1777 MYRTOS = MIRTOS SITIA LASSITHI KRETA

WP1

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  860 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i skały
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  bardzo łatwy
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  nieliczne zabudowania
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  rodzin z dziećmi
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1777 PLAŻA MYRTOS = MIRTOS SITIA LASSITHI KRETA

3,5G

35.003388, 25.584173

Myrtos znajduje się 15 km na zachód od Ierapetra, w szerokiej dolinie wypełnionej szklarniami i gajami cytrusowymi. W dolinie przepływa rzeka Kryos. Myrtos to mała nadmorska miejscowość, która w ostatnich latach nieco się rozwinęła ale na szczęście nie zmieniła swojego tradycyjnego stylu. Można znaleźć tu tawerny, które serwują dobre dania kuchni kreteńskiej. Wioska leży przy wyjściu z imponującego wąwozu Sarakina Gorge, który warto odwiedzić.

W Myrtos jest kilka małych hoteli, bary, kawiarnie, restauracje, supermarkety, stacja benzynowa, centrum medyczne, itp. Nie ma banków, ale w bliskiej Ierapetra znajdzie się to czego nie ma w Myrtos.

PLAŻE

Ładna plaża Myrtos, z grubym szarym piaskiem i kamykami, zyskała fanów z całego świata. Wody są czyste i głębokie. Plaża nie jest nadmiernie zatłoczona. Plaża leżąca na wprost Myrtos jest dość długa i jest uważana za jedną z najlepszych w południowej Krecie. Można tu znaleźć trochę cienia. Poleca się ją szczególnie rodzinom z dziećmi. Ukształtowanie chroni przed silnymi wiatrami. Plaża jest dobrze zorganizowana (ratownik, parasole, prysznice, szatnie, sporty wodne i siatkówka plażowa).

W odległości 2 km na zachód od Myrtos przed Vatos znajduje się długa i bardzo spokojna plaża, częściowo kamienista a w części skalista. Plaża w ogóle nie jest zorganizowana. na tę plażę rzadko trafiają turyści ale m. Myrtos jest bardzo blisko więc nie ma problemów z zaopatrzeniem i wyżywieniem. Mała liczba odwiedzających powoduje, że pojawiają się tutaj nudyści.

Wody są krystalicznie czyste i dno morskie interesujące, odpowiednie do snorkelingu. Jedyną wadą jest bliskość drogi publicznej.

Także w kierunku wschodnim ciągnie się wielokilometrowy pas plaż aż do m. Ierapetra.

SPACERY

W Myrtos można wybrać się do miejscowego portu lub wędrować w tradycyjnych wąskich uliczkach miejscowości. W Myrtos jest wiele bujnych ogrodów a domy przypominają budownictwo Morza Egejskiego. W miejscowości jest Muzeum Etnograficzne (Folk Muzeum) i pomnik z nazwiskami 18 ofiar, które zostały rozstrzelane przez hitlerowców w 1943 roku w odwecie za śmierć dwóch.

WYCIECZKI

Można odwiedzić dwie minojskie osady jeśli jest się zainteresowanym zwiedzaniem pozostałości archeologicznych. Jedną z nich jest wczesno-minojska Fournou Korfi (2600-2200 w. pne.) znajdująca się 3,5 km na wschód (k Neo Myrtos 35.007024, 25.609101). Osada jest najwcześniejszym przykładem początkowej fazy cywilizacji minojskiej przed okresem budowy wielkich pałaców. Powstała przed 2500 r. pne. Osada została zbudowana na wzgórzu, otoczona murem i obejmowała ok 100 pomieszczeń. Zniszczona została ok. 2100 r. pne.

Drugą atrakcją są pozostałości tym razem z okresu średniomimojskiego (2200 do 1450 r pne.) w miejscu Pyrgos (na wschód od rzeki 35.006791, 25.590740). W sanktuarium osady na niskiej ławce lub ołtarzu znaleziono kilka garnków na jedzenie i napoje. Stała tu statuetka przedstawiająca statek. Na jego pokładzie znajdowała się postać najprawdopodobniej wyobrażająca minojską boginię. Jej nienaturalne kształty z bardzo małą głową na wysokim, wąskim karku i niewiele szerszym biuście przechodzą w niezwykle szeroką część biodrową osłoniętą spódnicą z geometrycznymi motywami. Postać trzyma naczynie, które jest jednocześnie dzióbkiem naczynia z którego można nalać znajdującą się w nim ciecz. Znalezisko jest jednym z najważniejszych eksponatów Muzeum Archeologicznego w Agios Nikolaos.

Interesujące mogą być ruiny rzymskich łaźni. Mozaiki z tego miejsca są prezentowane w lokalnym muzeum prowadzonym przez nauczyciela Georgios Dimitrianakis, a także w muzeach w Agios Nikolaos i Heraklionie.

Jeśli chce się oderwać od codziennego plażowania, można wybrać się na krótką wycieczkę do górskiej wioski Males. Wioska położona jest na wysokości 600 metrów, w odległości 14 km na północ od miasta Myrtos. Tutaj jest kilka ciekawych starych kościołów. Można zjeść smacznym posiłek. Jadąc dalej 9 km na zachód, można odwiedzić las sosnowo - dębowy w wiosce Selakan(o) 35.092360, 25.545487. Zapach i piękno zapierające dech w piersiach. Są to resztki niegdyś występujących na Krecie lasów. Wrażenia są odmienne od tych do których Europejczycy mieszkający na północ od Grecji są przyzwyczajeni. Lasy są rozświetlone, wiele kwiatów umożliwia pszczołom produkcję znacznej ilości doskonałego miodu. Niektóre drzewa broniąc się przed gorącem wytwarzają obszerne ilości olejków eterycznych. Te atrakcje spowodowały opracowanie ok 10 różnych tras przebiegających w okolicy lasu. https://www.wikiloc.com/trails/hiking/greece/crete/selakano

Można zorganizować wycieczkę wąwozem Sarakinas (nie Sarakiniko) z lub do miejscowości Myrtos. Informacje na ten temat przedstawiono w odrębnej zakładce

DOJAZD DO PLAŻY

Dojazd do plaży jest łatwy. Odczuwa się brak parkingu. Funkcjonuje komunikacja autobusowa z Ierapetra.

860x20

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu