gubernatora prowincji Lasithi, Kostis Adosides-Pasas. Początkowy klasztor męski został przekształcony w żeński w 1993 r. Obecnie mieszka tu siedem zakonnic.

BUDOWLA

Wzniesiony na nachylonym terenie wykorzystuje rzeźbę terenu i sytuuje kompleks z północy na południe. Osią klasztoru jest dziedziniec w kształcie litery L. Do niego przylegają budynki klasztorne. Są to jednokondygnacyjne zabudowania, ze spiczastymi sklepieniami łukowym. Na jego południowej stronie znajdują się drzwi i okno przypominające wystrojem i kształtem kanony renesansu. Na zewnątrz zbudowano nowy kościół w intencji marynarzy poświęcony przez Myrrhbearers.

ZABYTKI

Warto przyjrzeć się pozłacanemu, rzeźbionemu ołtarzowi z XIX w z ikonami z tego samego okresu 1866 r. Ołtarz jest dziełem rzeźbiarza Johna Makrakisa. Na uwagę zasługuje ikona z Chrystusem z XVII w. nosząca znamiona szkoły kreteńskiej. Pomimo tego, że ikona nie rzuca sie w oczy, zasługuje na szczególną uwagę ponieważ pochodzi ona z ołtarza katolickiego kościoła, który został poświęcony w 1622 roku przez mnicha Nikeforos Anyfantes.

DZIAŁALNOŚĆ OŚWIATOWA I KULTURALNA

Klasztor, zgodnie z tradycją, funkcjonował jako sekretna szkoła w okresie okupacji tureckiej. W 1821 roku Petros Dorotheos założył szkołę w klasztorze. Odegrała ona bardzo ważną rolę w edukacji mieszkańców. Działała tu także tłocznia oliwy przekształcona następnie w refektarz. Obecnie zakonnice pochodzące z Rumunii prowadzą Szkołę Malarstwa Religijnego.

DZIAŁALNOŚĆ RELIGIJNA

W istocie klasztor jest poświęcony Archaniołowi Michałowi i Gabrielowi których święto jest obchodzone w dniu 8 listopada.

HISTORIA

W 1866 r. Turcy zniszczyli klasztor. Mnisi zdołają uciec i ukryć święte relikwie i książki w pobliskiej jaskini, ale zostały one niefortunnie uszkodzone przez wilgoć.

Klasztor został odnowiony w 1922 roku przez biskupa Nektariosa.

DOJAZD

Aby dotrzeć do klasztoru z Agios Nikolaos, należy kierować się drogą krajową E75 w kierunku Heraklionu i dojechać do Neapoli. Następnie zgodnie ze znakami wybrać drogę w kierunku Vrysses. Na końcowym odcinku dojazdu można łatwo zgubić drogę zwłaszcza, że prowadzi wśród gór i wiosek z niezliczonymi zakrętami.

W pobliżu jest klasztor Moni Panagias Koufi Petra 35.245075, 25.605067

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu