1764 IERAPETRA HISTORIA LASSITHI SITIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

  • Typ obiektu
    historia
  • Dojazd
    bez większych trudności
  • Dostęp
    bez większych trudności

Opis

1764 IERAPETRA HISTORIA LASSITHI SITIA KRETA

35.005060, 25.737406

OGÓLNIE

Miasto Ierapetra (w dialekcie lokalnym: Gerapetro) znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Krety, nad zatoką o nazwie jak miasto. Leży na południe od Agios Nikolaos i na południowy zachód od Sitii. Jest ważnym centrum regionalnym. Mieszka tu ok 20 tys. osób. Jest to czwarte miasto Krety pod względem liczby mieszkańców. Jest jedynym miastem na południowym wybrzeżu Krety.

HISTORIA

Ierapetra istnieje od okresu minojskiego. Pierwotnie nazywano ją Kyrva, później Pytna zaś w okresie panowania rzymskiego Hierapytna co oznaczało święte wzgórze. Była najsilniejszym miastem na wschodniej Krecie którym władali Dorowie. W późniejszych okresach była znana jako siedziba piratów. Uczestniczyła w wojnie kreteńskiej po stronie Filipa V Macedończyka przeciwko Knossos i Rodos. Istnienie jako samodzielne państwo zakończyło się podbojem przez Rzymian w 67 r. pne. Dzisiejsze pozostałości rzymskiego portu wciąż można zobaczyć w płytkiej zatoce. W 824 r. miasto zostało zniszczone przez arabów. Od 13 do 17 w. Ierapetra pod panowaniem Wenecji zyskuje na zamożności. Twierdza Kales, zbudowana we wczesnych latach panowania weneckiego i wzmocniona przez Francesco Morosini w 1626 r. jest pamiątką z tego okresu.

W lipcu 1798 r. w Ierapetra zatrzymał się Napoleon Bonaparte po nieudanej kampanii przeciwko Mamelukom w Egipcie. Napoleon nocował wg tradycji jedną noc. Rodzina go podejmująca ponoć nie wiedziała, kim był gość. Następnego dnia, Napoleon opuszczając kwaterę miał powiedzieć: „Jeśli chcesz wiedzieć, kim był twój gość to wiedz, że jestem Napoleon Bonaparte” Dom został zachowany do dziś. Cała ta relacja nie ma zbyt mocnych podstaw. Sam dom jest zastanawiająco skromny, ale jego architektura i wystrój zewnętrzny pozwalają przyjąć, że dom mógł być świadkiem tamtych wydarzeń historycznych. Dziś dom jest w bardzo złym stanie, nie udostępnia się jego wnętrza i brakuje chyba pomysłu na jego turystyczne wykorzystanie. Osoby, które oczekują bogatej rezydencji będą zawiedzione zaś ci którym wystarczy legenda nie będą zadowolone z powodu braku możliwości obejrzenia domu. Zaletą tej ciekawostki turystycznej jest to, że dom znajduje się blisko promenady i trasy, która prowadzi do twierdzy i przystani.

W czasach osmańskich zbudowano w mieście meczet. Przedmioty znalezione na terenie Ierapetry można obejrzeć w miejscowym Muzeum Zabytków, dawnej szkole dla muzułmańskich dzieci. Głównym punktem wystawy jest dobrze zachowana rzeźba Persefona a także zdobiony, gliniany sarkofag, inskrypcje, monety.

Obiekty w poliżu