1748 KOLOKITHA KOLOKKYTHA SPINALONGA AGIOS NIKOLAOS KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  70 m
 • Szerokość:
  10 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1748 KOLOKITHA KOLOKKYTHA SPINALONGA AGIOS NIKOLAOS KRETA

 3G

35.259904, 25.751559

Kolokytha jest małą wyspą naprzeciwko półwyspu Spinalonga, 12 km na północ od Agios Nikolaos, w pobliżu Elounda. Naprzeciwko wyspy znajduje się uznawana niesłusznie za fantastyczną, plaża św. Łukasza, znana jako Kolokytha.

PLAŻA

Kiedyś plaża była uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie. Jest ona położona w zacisznej zatoce z białym piaskiem i krystalicznie czystymi, spokojnymi, płytkimi wodami, w otoczeniu starych drzew oliwnych. Plaża jest bardzo wąska i ograniczona kamiennym murem. Niegdyś, w okolicy uprawiano pszenicę. Drzewa zapewniają plażowiczom nieco cienia. Niestety plaża stała się powszechnie znana. Przyciąga zbyt wielu ludzi, zwłaszcza w sierpniu gdy przypływają tutaj łodzie wycieczkowe. To może być frustrujące, ponieważ plaża jest bardzo mała. Trudno znaleźć na niej miejsce na położenie ręcznika. Na szczęście płytkie i ciepłe wody zachęcają znaczną część plażowiczów do skorzystania z długiej kąpieli.

Jest szansa doszukać się dawnego piękna ale trzeba by było przyjść tutaj bardzo wcześnie lub po godzinie 18.

KOLEJNA PLAŻA

35.261780, 25.751474

Bardzo blisko od plaży Kolokitha, na północy jest plaża tuż przy ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki (5-6 wiek). Ruiny odkrył archeolog Manolis Borboudakis w 1971 r. Są tu porozrzucane kawałki marmuru stanowiące części ambony i bram oraz resztki mozaikowych podłóg, które zostały całkowicie zniszczone przez morze. Na podstawie ambony znajduje się napis:

Bóg błogosławi księdza Thomasa za renowację tego budynku.

Obok kościoła znajduje się sklepiony zbiornik, częściowo zawalony. Rozproszone połamane kawałki i stan bazyliki świadczą, że została zniszczona po najeździe piratów lub w trakcie okupacji niemieckiej. Według miejscowej tradycji jest to kościół pod wezwaniem św. Katarzyny i św. Heleny.

KAPLICA ŚW. FOKAS

35.271690, 25.756881

Na północy można dostrzec odległą niemal o 2 km bizantyjską kaplicę św. Fokas, która została zbudowana na cześć cesarza Nicefor Fokas wyzwoliciela Krety spod panowania Saracenów. Bizancjum wielokrotnie próbowało odzyskać Kretę. Dopiero w r. 960 wielka flota bizantyńska złożona z 3000 okrętów, w tym 2000 galer, zaopatrzonych w urządzenia do miotania ognia greckiego, pod wodzą doświadczonego dowódcy zaatakowała saraceńską stolicę wyspy i osławione gniazdo piratów Kandia (ob. Heraklion). Oblężenie trwało całą zimę. Wreszcie w marcu 961 r. zdobyto szturmem stolicę Krety. Chrześcijańscy Bizantyńczycy wysiekli na Krecie około 200 tys. Saracenów, a drugie tyle kobiet i młodzieży uprowadzili w niewolę. Mury Kandii zostały zrównane z ziemią.

DOJAZD i DOJŚCIE

Niewątpliwie najłatwiej dotrzeć na tę plażę od strony morza. Ale ponieważ pobyt na tej plaży raczej nie będzie spowodowany chęcią plażowania dlatego należy przyjąć, że interesująca będzie sama wędrówka do tej plaży. Wjazd na półwysep nie stanowi problemu. Na początku droga prowadzi wąską groblą między zatoką Mirabello a laguną Elounda. Można zobaczyć po prawej stronie powierzchnie do odparowywania wody w celu pozyskiwania soli morskiej. Obecnie zajmuje je wiele ptaków. Trasa przebiega przez most ponad niewielkim kanałem zbudowany przez wojska francuskie w 1897 roku, w celu połączenia laguny Elounda z zatoką Mirabelo. W kanale cumuje wiele kolorowych, tradycyjnych łodzi tworząc wyjątkową atmosferę. Na grobli jest kilka wiatraków. Niestety droga dobrej jakości szybko się kończy i zaczyna się kamienista. Należy skręcić w prawo w miejscu 35.258984, 25.737385. Jeśli dysponuje się samochodem z napędem na 4 koła można zazwyczaj dojechać prawie do samej plaży. W przeciwnym wypadku pojazd należy zostawić najlepiej w okolicy kościoła św. Łukasza 35.259275, 25.748300. Dalszą drogę trzeba pokonać pieszo. Droga jest bardzo wyraźna. W każdym razie trzeba zabrać ze sobą odpowiedni zapas wody oraz dobrze działający telefon z GPS. W sumie przejście piesze od ww. kościoła wymaga pokonania ok. 400 m w kierunku północnowschodnim.

Zejście do morza stromą ścieżką zapewnia wspaniałe widoki ze skalistych wybrzeży. Stamtąd można zobaczyć wydłużoną wysepkę Kolokytha, gdzie tysiące mew zakłada gniazda. Wyspa w znacznym stopniu osłania zatokę z plażami powodując, że zwykle morze tu jest spokojne. Po dojściu do plaży istnieje możliwość zatrzymania się na niej, lub gdy stan plaży nie będzie zadowalający (tłok) można przejść nadmorską ścieżką w kierunku kolejnej plaży.

Obiekty w poliżu