1765 IERAPETRA MIASTO DZIŚ LASSITHI SITIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Miasto
 • Obciązenie
  duże
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1765 IERAPETRA MIASTO DZIŚ LASSITHI SITIA KRETA

35.005060, 25.737406

Dzisiejszy Ierapetra składa się z dwóch dość odrębnych części, Kato Mera i Pano Mera. Kato Mera to stare miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu. Charakteryzuje się średniowiecznym układem ulic z wąskimi uliczkami i małymi domami. Dawny meczet i dom Napoleona można znaleźć w tej okolicy, podobnie jak kościół metropolitalny Aghios Georgios w centrum miasta. Na suficie kościoła namalowano kopułę sprawiającą wrażenie prawdziwej.

Pano Mera jest znacznie większą dzielnicą miasta z szerszymi ulicami. Główną ulicą handlową Ierapetra jest Koundouriotou.

W centrum znajduje się ratusz, muzeum. Miejscowy szpital znajduje się w Pano Mera.

Na zachodzie znajduje się molo ochronne z twierdzą, port dla łodzi rybackich i obszar Navmachia, gdzie w okresie panowania rzymskiego niewolnicy toczyli dla rozrywki walki morskie. Dalej na wschód jest plaża Apovathra z barami i restauracjami, a następnie nabrzeża promów do Chrissi. Jeszcze dalej znajduje się główny bulwar z hotelami, barami, restauracjami i sklepami z pamiątkami. Na końcu znajduje się nowa promenada wzdłuż długiej plaży Ierapetra Bay (Agios Andreas).

Samorząd planował rozwój nowego międzynarodowego portu ale plan ten spotkał się ze sprzeciwem niektórych mieszkańców, którzy uważali, że zniszczy on lokalne środowisko i krajobrazy.

EDUKACJA

W 2003 r. został otwarty Technological Educational Institute (TEI) w dziedzinie marketingu i handlu. W następstwie kryzysu finansowego na początku 2013 r. Rząd Grecji postanowił połączyć lub zamknąć m inn. tę szkołę. Mieszkańcy zaprotestowali i ze zmiennym szczęściem bronili istnienia szkoły przez wiele lat. Protesty objęły także kwestię funkcjonowania szpitala.

Po tych protestach ogłoszono, że władze podjęły decyzję o wstrzymaniu procesu degradowania i zamykania szpitala. Protesty zakończyły się 22 lutego 2013 r. po uzgodnieniu, że szkoła nadal będzie działać. Kwestia szpitala dalej była przedmiotem sporu i w 2014 r. mieszkańcy ponownie zaprotestowali. Trzy osoby zostały ranne w starciach z policją. Wydaje się, że kryzys będzie nadal powodował kolejne napięcia.

GOSPODARKA

Główną działalnością regionu są rolnictwo w okresie zimowym i turystyka latem. Działalność rolniczą można podzielić na dwie główne części: uprawy oliwek oraz

owoców i warzyw. Te ostatnie uprawiane są w plastikowych namiotach, które rozciągają się na powierzchni 15.000.000 m kw między Ierapetra a Neos Myrtos-Psari Foradai. Sposoby uprawy zostały wprowadzone przez Holendra Paula Kuypersa. Dzięki tej działalności mieszkańcy Ierapetry zajmowali jedno z najwyższych miejsc wśród osiągających największe dochody na Krecie.

KLIMAT

Ierapetra jest greckim najcieplejszym miejscem, średnia temperatura w roku wynosi 20,1 °C. Jest tu 3101 godzin słońca w ciągu roku.

DOJAZD

Oprócz czarterów turystycznych istnieje możliwość przylotu na Kretę do portów lotniczych w Sitia lub Heraklion (94 km). Funkcjonują także promy z Piraeus do Sitia i Heraklion. Dojazd samochodem (na wskroś) z północnego wybrzeża Krety jest krótki i dobraj jakości jeśli nie trzeba pokonywać zbyt długiego odcinka wzdłuż wybrzeża.

Obiekty w poliżu