1753 PLAŻA ELOUNDA AGIOS NIKOLAOS KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1753 PLAŻA ELOUNDA PLAŻE AGIOS NIKOLAOS LASSITHI KRETA

35.257607, 25.754775

Elounda znajduje się 10 km na północ od Agios Nikolaos, w pobliżu zatoki Mirabello. Jest uważana za perłę wschodniej Krety. W połowie lat 60. kręcono tu filmy Księżycowe porządki (the Moon-Spinners) i Kto płaci przewoźnik (Who pays the ferryman), zapewniając skuteczną promocję tego miejsca.

Przyczyną popularności jest także wydaje bardzo korzystny dostęp do spokojnych wód laguny Korfos. Istniejąca osłona od wiatrów sprawia, że klimat jest tu łagodniejszy niż w pozostałych ośrodkach wczasowych na północy Krety. Dodatkową zaletą jest niewielka odległość plaż od dużego i malowniczego miasta Agios Nikolaos

Obecnie miejscowość Elounda słynie z drogich i luksusowych hoteli, do których przybywają gwiazdy z całego świata. Oprócz czarującego charakteru, Elounda ma do zaoferowania jedne z najpiękniejszych okolic na Krecie. Te krajobrazy są uzupełnione małymi plażami Elounda.

PLAŻA SCHISMA

35.263868, 25.722311

Najbardziej popularna plaża w tej okolicy znajduje się na wschód od Elounda, k. Skisma. Plaża znajduje się w sąsiedztwie portu i jest bardzo dobrze zorganizowana. Tutaj można pływać w sąsiedztwie małych hoteli i tawern. Plaża jest piaszczysta, a woda jest zawsze spokojna dzięki lagunie Korfos. Oprócz typowych udogodnień (parasole, prysznice, itp.) są tu boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw i możliwość uprawiania sportów wodnych.

HIONA = POROS BEACH

35.257499, 25.731182

Jeśli z Eloundy pójść wzdłuż wybrzeża za wschodnim krańcem miasta, dochodzi się do drugiej plaży Hiona (znanej również jako Poros) Należy pamiętać, że istnieje inna plaża o nazwie Hiona w pobliżu Palekastro. Omawiana plaża Hiona jest piaszczysta i dobrze zorganizowana z parasolami, prysznicami, ratownikami i sportami wodnymi. Nazwa Chiona oznacza "magazyn chleba" w dialekcie kreteńskim i pochodzi od magazynów, które budowano przy brzegu w celu przeniesienia chleba świętojańskiego (carob) na statki. Wciąż istnieją pozostałości takiego budynku na plaży Chiona. Nazwa Poros pochodzi od greckiego słowa oznaczającego kanał znajdującego się obok młynów.

Obok plaży przebiega droga prowadząca do półwyspu Spinalonga, biegnąca obok starych salin. Ta droga, po krótkiej spektakularnej trasie prowadzącej mierzeją, po minięciu młynów i malowniczego mostu nad kanałem, dochodzi do kaplicy św. Łukasza. Stąd rozpoczyna się krótka droga do plaży Kolokitha. Ta niewielka plaża jest atakowana przez tłumy przybywające stateczkami wycieczkowymi w ramach całodniowych wycieczek na Spinalonga.

VAGI VAGIA

Dalej na południe od plaży Kolokytha w dwóch zacisznych zatoczkach znajdują się dwie plaże piaszczyste z kamieniami. Przy plaży rośnie kilka drzew tamaryszku. Plaże nie są tak ładne jak Kolokytha, ale jest to właściwy wybór dla nudystów i tych, którzy chcą uniknąć zatłoczonych miejsc. Obszar ten nazywany jest Vagi i pochodzi od greckiego słowa Vagia, czyli palmy daktylowej. Obok plaży można jeszcze zobaczyć pozostałości małej kopalni wapienia.

Okolica jest opuszczona brak domostw i innych znaków życia.

AGIA MARINA I PLAKA

Dalej, na północy zatoki znajdują się dwie ładne plaże: Agia Marina (350 m) 35.295173, 25.727968 kamienista i szeroka Plaka (300 m) 35.301937, 25.726871 bardziej piaszczysta. Z obu jest majestatyczny widok na ufortyfikowana wyspę Spinalonga. Plaże opisano w odrębnych zakładkach

DRIROS DREROS

Plaża Driros Dreros (Tsifliki) k Elounda 35.289824, 25.730342 znajduje się na południe od Plaka, na trasie do Eloundy. Jest uważana za jedną z najlepszych plaż w regionie i z tego powodu może być zatłoczona. Plaża składa się z wielu maleńkich, piaszczystych plaż.

PELEKIT(I/A)

35.292528, 25.747395

SKOURIETO

35.292528, 25.747395

CHOMATISTRA

35.335247, 25.768383.

Ta plaża nie jest już tak spokojna jak wcześniej wspomniane. Plaża jest trudna do osiągnięcia, nie jest bezpieczna w wietrzne dni. Dlatego wybierając się tutaj należy wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia wielkich fal. Z drugiej strony przylądek jest interesujący ze względu na możliwość obejrzenia starej latarni morskiej i ruin niemieckiego punktu obserwacyjnego (patrz odrębna zakładka).

DOJAZD

Dojazd do części plaż na ogół łatwy (ze wspomnianymi  wyjątkami) z Aghios Nicolaos samochodem lub motocyklem. Samochody można parkować przy drodze biegnącej wzdłuż brzegu lub na nabrzeżu portowym w m. 35.263282, 25.722490.

 

Obiekty w poliżu